Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka
23.08.2019 16:51

Centrum Usług Społecznych. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o CUS. Samorządy będą mogły tworzyć nowe jednostki, które pomogą w integrowaniu lokalnych społeczności i zapewnianiu mieszkańcom pomocy społecznej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o CUS. (Fot: Paweł Supernak)

W kompetencjach CUS-ów będzie wspieranie rodziny, systemu pieczy zastępczej, promocji i ochrony zdrowia, wspierania osób niepełnosprawnych, edukacji publicznej, przeciwdziałania bezrobociu, kultury.

- Wierzę, że powstała dobra ustawa, która powoduje, że nasze państwo staje się państwem coraz nowocześniejszym - mówił prezydent Anrzej Duda i zapowiedział przygotowanie materiałów szkoleniowych, które mają samorządom pomóc w budowaniu CUS-ów.

CUS-y mają być nowymi jednostkami organizowanymi i zarządzanymi przez gminy i służyć integracji pomocy społecznej.

Oglądaj też: Frankowicze oburzeni. "Prezydent nie dotrzymał słowa"

Utworzenie Centrum Usług Społecznych nie będzie dla samorządów obowiązkowe. Będzie można zrobić to według dwóch trybów. Pierwszy zakłada przekształcenie lokalnego ośrodka pomocy społecznej w CUS. Wtedy, nowa instytucja będzie pełniła też wszystkie funkcje, które do tej pory pełnił np. MOPS, czy GOPS.

Drugi tryb zakłada utworzenie centrum, na podstawie porozumienia władz gminnych, dla dwóch lub większej liczby gmin, wówczas centrum będzie funkcjonowało obok gminnych ośrodków pomocy społecznej, współpracując z nimi.

W centrach będą tworzone indywidualne plany usług społecznych – spersonalizowane pakiety usług na okres od trzech do dwunastu miesięcy. Będą tam też prowadzone działania adresowane do całych społeczności lokalnych, ukierunkowane m.in. na integrację mieszkańców.

Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 20120 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, wiadomości, pomoc społeczna
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
23-08-2019

AnkaSkoro to nic nie zmienia to o co chodzi???

23-08-2019

AnkaO cus tutaj chodzi?

23-08-2019

Hurrraaaa !!!!Hurrrraaaaa !!!!!! Będą nowe etaty dla swoich !!!!!!

Rozwiń komentarze (374)