Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Cena energii wzrośnie jeszcze w tym roku? Do URE wpłynęły wnioski o zmianę taryf

31
Podziel się:

Trzech z czterech tzw. sprzedawców z urzędu energii elektrycznej złożyło Prezesowi URE wnioski o zmianę jeszcze w tym roku obowiązującej taryfy na sprzedaż odbiorcom w gospodarstwach domowych - poinformowała rzeczniczka URE Agnieszka Głośniewska. To pochodna sytuacji na Towarowej Giełdzie Energii. W ciągu 3 ostatnich miesięcy podstawowe kontrakty terminowe BASE podrożały z ok. 1000 zł za MWh do ponad 1700 zł za MWh.

Cena energii wzrośnie jeszcze w tym roku? Do URE wpłynęły wnioski o zmianę taryf
Ceny energii mogą zmienić się jeszcze w tym roku (Adobe Stock, Proxima Studio)

Jak przekazała rzeczniczka URE Agnieszka Głośniewska, do regulatora wpłynęły wnioski o zmianę jeszcze w tym roku taryf na sprzedaż energii elektrycznej do gospodarstw domowych od trzech z czterech tzw. sprzedawców z urzędu (to: Enea, Energa Obrót, Tauron Sprzedaż i PGE Obrót).

URE zbada wnioski

Prowadzimy postępowania taryfowe w tych sprawach. Analizujemy wnioski przedsiębiorstw. Na tym etapie trudno powiedzieć, kiedy postępowania mogą się zakończyć - zaznaczyła rzeczniczka URE Agnieszka Głośniewska.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: OZE w Polsce. W jakim kierunku zmierzamy?

Jak wyjaśniła, Prezes URE prowadzi postępowania taryfowe, badając, czy wnioskowane przez przedsiębiorców taryfy spełniają wymagania określone prawem i przedstawiają jedynie uzasadnione koszty przedsiębiorców. Przy czym koszty uzasadnione nie są tożsame z kategorią kosztów księgowych - podkreśliła Głośniewska.

Regulator nie może działać w oderwaniu od realiów rynkowych. Taryfy są więc pochodną tego, co dzieje się na rynku hurtowym - podkreśliła.

Ceny idą w górę

W ciągu ostatnich miesięcy energia elektryczna na polskim giełdowym rynku hurtowym wyraźnie podrożała.

W ciągu ostatnich miesięcy energia elektryczna na polskim giełdowym rynku hurtowym wyraźnie podrożała. Na Towarowej Giełdzie Energii podstawowe kontrakty terminowe BASE z dostawą w IV kwartale 2022 r. w ciągu trzech ostatnich miesięcy podrożały z ok. 1000 zł za MWh do ponad 1700 zł za MWh.

W przypadku zatwierdzenia korekt taryf, przedsiębiorstwa będą mogły wprowadzić je w życie najwcześniej 14, a najpóźniej 45 dni od decyzji regulatora - przypomniał URE.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(31)
Lucky 123
3 tyg. temu
Polska utrzymuje turystów z ukrainy, zachodniej, są to tereny gdzie wojnę znają tylko z TV. Wojna toczy się tylko na donbasie. Wojna jest sztucznie podsycana przez usa i NATO. Jest to biznes firm zbrojeniowych 🇺🇸 usa.
tak sobie myś...
3 miesiące temu
Kontrakty terminowe decydują o cenie prądu? Przecież to tzw. instrument finansowy. A ja, jako laik, sądziłem, że to koszt wytworzenia i dostarczenia kWh plus zysk firmy mam w rachunku. Ciekawe.
robolbezrobot...
3 miesiące temu
ale jaja ,teraz każdy kto martwi się o własny interes i przyszłość jest pro rosyjski :)))) wszyscy co mają pojęcie ile tracą ze związku i braterstwa z kraincamiwladka są pro putinowscy :))) wszyscy którzy nie zgadzają się na rasizm a są patriotami nazywa się ich pro rosyjskim elementem -wszyscy ci co nie po linii partii to zdrajcy to już paranoja - ludzie piszą co w sercach i głowach o czym się rozmawia - a władza dalej swoje - nie krainiewladka w unii nie kraincąwladka zarobkowym w Polsce
Memento
3 miesiące temu
giełda to spekulacja i lichwa. spekulowali na cukrze, na maśle, mleku, złocie, etc teraz energia, węgiel i tak do usra... śmierci , a TY płać
Memento
3 miesiące temu
jadą na blokach energetycznych pobudowanych za czas ow Gierka, tego samego co podobno zadłużył Polske na tysiace lat... na ile lat zadłużyli Polskę i Polaków ścier... z PO i PiS??? na miliony? i co pobudowali? stadiony, aquaparki i lotniska w polu?
...
Następna strona