Notowania

CBA rozbiło międzynarodową grupę przestępczą. Mieli okraść Polskę na 8,6 mld zł

Sprawa jest dość tajemnicza, zatrzymano bowiem "prezesa krajowej instytucji rozliczeniowej" oraz grupę biznesmenów z Polski, Wietnamu, Chin i Ukrainy, prowadzących interesy w podwarszawskiej Wólce Kosowskiej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(CBA)
Śledztwo CBA miało trwać kilka miesięcy. Podejrzani biznesmeni wyprowadzili z Polski 8,6 mld zł (Fot: CBA)

Wszyscy mieli wytransferować za granicę 8,6 miliarda złotych. Wólka Kosowska znana jest przede wszystkim z gigantycznego centrum handlowego, w którym są setki stoisk z towarami pochodzącymi z Azji.

Środki te miały pochodzić z nieuiszczania należności podatkowych bądź też ich płatności w niepełnym wymiarze. Grupa działała w ramach 26 firm zarządzanych przez obywateli Polski, Wietnamu, Chin i Ukrainy, którzy swoją działalność gospodarczą prowadzili głównie na terenie Wólki Kosowskiej. Podejrzani mogli działać na terenie kraju od 2016 do 2019 roku.

Pomysł dodatkowych funduszy dla służb specjalnych wspiera szef MSWiA Mariusz Kamiński.
Służby specjalne sięgają po dodatkowe pieniądze z budżetu. Najwięcej chce CBA

Z dotychczasowych ustaleń śledztwa wynika także, że firmy nie składały sprawozdań finansowych do KRS lub też składały je wykazując dochody i obroty nieporównywalne do wysokości zlecanych transferów pieniężnych.

Jeszcze w zeszłym roku, pod koniec października, funkcjonariusze CBŚP zatrzymali siedem osób prowadzących interesy w Wólce Kosowskiej, które zajmowały się importem towarów z Azji i nie płaciły od tego należnego podatku VAT.

Mechanizm był dość skomplikowany. Towary, które trafiały z Azji do portu w Hamburgu, były odbierane na podstawie tzw. procedury 4200. Ta pozwala dopuścić dobra do obrotu bez płacenia VAT. Warunek - dostawa musi być do innego kraju Unii Europejskiej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
12-02-2020

hmmajaajaj zly Pis już widie czemu PO chce likwidowac CBA

12-02-2020

PolskaaaBrawo CBA ani kroku w tył

12-02-2020

Wiecie o kogo chodziOni działają od OKRĄGŁEGO STOŁU !

Rozwiń komentarze (44)