Notowania

ceny paliw w polsce
06.02.2015 13:15

Ceny paliw. To koniec taniego tankowania?

Ceny benzyn i diesla wzrosły w hurtowniach. Zobacz, jak mocno odczujemy ten skok.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter)

Po miesiącach obniżek powoli zaczynają wzrastać ceny paliw. Mimo że średnie podwyżki nie są jeszcze duże, są miejsca, gdzie sięgają one 10, a nawet ponad 10 groszy za litr. Wyjątkiem jest autogaz, który na wielu stacjach kosztuje już poniżej 2 zł za litr.

Na przełomie stycznia i lutego w polskich rafineriach ceny paliw dynamicznie wzrosły. Skala podwyżek jest duża - w ciągu ostatnich siedmiu dni ceny benzyn i diesla wzrosły w sprzedaży hurtowej o 160 zł na 1000 l.

Dla kierowców taka zmiana cen oznaczać może podwyżki lub co najmniej pożegnanie się obniżkami na stacjach tankowania. Na narzekania dotyczące wysokości cen paliw jednak na razie nie powinniśmy sobie pozwalać, bo obecne koszty tankowania są takie, jakie były nieco ponad 5 lat temu.

W ostatnim tygodniu polscy operatorzy rynku hurtowego - rafinerie w Płocku i Gdańsku - z dnia na dzień wprowadzali nowe cenniki, i tym razem w przeważającej większości jednak były to podwyżki. Ich skala w przypadku paliw napędowych wahała się w przedziale od 4,25 do 4,74 proc. - w konsekwencji dziś średnia cena hurtowa benzyny bezołowiowej 95 wynosi 3469,40 zł netto za 1000 litrów, a olej napędowy kosztuje 3548,60 zł netto za 1000 litrów.

Z prognoz e-petrol.pl wynika, że od soboty zarówno PKN Orlen jak i Grupa Lotos bardzo nieznacznie skorygują ceny benzyn i oleju napędowego - do połowy następnego tygodnia w sprzedaży hurtowej będą się one wahać o dosłownie kilka złotych, co sprawi, że przez następnych kilka dni trzeba będzie pogodzić się z brakiem obniżek, do których mogliśmy się już przyzwyczaić.

Później kierowcy zapłacą więcej?

W ostatnim monitoringu na stacjach paliw, przeprowadzonym przez e-petrol.pl 4 lutego, okazało się, że paliwa (za wyjątkiem benzyny bezołowiowej 95) potaniały. Wyrównały się natomiast średnie detaliczne ceny oleju napędowego i najpopularniejszej benzyny na poziomie 4,29 zł/l.

##Średnie ceny detaliczne paliw brutto w Polsce (w złotych za litr)
Aktualizacja 2015-02-04
Źródło: e-petrol
Pb 98 4,56
Pb 95 4,29
ON 4,29
LPG 2,06

Najmniejszy wydatek przy tankowaniu ponoszą właściciele samochodów z instalacją gazową - litr LPG od pewnego czasu zaczął bardzo dynamicznie tanieć - w tym tygodniu autogaz można było nabyć w takiej cenie jak w końcówce 2009 r., czyli po 2,06 zł. Warto wspomnieć, że rysuje się szansa na dalsze spadki cen tego paliwa. Już na niektórych stacjach cena litra spadła poniżej 2 złotych.

Podwyżki w rafineriach już docierają na stacje

Kierowcy, rozpieszczani obniżkami cen paliw na stacjach mogą poczuć pierwszy w tym roku zawód, bowiem podwyżki cen rafineryjnych zaczynają już docierać na niektóre stacje benzynowe - na tych obiektach, które reagują szybko na zmiany, podwyżki były skokowe i wyniosły ok. 10 gr na litrze. Powodem, dla którego ceny paliw na stacjach będą teraz reagować szybciej na wzrost cen w hurcie, jest kwestia utrzymania rentowności przez stacje benzynowe. O ile sprzedawcy mogą w krótkim terminie pozwolić sobie na częściową rezygnację z marży paliwowej, zarabiając na pozostałej sprzedaży na stacji, o tyle w dłuższym okresie jest to po prostu niemożliwe.

Z analizy e-petrol.pl wynika, że ceny benzyny bezołowiowej 95 w Polsce powinny kształtować się w najbliższych dniach w granicach 4,28 - 4,37 zł za litr, autogaz może kosztować ok. 1,94 -2,04 zł za litr. W przypadku paliwa do silników Diesla trzeba spodziewać się wydatku z przedziału 4,2 9-4,39 zł za litr.

##Prognoza cen paliw brutto w sprzedaży detalicznej ( w złotych za litr)
W okresie 9-15 lutego 2015
Źródło: e-petrol
Pb98 4,56-4,67
Pb95 4,28-4,37
ON 4,29-4,39
LPG 1,94-2,04

Tydzień zwyżki za nami

W końcówce minionego tygodnia mieliśmy do czynienia z cenami ropy na poziomie poniżej 50 dolarów i niewiele sygnałów sugerowało możliwość wzrostowego odbicia o skali, jaka dokonała się na przestrzeni 6 tygodnia roku. Jedak cena skoczyła powyżej tego poziomu.

Cena ropy naftowej

_ To następstwa wzmianek o ograniczeniu ilości wiertni w USA i przesłanek, że niektóre wielkie koncerny będą ograniczać swój poziom inwestycji wydobywczych w tym roku. Wydaje się jednak, że wiadomości takie nie są w żaden sposób zaskakujące dla rynku i tym samym nie powinniśmy uznawać ich za jakkolwiek przełomowe - toteż w najbliższym czasie ruch w górę może się zakończyć. Obecna zmiana ma zatem charakter wyłącznie korekcyjny w trendzie obniżkowym. To co jednak wydarzyło się w minionych kilku dniach nie będzie w stanie łatwo się odwrócić - ropa bowiem zwyżkowała o kilkanaście procent, a na rynku polskim sektor hurtowy zareagował na takie zmiany bardzo dynamicznie. Pewnym zawieszeniem w czasie odbicia cen mogą być sugestie o poprawie popytu ze strony Chin i kolejne akordy domowego konfliktu w Libii - _ komentują Gabriela Kozan i Jakub Bogucki z e-petrol.pl.

Raport amerykańskiego Departamentu Energii pokazał kolejny wzrost zapasów ropy w USA o 6,3 mln baryłek. Co się zaś tyczy ograniczeń wydobycia w Stanach, bez przyspieszenia gospodarczego nadpodaż produktu na rynku naftowym będzie się utrzymywać. Do tego, jeśli weźmie się pod uwagę planowane w pierwszej połowie roku przestoje remontowe w rafineriach, to odwrócenie spadkowego trendu w najbliższych miesiącach jest mało prawdopodobne. Przy takich założeniach, zmiana spadkowa mogłaby zacząć się nawet już w przyszłym tygodniu.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/174/m277422.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/dalsze-spadki-cen-na-stacjach-benzynowych,252,0,1680636.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Ceny paliw na święta i Nowy Rok. Prognozy analityków Ceny paliw na stancjach benzynowych w okresie świąt Bożego Narodzenia i jeszcze później powinny dalej spadać - prognozują analitycy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/232/m331496.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ceny-paliw-firmy-moga-wykorzystac-sytuacje,136,0,1701256.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Ceny paliw podwyższą rentowność firm Z badania wynika, że prognozy cen pozostają na jednym z najniższych poziomów w historii badań.
Tagi: ceny paliw w polsce, ceny paliw, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz