Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ropa
09.03.2020 13:26

Ceny ropy drastycznie spadły. Na stacjach będzie taniej, ale trzeba poczekać

Rynek ropy naftowej załamał się. Ceny surowca drastycznie spadły. Kierowcy jednak muszą uzbroić się w cierpliwość. Obniżkę cen przy dystrybutorze zobaczymy dopiero za kilka dni - twierdzą eksperci rynku paliwowego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(WP.PL)
Tankowanie będzie tańsze o 15-20 groszy na litrze.

Goldman Sachs obniżył swoje prognozy cen dla Brent w drugim i trzecim kwartale do 30 dol. za baryłkę. Niskie ceny surowca ucieszą kierowców, którzy mniej zapłacą. Jednak na obniżkę na stacjach będzie trzeba zaczekać.

- Obniżki zapewne będą także przekładać się na stacyjny detal, chociaż to może odwlec się jeszcze o kilka dni - poinformował dr Jakub Bogucki, analityk rynku paliw e-Petrol.pl.

Ceny na stacjach benzynowych więc spadną. O ile? - Wstępne szacunki analityków e-petrol.pl mówią, że nawet przy utrzymywaniu się dotychczasowego wysokiego poziomu marż operatorów możliwe jest obniżenie się cen na stacjach o 15-20 groszy na litrze - podaje dr Bogucki.

Skutki rozmów amerykańsko-chińskich są widoczne i w Polsce. "Ropa jest czuła na geopolitykę"

Jak zaznacza analityk, na bardziej konkurencyjnych stacjach możemy być świadkami cen benzyny Pb95 poniżej 4,50 zł/l.

Tąpnięcie na rynku ropy to efekt braku porozumienia na szczycie OPEC+ oraz zapowiedź wojny cenowej przez Arabię Saudyjską. Jak informowaliśmy na łamach money.pl, Rosja nie zgodziła się dokonać dalszych gwałtownych cięć wydobycia surowca, co proponował kartel w celu ustabilizowania rynków ropy naftowej dotkniętych obawami o globalne rozprzestrzenianie się koronawirusa.

W efekcie Arabia Saudyjska, jeden z największych producentów, wypowiedziała Rosji wojnę cenową. Obniżyła ceny i zapowiedziała radykalny wzrost produkcji w kwietniu - wyjaśnia agencja Reuters.

Na reakcję rynków nie trzeba było czekać. Najbardziej popularny typ ropy naftowej - Brent - stracił na światowych giełdach 30 proc. osiągając w poniedziałek rano cenę 31,98 dol. za baryłkę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przezdziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
09-03-2020

RicoCena ropy w dół to nasi potentaci paliwowi tłumaczą sie że mają ogromne zapasy paliw z ropy kupowanej po wysokiej cenie i jeszcze przez co najmniej … Czytaj całość

09-03-2020

KoloA czy ze spadkiem cen ropy o 1/3 to o tyle samo spadnie cena paliwa? PiS powinien byc uczciwy w tej kwestii...

09-03-2020

Zając RozczochraniecNiestety pisiorki dopilnują żeby nie było tanio.

Rozwiń komentarze (36)