Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Rekordowy spadek liczby osób korzystających z pomocy społecznej

658
Podziel się

Liczba osób korzystających z pomocy świadczonej przez OPS-y spadła w 2016 roku o 9,2 proc. w porównaniu z 2015 rokiem.

500+ to flagowy program rządu PiS.
500+ to flagowy program rządu PiS. (east news/ Tomasz Jastrzebowski/REPORTER)
bDgPxHoB

Program 500+ miał przysłużyć się większej liczbie rodzących się dzieci. Prawdziwe efekty tego będą widoczne dopiero za kilka lat. Już w tej chwili widać za to pozytywne skutki w odniesieniu do zamożności Polaków. Okazuje się, że 500 zł na dziecko przyczyniło się do spadku liczby osób korzystających z pomocy społecznej. I to o prawie 10 proc. Nigdy wcześniej nie było tak dobrych statystyk.

Liczba osób korzystających z pomocy społecznej świadczonej przez OPS-y spadła w 2016 roku o 9,2 proc. w porównaniu z 2015 rokiem - wynika z raportu "Beneficjenci środowiskowej pomocy społecznej", który przygotował Główny Urząd Statystyczny. To największy spadek ich liczby od 2008 roku, gdy GUS zbiera szczegółowe informacje na ten temat.

"Środowiskowa pomoc społeczna zrealizowana w 2016 r. na podstawie ustawy o pomocy społecznej została skierowana do 2479 tys. beneficjentów, czyli 6,4 proc. mieszkańców naszego kraju i do 1029 tys. ich gospodarstw domowych, które stanowiły 7,3 proc. ogółu gospodarstw domowych w Polsce" - czytamy w opracowaniu GUS.

bDgPxHoD

Powyższe udziały, określane jako zasięg beneficjentów lub zasięg gospodarstw domowych beneficjentów, były najniższe od 2009 roku.

Skąd tak znacząca poprawa? Autorzy badania podkreślają ogromne znaczenie zmian na rynku pracy, czyli przede wszystkim dużego spadku bezrobocia i wzrostu płac. W przypadku ubogich beneficjentów pomocy społecznej, których GUS wyszczególnia blisko 1,7 mln (z 2,5 mln ogółem), ogromne znaczenie miało też 500+.

"Liczba ubogich beneficjentów i ich gospodarstw domowych uległa znacznemu zmniejszeniu po rozpoczęciu realizacji rządowego programu Rodzina 500+" - czytamy w raporcie.

500+ pomogło im wyjść z ubóstwa

bDgPxHoJ

Efekt 500+

Jak podkreśla GUS, zgodnie z ustawą o pomocy społecznej kwota świadczenia wychowawczego nie jest wliczana do dochodu gospodarstwa domowego osoby ubiegającej się o tę pomoc. Dokonano zatem symulacyjnie podwyższenia dochodów ubogich gospodarstw domowych z dziećmi o środki ze świadczenia wychowawczego, odpowiednio do liczby dzieci.

W wyniku obliczeń ustalono, że wraz z realizacją wypłat 500+ liczba ubogich beneficjentów środowiskowej pomocy społecznej w gospodarstwach domowych w skali kraju zmniejszyła się do 899 tys. osób, tj. spadła o ponad 45 proc. Poniżej progu ubóstwa pozostawało nadal 183 tys. wieloosobowych gospodarstw beneficjentów, w tym 89 tys. gospodarstw z dziećmi; tj. odpowiednio o blisko 49 proc. i o około 66 proc. mniej niż wykazały wyniki badania za 2016 rok.

"Po wypłatach świadczenia wychowawczego zasięg ubogich beneficjentów środowiskowej pomocy społecznej w Polsce zmniejszył się o 2 pkt proc. do poziomu 2,3 proc." - wynika z obliczeń GUS.

Te same statystyki pokazują, że obniżyła się też znacznie dotkliwość ubóstwa. Wskaźnik głębokości ubóstwa w wieloosobowych gospodarstwach beneficjentów zmniejszył się o prawie 5 pkt proc. do poziomu blisko 35,8 proc., a w gospodarstwach z dziećmi dotkliwość ubóstwa spadła o blisko 14 pkt proc. do poziomu 24,5 proc.

bDgPxHoK

Nie wszędzie równie dobrze

Sytuacja w skali kraju jest coraz lepsza, ale w różnych regionach Polski wygląda to odmiennie. W najmniejszym stopniu z pomocy społecznej korzystają mieszkańcy województwa śląskiego (4,4 proc.) i dolnośląskiego (4,7 proc.). Wyraźnie lepiej niż średnia wypadają także: opolskie, małopolskie, mazowieckie i wielkopolskie.

