Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Cena energii wzrośnie jeszcze w tym roku? Do URE wpłynęły wnioski o zmianę taryf

29
Podziel się:

Trzech z czterech tzw. sprzedawców z urzędu energii elektrycznej złożyło Prezesowi URE wnioski o zmianę jeszcze w tym roku obowiązującej taryfy na sprzedaż odbiorcom w gospodarstwach domowych - poinformowała rzeczniczka URE Agnieszka Głośniewska. To pochodna sytuacji na Towarowej Giełdzie Energii. W ciągu 3 ostatnich miesięcy podstawowe kontrakty terminowe BASE podrożały z ok. 1000 zł za MWh do ponad 1700 zł za MWh.

Cena energii wzrośnie jeszcze w tym roku? Do URE wpłynęły wnioski o zmianę taryf
Ceny energii mogą zmienić się jeszcze w tym roku (Adobe Stock, Proxima Studio)

Jak przekazała rzeczniczka URE Agnieszka Głośniewska, do regulatora wpłynęły wnioski o zmianę jeszcze w tym roku taryf na sprzedaż energii elektrycznej do gospodarstw domowych od trzech z czterech tzw. sprzedawców z urzędu (to: Enea, Energa Obrót, Tauron Sprzedaż i PGE Obrót).

URE zbada wnioski

Prowadzimy postępowania taryfowe w tych sprawach. Analizujemy wnioski przedsiębiorstw. Na tym etapie trudno powiedzieć, kiedy postępowania mogą się zakończyć - zaznaczyła rzeczniczka URE Agnieszka Głośniewska.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: OZE w Polsce. W jakim kierunku zmierzamy?

Jak wyjaśniła, Prezes URE prowadzi postępowania taryfowe, badając, czy wnioskowane przez przedsiębiorców taryfy spełniają wymagania określone prawem i przedstawiają jedynie uzasadnione koszty przedsiębiorców. Przy czym koszty uzasadnione nie są tożsame z kategorią kosztów księgowych - podkreśliła Głośniewska.

Regulator nie może działać w oderwaniu od realiów rynkowych. Taryfy są więc pochodną tego, co dzieje się na rynku hurtowym - podkreśliła.

Ceny idą w górę

W ciągu ostatnich miesięcy energia elektryczna na polskim giełdowym rynku hurtowym wyraźnie podrożała.

W ciągu ostatnich miesięcy energia elektryczna na polskim giełdowym rynku hurtowym wyraźnie podrożała. Na Towarowej Giełdzie Energii podstawowe kontrakty terminowe BASE z dostawą w IV kwartale 2022 r. w ciągu trzech ostatnich miesięcy podrożały z ok. 1000 zł za MWh do ponad 1700 zł za MWh.

W przypadku zatwierdzenia korekt taryf, przedsiębiorstwa będą mogły wprowadzić je w życie najwcześniej 14, a najpóźniej 45 dni od decyzji regulatora - przypomniał URE.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(29)
tak sobie myś...
rok temu
Kontrakty terminowe decydują o cenie prądu? Przecież to tzw. instrument finansowy. A ja, jako laik, sądziłem, że to koszt wytworzenia i dostarczenia kWh plus zysk firmy mam w rachunku. Ciekawe.
robolbezrobot...
rok temu
ale jaja ,teraz każdy kto martwi się o własny interes i przyszłość jest pro rosyjski :)))) wszyscy co mają pojęcie ile tracą ze związku i braterstwa z kraincamiwladka są pro putinowscy :))) wszyscy którzy nie zgadzają się na rasizm a są patriotami nazywa się ich pro rosyjskim elementem -wszyscy ci co nie po linii partii to zdrajcy to już paranoja - ludzie piszą co w sercach i głowach o czym się rozmawia - a władza dalej swoje - nie krainiewladka w unii nie kraincąwladka zarobkowym w Polsce
Memento
rok temu
giełda to spekulacja i lichwa. spekulowali na cukrze, na maśle, mleku, złocie, etc teraz energia, węgiel i tak do usra... śmierci , a TY płać
Memento
rok temu
jadą na blokach energetycznych pobudowanych za czas ow Gierka, tego samego co podobno zadłużył Polske na tysiace lat... na ile lat zadłużyli Polskę i Polaków ścier... z PO i PiS??? na miliony? i co pobudowali? stadiony, aquaparki i lotniska w polu?
Memento
rok temu
mleko w skupie za grosze litr, w markecie dobija do 4 zł, masełko po 7. paliwko wielka obniżka 7,50 a ropka duzo taniej niż przed "wojną". z KIM ta wojna? wychodzi że z Polakami (i Słowianami z regionu). od 1939 roku... a ja tylko przypomnę że pan Buzek co dożywotnio jest jewroposłem zamknął 26 polskich kopalń które teraz dostarczyłyby z 70miliomnów ton węgla na rynek - naszego polskiego. licząc po 400$ tona to zarobek ok 128 MILIARDÓW złotówek. zero deficytu i kasa na rozwój ale żyd... znaczy europejscy "polacy" zaorali TenKraj
...
Następna strona