Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|

"Willa plus", czyli miliony od ministra. Jest donos do prokuratury i NIK

28
Podziel się:

Koalicja Obywatelska przekonuje, że minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek przyznał miliony złotych organizacjom nieuprawnionym lub niespełniającym kryteriów konkursu, dlatego politycy zawiadomili prokuraturę i Najwyższą Izbę Kontroli w sprawie przydzielonych dotacji.

"Willa plus", czyli miliony od ministra. Jest donos do prokuratury i NIK
Minister Przemysław Czarnek tłumaczył się w Sejmie z dotacji przyznanej organizacjom pozarządowym (PAP, Piotr Nowak)

- Żądamy tego, by te instytucje zajęły się sprawdzeniem rzetelności procedur, jakie zostały w tym konkursie przeprowadzone - powiedziała posłanka Koalicji Obywatelskiej Krystyna Szumilas, która wspólnie z  posłanką Katarzyna Lubnauer upubliczniła listę beneficjentów ministerialnego konkursu.

"Willa plus". Miliony dla organizacji

W ubiegłym tygodniu portal TVN24 opublikował artykuł z listą 12 nieruchomości i organizacji, które dostały dotacje na ich zakup w ramach konkursu MEiN. Jest to lista "willi, budynków, apartamentów i działek budowlanych, które już trafiły lub najpewniej trafią do organizacji powiązanych z politykami Prawa i Sprawiedliwości oraz do katolickich i prawicowych fundacji" - poinformwował portal.

Na liście znalazły się: Fundacja Polska Wielki Projekt, Fundacja Wolność i Demokracja, Fundacja Na Rzecz Wspólnych Spraw Megafon, Fundacja Dumni, Fundacja Edukacji i Mediów, Fundacja pod Damaszkiem, Fundacja Ostre Łąki, Stowarzyszenie Otoczenia Przedsiębiorców Probiznes, Lokalna Organizacja Turystyczna "Inte-Gra", Fundacja Dabar – Dialog Kultur i Religii Pogranicza Polski, Ukrainy i Słowacji, New Europe Foundation, Fundacja Polski Instytut Rozwoju Społecznego i Gospodarczego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Nie macie prawa!". Czarnek grzmiał z mównicy

Wystąpiły one o dotację na zakup nieruchomości m.in. na warszawskim Żoliborzu, Mokotowie i Ursynowie, w Toruniu, Lublinie, Katowicach i Jadwisinie. Kwoty dotacji wynoszą od blisko 600 tys. zł do 5 mln zł.

Szef MEiN wielokrotnie powtarzał w ostatnich dniach, że konkurs był transparentny i oparty na przepisach prawa, a beneficjentami są podmioty prowadzące działalność proedukacyjną.

Podał również, że organizacje pozarządowe, które otrzymały dofinansowanie w konkursie MEiN na zakup nieruchomości, podpisują dzisiaj aneksy do umów, zgodnie z którymi nie będą mogły zbyć tych nieruchomości przez 15 lat.

Chcą odwołania ministra edukacji

Lewica przygotowała wniosek o wyrażeniu wotum nieufności wobec ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka.

Willa plus to zalegalizowane złodziejstwo - przekonuje posłanka Lewicy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Posłanka dodała, że będzie przekonywać inne kluby, aby odwołały "człowieka, który zabiera dzieciom, żeby dać kolegom, który nauczycielom każe tyrać za najniższą krajową, ale pierwszej lepszej fundacji, kumpla z partii albo parafii, kupuje willę w centrum Warszawy".

- Mówimy: dosyć rządom ministra Czarnka w edukacji, dosyć ograbiania rodziców, uczniów i nauczycieli, dosyć niszczenia polskiej szkoły. Najwyższy czas na tę wyczekiwaną przez wszystkich dymisję - dodała posłanka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(28)
kibic
12 miesięcy temu
co trzeba zrobić by zapracować na odsiadkę ? masz dobrą legitymacje i kradniesz ile dusz zapragnie ,masz pecha i złe geny idziesz siedzieć za batonika!!!
obserwator
rok temu
Szczerze. To jest gra, żeby część ludzi miała o co się wykłócać. Tam jest scena, tam zasłona dymna, spadająca na obywateli, żeby rozprawiali i za łby się brali, że dany Minister, że dany Rząd. A prawda jest bardziej bolesna. Że żaden z tych dbających o "interes narodu", nie myśli o niczym więcej, jak się nachapać, mają ustawodawstwo w ręku, mają zarządzanie w ręku, prawo, ekonomię, szkolnictwo, służbę zdrowia, cały proces legislacyjny, choćby i waliło się i paliło ludzie zagłosują, na jednych, czy na drugich. Wątpię, żeby każdej ekipie zależało na dobru obywateli, których traktują nie gorzej od insektów. Ludzie się nawzajem pokroją, zasłona dymna gotowa. Raczej ciężko o rewolucję, bo żyjemy w tym sosie od ponad 30 lat. Mnie tylko zastanawia brak subtelności w przypadku tego rządu, że tak jawnie potrafi uświadamiać niektórych obywateli, że jawnie potrafi napluć w twarz. I śmiem wątpić, że nawet przy zmianach w rządzie (choćby w scenariuszu zmiany opozycji na stronę rządzącą), coś zmieni się na lepsze, może będą subtelniejsi, a może pójdą za poprzednikami i też jawnie zaczną mówić: "i co mi zrobisz". Naprawdę nie możemy szukać czegoś co łączy, co buduje, czy musi naprawdę dojść do jakiegoś pustkowia? Dokąd ten świat zmierza? Że każdy każdego jest w stanie zatłuc, wykłócać się, zmanipulować, urobić... Mamy mniejsze i większe utarczki, a wszystkie wyglądają bardzo podobnie... Rzeczywiście w świecie istnieje tylko cynizm, egoizm, własny interes, i ewentualnie ślepa lojalność , zamordyzm, roszczeniowość, umywanie rąk... wybielanie się, oczernianie innych, dehumanizacja. Polityka to teatr, w którym wątpię, że jest miejsce na idee, na przyjazne innym ludziom pomysły. Jeden grecki filozof pisał kiedyś: "Jeżeli chcesz sprawdzić charakter człowieka, daj mu władzę". Dziwi mnie ten relatywizm, ta hipokryzja, ale może coś w tym jest: nic co ludzkie nie jest mi obce", ludzki, człowieczeństwo to chyba ma też ciemną stronę mocy....
Domoqq
rok temu
no dobra
Fil
rok temu
Pisowskich afer są setki wystarczy tylko poszperać w Internecie.
Anna
rok temu
Tylko w Polsce rząd to organizacje pozarządowe...
...
Następna strona