Zdecydowanie najgorsza sytuacja jest w warmińsko-mazurskim. To jedyne województwo, gdzie ponad 10 proc. mieszkańców ma na tyle niskie dochody, że musi korzystać z pomocy społecznej.

W 2016 roku w populacji 685 tys. ubogich gospodarstw domowych beneficjentów, trwale z pomocy OPS korzystało 472 tys. tych gospodarstw (przy ustalonym 4-letnim kryterium czasowym tej trwałości), tj. 69 proc. ogólnej liczby omawianych gospodarstw.

bDgPxHoL

W czterech województwach: kujawsko-pomorskim, podlaskim, podkarpackim i warmińsko-mazurskim, udział gospodarstw trwale korzystających z pomocy wynosił po około 72 proc. ogółu ubogich gospodarstw beneficjentów pomocy społecznej w tych województwach.

bDgPxHpe
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(658)
ffm
3 lata temu
BZDURA, BZDURA I RAZ JESZCE BZDURA Spadek pomocy z MOPsów i innych pomocy jest spowodowane tym ze 500+ wpłynęło na dochód co spowodowało przekroczenie progu dochodowego jaki był ustalony. Więc defakto te rodziny straciły nie zyskały. Wiec czym się chwalić. To jest taka sama ściema jak ze spadkiem bezrobocia, bo albo ludziom odebrano prawa bezrobotnego bo dorabiał na czarno,przemycał kontrabandę do Norwegi i nie opłacało mu się chodzić na podpisy. Lub po prostu wiele osób w wieku produkcyjnym w emigrowało z kraju za pracą, co przełożyło się na spadek bezrobocia. Bo ów podatnik nie jest zarejestrowany jako bezrobotny. WKŁADANIE GŁUPOT DO GŁOWY LUDOWI !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
EDUS 68
3 lata temu
PIS na każdym kroku chwali się programem 500+Budżet się nie rozleciał,liczba najbiedniejszych rodzin się zmniejszyła,konsumpcja wzrosła.Same plusy.Jeżeli ten program się sprawdził to apeluje do Rządu o jego rozszerzenie na naszych pomijanych notorycznie emerytów,rencistów i osób niepełnosprawnych.Gwarantuje,że te 500+zostaną w naszych sklepach,aptekach,kinach,teatrach,czy muzeach.Pozwólcie tym ludziom godnie przeżyć ostatnie lata swojego życia!!!!
h
3 lata temu
Oczywiście zachwyceni są Ci co nie mają bladego pojęcia o pomocy społecznej. Osoby które zniknęły z MOPSU wcale nie stały się nagle pracowite i wykształcone, nie znalazły pracy ani nie zmieniły stylu życia. Po prostu dostały kasę do ręki i nie muszą się pojawiać w MOPSie żeby wysępić trochę kasy. Efekt jest taki, że MOPS stracił całkowicie kontakt z tymi ludźmi i praktycznie nie ma możliwości żeby w jakikolwiek sposób im naprawdę pomóc lub chociaż monitorować sytuację w ich rodzinach. Do tej pory każdy kto chciał coś z MOPSu musiał podpisać rodzaj zobowiązania że np. będzie dbał o dzieci, będzie szukał pracy, weźmie jakiś kurs zawodowy itp. itd. I z tego był rozliczany. Teraz po prostu dostali kasę za darmo bez żadnego warunku ani minimum wysiłku ze swojej strony. Tyle w temacie
bDgPxHpf
Lewicowiec od...
3 lata temu
Pozytywów 500+ -brak ,bo jest to kosztem ludzi pracy a nie rządu ,który NIC nie produkuje chyba że wredną propagandę .
Mery
3 lata temu
Kłamstwo. Podatki lokalne, ceny żywności, ceny mediów, wszystko do góry. Tak więc jest to tylko przewalanie z pustego w próżne z dodatkowym skutkiem zniewolenia kobiet jałmużną ponieważ wysokość zasiłku sprawia, że bardzo często nie opłaca się pracować. W wielu przypadkach uniemożliwi to wypracowanie nawet emerytury minimalnej.
Najnowsze komentarze (658)
jednozatąpiło...
2 lata temu
Czym, jeśli nie pomocą społeczną, jest 500+? Zastosowano kryterium dochodowe, podobnie jak w pomocy społecznej. I tak samo jak w pomocy społecznej świadczenie wypłacane jest bez konieczności starania się o poprawę sytuacji. Nie jest do odpis od podatku, a kwota dawana (w obrębie pewnych kryteriów) w trybie "czy się stoi czy się leży".
mafia dojnej ...
2 lata temu
