Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

CBA weszło do NCBiR-u. To efekt kontrowersji ws. konkursu "Szybka ścieżka"

172
Podziel się:

Centralne Biuro Antykorupcyjne rozpoczęło dzisiaj kontrolę w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Agenci badają dokumenty ws. konkursu "Szybka Ścieżka". Dyrekcja Centrum "zagwarantowała pełną współpracę z CBA".

CBA weszło do NCBiR-u. To efekt kontrowersji ws. konkursu "Szybka ścieżka"
CBA kontroluje NCBiR (zdjęcie ilustracyjne) (PAP, Jakub Kaczmarczyk)

"22 lutego Centralne Biuro Antykorupcyjne rozpoczęło kontrolę w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Dyrekcja Centrum zagwarantowała pełną współpracę z CBA. Ze względu na dobro postępowania, NCBR nie udziela obecnie więcej informacji" - przekazała instytucja w komunikacie na swojej stronie internetowej.

Wcześniej wszczęto kontrolę w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju decyzją ministra funduszy i polityki regionalnej. Kontrola ma zbadać prawidłowość przeprowadzenia konkursu "Szybka Ścieżka".

W poniedziałek minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda powołał na stanowisko p.o. dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) Jacka Orła, odwołując wcześniej z tego stanowiska Pawła Kucha, który kierował tą rządową agencją od sierpnia zeszłego roku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Chłopcy z ferajny". Posłanka PO o PiS

"Szybka ścieżka". Kontrowersje wokół konkursu

Na początku lutego Radio Zet informowało, że w ramach konkursu "Szybka ścieżka - innowacje cyfrowe" Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, prawie 55 mln zł otrzymała spółka o kapitale 5 tys. zł założona 10 dni przed ostatecznym terminem składania wniosków, przez niespełna 30-latka w mieszkaniu prywatnym.

Wniosek firmy otrzymał najniższą możliwą ocenę dopuszczającą do finansowania, czyli 10 na 16 punktów. NCBR poinformowało natomiast, że wnioskodawca, o którym mowa, nie dostał dotacji, a projekt, znajduje się jedynie na liście projektów rekomendowanych do dofinansowania, co nie oznacza wypłaty jakichkolwiek środków.

Drugi z podmiot opisany przez posłów Koalicji Obywatelskiej to białostocka spółka, która miała otrzymać 123 mln dotacji. Poseł Michał Szczerba ocenił, że po przeanalizowaniu sytuacji finansowej firmy, nadaje się ona do likwidacji.

Sprawdziliśmy w wywiadowniach gospodarczych tę spółkę. Maksymalny kredyt, jaki ta firma jest w stanie na rynku uzyskać wynosi 750 zł. I tej firmie państwo PiS, NCBR przekazuje 123 mln zł - powiedział poseł Szczerba.

Posłowie poinformowali, że złożyli wniosek do Najwyższej Izby Kontroli o zbadanie okoliczności przyznawania dotacji w ramach konkursu NCBR "Szybka ścieżka. Opozycja domaga się także unieważnienia wyników konkursu dla przywołanych dwóch podmiotów.

NCBR jest agencją państwową, która wspiera i tworzy innowacyjne rozwiązania technologiczne i społeczne, inicjuje też i realizuje przedsięwzięcia przyczyniające się do cywilizacyjnego rozwoju kraju. Od 1 sierpnia 2022 r. nadzór nad NCBR sprawuje minister funduszy i polityki regionalnej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(172)
Polak
rok temu
Jakie kłamczuchy... Jest na liście ale nic mu nie wypłacił a zatwierdził wypłatę... Ciekawe... PiS wyborcy to kupią... Ja nie i nigdy nie zagłosuje na PiS ja ani moja rodzina
Kot
rok temu
Przedtem wyludzali normalnie teraz przyspieszyli stad Szybka Scieżka - szybciej i wiecej- bezczelnosc bez granic zero odpowiedzialnosci.Gdzie te Prawo i gdzie ta Sprawiedliwosc.
Marek
rok temu
pisland -> czas na metę za granicą, za chwilę będzie u nas jak w Azji
Sim
rok temu
Najlepszym przykładem Polski pod rządami PIS za kolejną dekadę jest Korea PN. Tłusty spaślak u władzy i Naród który głoduje. Już wam kazali zbierać chrust po lasach, nakazali ograniczać cukier, masło, mleko i jaja. A jaja to dopiero będą, gdy wszystko wyjdzie na jaw
ncaikea
rok temu
A prawdziwy problem to finansowanie stowarzyszeń lgbtq, polska 2090 i inne akcje wspierające walkę o wymyśloną praworzadność - cała kasa pochodzi jak od raz od sorosza to od dziwnych spółek z niemiec i jakoś cisza o tym...
...
Następna strona