Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ceny ropy naftowej gwałtownie spadły. Brent traci blisko 30 proc.

Brak porozumienia na szczycie OPEC+ oraz zapowiedź wojny cenowej przez Arabię Saudyjską spowodowały załamanie notowań na światowych rynkach ropy. Nie pomaga też ograniczenie popytu na ten surowiec związany z walką z koronawirusem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fotolia)
Załamanie notowań na światowych rynkach ropy naftowej.

Cena ropy naftowej typu Brent spadła o 13,29 dol., czyli o 29 proc. osiągając w poniedziałek rano cenę 31,98 dol. za baryłkę - informuje Reuters. Tym samym spadek zbliża się do rekordowego, najniższego 4 lat poziomu 31,02 dol za baryłkę.

Radykalne spadki na światowych rynkach to efekt braku porozumienia na szczycie OPEC+, który obradował nad dalszym utrzymaniem reżimu produkcji. Rosja nie zgodziła się dokonać dalszych gwałtownych cięć wydobycia surowca, co proponował kartel w celu ustabilizowania rynków ropy naftowej dotkniętych obawami o globalne rozprzestrzenianie się koronawirusa.

W efekcie Arabia Saudyjska, jeden z największych producentów, wypowiedziała Rosji wojnę cenową. Obniżyła ceny i zapowiedziała radykalny wzrost produkcji w kwietniu - wyjaśnia agencja Reuters. Na reakcję rynków nie trzeba było czekać.

Skutki rozmów amerykańsko-chińskich są widoczne i w Polsce. "Ropa jest czuła na geopolitykę"

Jeszcze silniejszy cios otrzymała amerykańska ropa US West Texas Intermediate, której ceny spadły do 27,99 dol za baryłkę, to strata o 32 proc.

Jak komentuje na łamach Reutersa Jonathan Barratt, dyrektor ds. Inwestycji w Probis Securities w Sydney, wygląda to na wyścig w dół w celu zabezpieczenia zamówień surowca. Z kolei Goldman Sachs obniżył swoje prognozy cen dla Brent w drugim i trzecim kwartale do 30 dol. za baryłkę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przezdziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
09-03-2020

PiotrJa codziennie tankuje i od wczoraj benzyna jest po 4,5zl za litr tanio jak barszcz. Jeszcze chwila i będzie po 4 zł za litr. Za P.O płaciłem 6 zł za … Czytaj całość

09-03-2020

123Głosujcie na PO a paliwo będzie po 6zł .bo złodzieją kasa potrzebna !!!

09-03-2020

axv869Nie cieszcie się za bardzo. Nasz rząd zadba o to, żeby w Polsce paliwa nie potaniały, bo skąd wzięliby pieniądze na 500+ i Rydzyka?

Rozwiń komentarze (74)