Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. MLU
|
aktualizacja

Premier apeluje, by ocieplać domy, a ceny... dalej w górę. Zanosi się na zmianę

30
Podziel się:

"Postarajcie się ocieplić domy przed sezonem grzewczym" – te słowa skierował do Polaków w połowie lipca 2022 r. premier Mateusz Morawiecki. Najnowsze dane dotyczące cen produkcji budowlano-montażowej sugerują, że tanio raczej nie będzie, bo ceny cały czas idą w górę. Jak jednak zauważa Damian Kaźmierczak z Polskiego Związku Przedsiębiorców Budowlanych, możliwe, że właśnie weszliśmy na cenowy szczyt.

Premier apeluje, by ocieplać domy, a ceny... dalej w górę. Zanosi się na zmianę
Ceny materiałów budowlanych rosną w Polsce niezmiennie od sierpnia 2021 r. (Adobe Stock, cegli)

Nadchodzi trudna zima bez rosyjskich surowców energetycznych. Premier w związku z tym 13 lipca zaapelował do Polaków. - Drodzy rodacy, postarajcie się ocieplić swoje domy jeszcze przed tym sezonem grzewczym - mówił Morawiecki w Boronowie. Zachęcił do korzystania z rządowych programów. Wypowiedź uruchomiła falę komentarzy internautów i polityków opozycji, którzy wskazują na drożyznę, zdecydowanie niesprzyjającą tak kosztownym inwestycjom.

Sprawdziliśmy, jakie są koszty ocieplenia domu i nie jest to skromny wydatek. Do tego ceny materiałów budowlanych rosną niezmiennie od sierpnia 2021 r. Według danych PSB (Polskie Składy Budowlane), koszty, jakie należało w lipcu 2022 r. ponieść za izolację termiczną, były aż o 57 proc. wyższe niż rok temu.

Grzegorz Tymoszewski, prezes Stowarzyszenia Wykonawców Elewacji, podaje, że koszt termomodernizacji budynku wzrósł rok do roku o prawie 100 zł za metr kwadratowy docieplanej powierzchni. Na początku ubiegłego roku cena metra kwadratowego elewacji na styropianie wynosiła średnio 205 zł netto, w tym roku trzeba zapłacić 280-290 zł netto.

Ceny produkcji budowlano-montażowej w lipcu 2022 r. – dane GUS

Teraz najnowsze dane potwierdzają, że ceny w budowlance maszerują w górę. W piątek GUS podał wstępne szacunki, jak zmieniały się ceny produkcji budowlano-montażowej. W lipcu 2022 r. rok do roku wzrosły o 13,4 proc., a w porównaniu z czerwcem 2022 r. - o 0,8 proc. Jeśli chodzi o zmiany kwartał do kwartału, to ceny w II kwartale 2022 r. w stosunku do I kwartału 2022 r. wzrosły o 4,0 %.

W lipcu 2022 r. w stosunku do czerwca 2022 r. zanotowano wzrost cen budowy obiektów inżynierii lądowej i wodnej o 0,9 proc., budowy budynków - o 0,8 proc. oraz robót budowlanych specjalistycznych - o 0,7 proc.

Ekspert: możliwe, że to szczyt cenowy

Jest jednak jaskółka nadziei dla wszystkich, którzy liczą na spadek cen w sektorze budowlanym. Jak komentuje na Twitterze Damian Kaźmierczak z PZPB, "wskaźnik cen produkcji budowlanej prawdopodobnie jest już w okolicach szczytu". Co to oznacza? Prawdopodobnie możemy spodziewać się (co najmniej) wyhamowania tempa wzrostu cen.

  • W jego opinii firmy nie podnoszą już cen robót budowlanych jak w I kwartale 2022 r., bo ceny materiałów przestały rosnąć;
  • ceny paliw trochę odpuściły;
  • gospodarka PL hamuje, więc mniej się buduje;
  • nasila się konkurencja (a firmy konkurują ceną);
  • spowalnia dynamika wynagrodzeń (pomimo inflacji).
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(30)
antybet
miesiąc temu
Rząd naszego kraju powinien być podany do trybunału UE za przepisy pozwalające na ciasną, bez dostępu słońca zabudowę, za likwidacje terenów zielonych, za wpychanie narodu do klitek deweloperskich, za przyzwolenie na generowanie hałaśliwego środowiska i rakotwórczego smogu spalin samochodowych, za powszechną betonozę itd... Deweloper nie buduje tego w czym by chcieli mieszkać ludzie, buduje to na co pozwalają pokrętne przepisy i na czym ma największe zyski. Ludzie potrzebują nie tylko dachu nad głowa , ale również zdrowego i godnego życia i przyjaznego środowiska. Ludzie kupują to co jest dostępne a nie to co by chcieli. Czas przypomnieć politykom kto na nich głosował i czyich interesów powinni pilnować…Czas na wyborach..
zews
miesiąc temu
Rządowo-deweloperska oferta dla poprawy standardu życia i zdrowia Polaków: Gęsto zaludniane blokowiska w stylu "ferm niosek" bez dostępu słońca i zieleni, brak miejsc parkingowych, rakotwórczy smog spalin samochodowych, hałas ponad miarę, korki uliczne ,smród asfaltu latem, hałas od sąsiadów a na klatce schodowej i w windzie covid gratis.... Aż chce się wracać z zagranicy, osiedlić się, zakładać rodzine…wydawać na świat potomstwo..
kils
miesiąc temu
Ludzie, obudźcie się!!. Zrozumcie , nasza władza dąży do zepchnięcia nas do blokowisk, do "gniazd niosek". Do wiecznych czynszów , opłat za ogrzewanie , smogu samochodowego, cividu na klatkach , do ciągłej zależności. Wszelka zaraza i kryminogenne środowiska zawsze lubiły skupiska ludzkie. Władza nie mieszka w masowym blokowisku. Dlaczego nasza władza nie wspiera budownictwa jednorodzinnego, dlaczego pozwala na ściśniętą , zagęszczoną zabudowę miast. Jesteśmy ludźmi nie zwierzętami, mamy swoja godność. Kto oprócz dewelopera ma z tego korzyści?
cba
miesiąc temu
To jest tak; Deweloper zyskuje przychylność samorządu (ma się czym odwdzięczyć!) i buduje co chce i gdzie chce byle najniższym kosztem. Następnie "klatki królicze " kupuje fundusz inwestycyjny np. Szwedzki i wynajmuje nam , Polakom (we własnym kraju na stancji?) Oczywiście ani deweloper ani właściciele funduszu i zapewne nie samorządowcy którym odwdzięczył się dew nie mieszkają w "kurzych gniazdach" , Na to jesteśmy skazani My, rodowici Polacy mieszkańcy tego kraju. Skazani na kryminogenne slumsy, korki uliczne , brak parkingów, smog rakotwórczy i ciasne covidowe środowisko. Czas powiedzieć dość! Czas na ogólnonarodowy bunt , czas na godne, spokojne zdrowe mieszkalnictwo , na bezpieczeństwo bytu rodzinnego i trwałość majątku. Czyj jest kraj, kogo reprezentuje władza , o czyje interesy, zdrowie dba?? Nas Polaków czy dewelopero -funduszy?
Gargamel
miesiąc temu
Podziękujmy temu Panu przy wyborach!!!
...
Następna strona