Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
ANA
|

Ceny prądu. Drożej tylko na Malcie. Nowy raport

36
Podziel się:

Hurtowe ceny energii elektrycznej z dostawą pasmową są w Polsce prawie najwyższe w Unii Europejskiej - wynika z raportu Komisji Europejskiej za IV kwartał 2020 roku. W naszym kraju cena przekraczała 54 euro za MWh, przy średniej europejskiej na poziomie 43,4 euro za MWh.

Ceny prądu. Drożej tylko na Malcie. Nowy raport
Ceny prądu. Nowy raport KE. Hurtowe ceny prądu z dostawą pasmową są wyższe tylko na Malcie. (Adobe Stock)

W IV kwartale wyższą cenę miała tylko Malta - 56,6 euro za MWh. Dla porównania w Szwecji cena ta wynosiła 22,5 euro, w Finlandii 32,7 euro, a w Niemczech 38,8 euro. Tylko w pięciu krajach, w tym w Polsce, cena przekraczała 50 euro za MWh.

Dodatkowo, średnia cena prądu z dostawą pasmową BASE dla całego roku 2020 roku w Polsce wyniosła 47 euro za MWh i była najwyższa w Europie.

Jednak rachunek płacony przez gospodarstwa domowe w Polsce był w grudniu poniżej średniej UE. W Polsce wynosił on, w zależności od zużycia, od 14 do 17 eurocentów za kWh, przy średniej europejskiej na poziomie 20-25 eurocentów.

Zobacz także: Marek Belka wyśmiewa Ryszarda Czarneckiego. "Nie należy jeździć do PE zezłomowanymi pojazdami"

Mimo że pod względem wysokości rachunku w przeliczeniu na euro Polska znajduje się ciągle poniżej średniej europejskiej, w ubiegłym roku ceny płacone przez gospodarstwa domowe wzrosły o 11 proc. To największa podwyżka w UE. Z kolei największy spadek cen, o 33 proc.zanotowała Holandia.

Hurtowe ceny energii elektrycznej z dostawą pasmową BASE (euro za MWh), raport KE za IV kwartał 2020:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(36)
aaa
rok temu
jak prezesi zarabiaja po 100 tys miesiecznie a jest ich wielu gornicy nie kopia zarabiaja po 10 tys to mamy efekt
SLAWEQ
rok temu
Uważam że jest jeszcze za tani. Powinien być tak drogi żeby ekolodzy i inni mądrzy doszli do tego że elektrownie atomowe są nam potrzebne.
Willi1313
rok temu
W cenę prądu w Polsce wliczona jest konieczność wspomagania górnictwa. Możemy kupować więcej taniej energii ze Skandynawii, jednakże nie jest to model preferowany przez rządzących. Większe ceny bazowe energii to też większy VAT i akcyza. Niestety nikt nie pomyśli, że spada konkurencyjność polskiego przemysłu, a jest to fundamentalna sprawa.
Koko
rok temu
no i wychodzą zaniedbania PO
HERMANN
rok temu
wysyłać rachunki do Sasina -niech płaci
...
Następna strona