Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Witold Ziomek
|
aktualizacja

Centrum Usług Społecznych. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę

374
Podziel się:

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o CUS. Samorządy będą mogły tworzyć nowe jednostki, które pomogą w integrowaniu lokalnych społeczności i zapewnianiu mieszkańcom pomocy społecznej.

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o CUS.
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o CUS. (PAP, Paweł Supernak)

W kompetencjach CUS-ów będzie wspieranie rodziny, systemu pieczy zastępczej, promocji i ochrony zdrowia, wspierania osób niepełnosprawnych, edukacji publicznej, przeciwdziałania bezrobociu, kultury.

- Wierzę, że powstała dobra ustawa, która powoduje, że nasze państwo staje się państwem coraz nowocześniejszym - mówił prezydent Anrzej Duda i zapowiedział przygotowanie materiałów szkoleniowych, które mają samorządom pomóc w budowaniu CUS-ów.

CUS-y mają być nowymi jednostkami organizowanymi i zarządzanymi przez gminy i służyć integracji pomocy społecznej.

Zobacz także: Oglądaj też: Frankowicze oburzeni. "Prezydent nie dotrzymał słowa"

Utworzenie Centrum Usług Społecznych nie będzie dla samorządów obowiązkowe. Będzie można zrobić to według dwóch trybów. Pierwszy zakłada przekształcenie lokalnego ośrodka pomocy społecznej w CUS. Wtedy, nowa instytucja będzie pełniła też wszystkie funkcje, które do tej pory pełnił np. MOPS, czy GOPS.

Drugi tryb zakłada utworzenie centrum, na podstawie porozumienia władz gminnych, dla dwóch lub większej liczby gmin, wówczas centrum będzie funkcjonowało obok gminnych ośrodków pomocy społecznej, współpracując z nimi.

W centrach będą tworzone indywidualne plany usług społecznych – spersonalizowane pakiety usług na okres od trzech do dwunastu miesięcy. Będą tam też prowadzone działania adresowane do całych społeczności lokalnych, ukierunkowane m.in. na integrację mieszkańców.

Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 20120 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(374)
teresarog3
5 lata temu
Ale dopiero od 20120 roku.... ha,ha,ha
AGA
5 lata temu
Jestem pracownikiem OPS i uważam, że rzeczywiście tej instytucji w obecnych czasach nie powinno być. Z pomocy finansowej korzystają w większości ludzie z uzależnieniem od alkoholu i ci co nie chce im się pracować.
anioł
5 lata temu
Ośrodki Pomocy Społecznej powinny być już rozwiązane. Nie realizują już wszystkich zadań ustawy o pomocy społecznej. W czasach bezrobocia stanowiły wsparcie dla bezrobotnych, wypłacając zasiłki pieniężne. Aktualnie wachlarz zadań ogranicza się najczęściej do pomocy osobom starszym w formie usług opiekuńczych, na które gminy mają ograniczone środki finansowe. Jakość usług( byle jakość) i ilość godzin oferowana ludziom starszym jest żenująca, tym bardziej , że społeczeństwo się niestety starzeje.Pracownicy socjalni wyrażają niezadowolenie z pensji, które otrzymują, grożą strajkami. Przy tak okrojonych zadaniach , które realizują , to powinni być cicho.Zresztą wielu z nich przebywa na urlopach bezpłatnych i w tym czasie zatrudnia się w innych instytucjach na lepsze warunki płacowe, trzymając sobie etat, tak na wszelki wypadek. albo w czasie godzin pracy wykonują dodatkowe prace np. kuratorów sądowych.O jakości ich pracy dowiadujemy się z mediów. Są niekompetentni , niedouczeni ,nie skuteczni, nie potrafią rozwiązywać prostych ludzkich problemów. Po co takie markowanie pracy, stwarzanie pracy pozornej. Chyba czas przyjrzeć się zasadności funkcjonowania Ośrodków Pomocy Społecznej.
Gość
5 lata temu
Najwyższy czas zrobić porządek z nic nierobiącymi MOPSami.Zatrudnić w CUS ludzi empatycznych.
Agnieszka
5 lata temu
Błąd na końcu artykułu: Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 20120 roku.
...
Następna strona