Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MWL
|
aktualizacja

Ceny produkcji przemysłowej znowu wzrosły. Najnowsze dane GUS

8
Podziel się:

Ceny produkcji przemysłowej w styczniu wzrosły o 14,8 proc. w ujęciu rocznym - poinformował Główny Urząd Statystyczny w piątkowym komunikacie. To pierwsza, niejako ukryta w przedsiębiorstwach inflacja, która pokazuje trend wzrostu cen, który później odczuwamy w swoich portfelach.

Ceny produkcji przemysłowej znowu wzrosły. Najnowsze dane GUS
GUS podał najnowsze dane o inflacji producenckiej (Adobe Stock, Michal_Bednarek)

Analitycy spodziewali się wzrostu o 14,3 proc. Wartość wskaźnika w grudniu 2021 r. wzrosła o 14,4 proc. po przeprowadzonej korekcie danych GUS.

Inflacja PPI w styczniu 2022 r.

"Nasze szacunki wskazały, że jest szansa na pierwszy od bardzo dawna minimalny spadek dynamiki rocznej inflacji PPI (poprzedni spadek miał miejsce we wrześniu 2020 r. przy poziomie - 0,4 proc. rdr, od tego czasu inflacja PPI systematycznie narastała aż do 14,2 proc. rdr w grudniu 2021 r.). Nawet jeśli przyhamowania nie zobaczymy w styczniowym odczycie, to jest wg nas kwestią kilku miesięcy, zanim do niego dojdzie – przez większość tego roku dynamika roczna PPI powinna spadać z miesiąca na miesiąc" - napisali ekonomiści Santandera przed publikacją danych w piątkowym porannym komentarzu.

Z kolei ekonomiści PKO BP zwracają uwagę, że kolejne przyrosty rocznej dynamiki cen producentów są coraz niższe, co sugeruje, że szok cenowy związany m.in. z cenami paliw wygasa, a roczna dynamika cen w tej kategorii stopniowo się obniża.

"Miara inflacji "bazowej" PPI potwierdza kolejny miesiąc z rzędu, że przy braku kolejnych impulsów cenotwórczych, przełożenie się presji kosztowej na ceny towarów dla konsumentów będzie stopniowo tracić impet (w horyzoncie ok. 6 miesięcy)" - przewidują.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(8)
Al Paczino
2 lata temu
Inflacja producencka, brzmi dla dobro-zmianowego elektoratu jak terminy z fizyki kwantowej, określające nieprzewidywalność zachowań cząsteczek! Wolą określenia...13-sta, 14-sta emerytura!... 500 plus!.... Totalna opozycja!... Niemcy nam zazdroszczą dobrobytu!...Tusk działa na szkodę Polski!...Unijni urzędnicy niszczą naszą katolicko-narodową tradycję i historię!..To są terminy i określenia które pieszczą ich zmysły! Upolitycznienie KRS-u, SN, Prokuratury, TK....kogo to obchodzi!? Harnasia w Biedronce za to nie kupią!
dvdv
2 lata temu
te podwyżki cen gazu, energii, ale też podatków, ZUSu (składki zdrowotnej) zostaną przerzucone na klientów. Po d.... dostanie zwykły Kowalski. Ceny usług, produkcji i materiałów rosną, a więc ceny towarów, za które płacimy. Ludzie muszą zamykać firmy i zwalniać ludzi, którzy też mają rodziny i być może niepracujące żony. Trzeba wziąć życie we własne ręce, bo politycy będą zawsze zadłużać Państwo i trwonić publiczne pieniądze. Zobaczcie ksiazkę Borowiaka pt. "Chcę być szczęśliwy i bogaty, a nie tylko szczęsliwy", by samemu stworzyć sobie finansowe bezpieczeństwo. Pokazują w niej jak generować pieniądze i nie musieć pracować do końca życia
przerażona
2 lata temu
a tusk i opozycja chcą aby Polacy byli parobkami Unii niemieckiej bez wojny Niemcy będą nami rządzili-dzięki naszej opozycji
czytelnik
2 lata temu
codzienne brednie antypisowskiego money
ZK590
2 lata temu
Wzrost kosztów w firmach to czarny scenariusz na przyszłość. Ludzie najpierw muszą zapłacić za media i żywność i na ekstra zakupy czy usługi już zostaje niewiele lub nic.