To może te zaoszczędzone pieniądze MOPS-y przekierują na pomoc dla seniorów? Pracownicy znają domy w których starsi ludzie al;bo wyprzedają swoje szafy albo wyciągają ze śmietników puszki albo dumnie głodują. Może najwyższy czas na pracę dla seniorów. DOJNA zmiana dorwała się do dużych pieniędzy to i niech zauważy ubóstwo emerytów.
ewa do progra...
3 lata temu
szkoda mi Ciebie . Twoi rodzice musieli Cię wychować bez 500 + i jak widać dali sobie radę . Ty piszesz, że zarabiasz 30 tyś i jeszcze pomoc od państwa. Nooo brawo. A co maja powiedzieć tacy jak ja z mężem. Wychowaliśmy dwóch synów .Jeden kończy studia , drugi w trakcie . Bez 500 + . Ale my z mężem jeszcze pracujemy i niestety dokładamy nie do swoich dzieci.!!!
ewa
3 lata temu
[QUOTE] 500+, jak również ulgi podatkowe na dzieci, to nie jest pomoc społeczna, bo trafia do wszystkich niezależnie od stanu portfela. Zarabiam 30 tys. miesięcznie i tysiaka z 500+ biorę. 500+ jest programem prorodzinnym rekompensującym rodzinom wyższe koszty związane z wychowaniem dzieci. Bo niby dlaczego ma być tak, że bezdzietny darmozjad nie ponosi trudu wychowania przyszłych pokoleń, a płaci takie same podatki, co ktoś, kto długofalowo wspiera rozwój Polski nowym pokoleniem? Z punktu widzenia gospodarki ludzie posiadający dzieci są bardziej potrzebni od ludzi bezdzietnych - zwykle są bardziej odpowiedzialni od bezdzietnych z wyboru (nie piszę o przypadkach, że ktoś chce a nie może), lepiej pracują, średnio więcej zarabiają, płacą większe podatki, kupują więcej produktów podstawowych produkowanych w Polsce, generując popyt na nasze produkty i zwiększając PKB. A za kilkadziesiąt lat ich dzieci będą pracować na emerytury.. Twoją też. -2 Zgł [/QUOTE]
Joanna
3 lata temu
Czyli pos zmusil wszystkich polakow do dofinabsiwania tych z dziecmi . I tyle! To chamstwo a nie jakis świetny plan.
seba
3 lata temu
spadek ??? przecież świadczenie 500+ to jest pomoc społeczna !!! to jest gigantyczny wzrost wydatków państwa na pomoc społeczną.
rosia
3 lata temu
A ja zbiedniałam. Zamawiając meble ( raptem dwie szafki w kwietniu) dowiedziałam się, że na rynku jest tyle gotówki, że cena płyt meblowych od stycznia do kwietnia 2017 r. zdrożała kilka razy. Czyli finansujemy to - dając pieniądze z podatków a potem jeszcze płacąc za droższe towary.
piłsudski
3 lata temu
Wszystkie pomysły PIS , są genialne , szkoda ,że na koszt podatnika i z ciągłą stratą
bDgPxHoX
eddy
3 lata temu
Ehhh kielbasa wyborcza podziala, oczywiscie rodzi sie wiecej dzieci, ludzie maja wiecej pieniedzy, ale 500+ to tez pomoc spoleczna, bo jak inaczej to inaczej nazwac ?? zobaczymy za jakies 5 lat kiedy pieniazkow na wyplaty nie bedzie, ciekawe co ludzie zrobia z dziecmi Made by 500+
stupido
3 lata temu
a 500+ to nie jest pomoc społeczna?
Omm
3 lata temu
Jam mam takie pytanie czy wszyscy którzy mają dzieci to patologia . Jak tak to jest problem bo Jesteśmy dziećmi patologii bo nasi rodzice mieli nas i ew nasze rodzeństwo itd od początku świata .A i 500+ biorą wszyscy którzy maja przynajmniej dwoje dzieci nawet zarabiający 50 tys miesięcznie ot taka dobrze zarabiająca patologia . Czyli reasumując bez patologii nie było by nas czy tak ? . Pomyślcie o tym .
gorge
3 lata temu
Ludzie kto to pisał???? To ze spada odsetek osób korzystających z opieki to nie tyle efekt 500+ tylko rynku pracy więcej zatrudnionych na umowy i wzrostu minimalnej płacy . więcej osób przekracza próg próg w którym naliczane i przydzielane są świadczenia. A 500+ nie zalicza sie do świadczeń i dostaje je każdy kto ma 2 dzieci.
Rhe
3 lata temu
Polacy maja wiecej pieniedzy wiec wydaja wiecej w sklepach ! Szkoda ze mniej towarow kupia przez to ze wspolfinansuja po drodze projekt ktory korzysta 20% spoleczenstwa...
niestety polk...
3 lata temu
durny lud ciekawe jak im miny zrzędną jak za to rozdawnictwo ich dzieci zapłacą (albo i nie bo będą nauczone zyć na koszt pracujących).
...
Następna strona