Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. MLU
|

Uderzył potężny huragan. Straty są gigantyczne. Niepokój na rynkach finansowych

Podziel się:

Prezydent USA Joe Biden ogłosił stan klęski w stanie Floryda, a gubernator tego stanu Ron DeSantis oświadczył w czwartek rano czasu amerykańskiego komunikat, że "takiej powodzi i takiego sztormu jeszcze nie widziano". Poziom zniszczeń ma być "historyczny". Na razie trwa szacowanie szkód i strat po nocy, gdy Ian przetoczył się nad wybrzeżem. Z niepokojem na rozwój wydarzeń patrzą także rynki finansowe. W szczególności żywioł może mieć wpływ na ceny ropy i nawozów.

Uderzył potężny huragan. Straty są gigantyczne. Niepokój na rynkach finansowych
Huragan Ian to jeden z najsilniejszych huraganów, jaki kiedykolwiek nawiedził Florydę (East News, JOE RAEDLE)

Na obecną chwilę wiadomo, że z powodu huraganu Ian miliony osób na Florydzie objęto nakazem ewakuacji, setki tysięcy ludzi zostało pozbawionych prądu i odwołano około 2000 lotów. Są doniesienia o co najmniej dwóch, niepotwierdzonych jeszcze oficjalnie, ofiarach śmiertelnych. Szacowana wysokość szkód po przejściu Iana może przekroczyć 60 mld dolarów.

Ceny ropy naftowej na rynkach pozostają obecnie w niepewnej i niestabilnej fazie, a inwestorzy tym bardziej z uwagą śledzą informacje o huraganie Ian, który jest najsilniejszym huraganem, jaki pojawił się w ostatnich dekadach na zachodnim wybrzeżu Florydy, trzeciego pod względem liczby mieszkańców stanu USA.

Atak huraganu Ian na Florydzie spowodował wstrzymanie ruchu ciężarówek z paliwami. To poważnie zakłóca dostawy ropy i paliw do tego stanu. Zapasy paliw destylowanych i benzyny są też obecnie u wybrzeży Atlantyku, w tym na Florydzie, o 5 proc. niższe niż wynosi średni 5-letnia - wynika z danych departamentu Energii USA.

Te zakłócenia w dostawach mogą jednak wpłynąć na ceny przede wszystkim lokalnie. Ceny ropy są wrażliwe na huragany uderzające w stany, gdzie wydobywa się jej najwięcej i gdzie znajdują się największe rafinerie, czyli przede wszystkim Luizjanę i Teksas.

Wstrzymano wydobycie ropy, ale dotyczy to małej części amerykańskiej produkcji

Z powodu huraganu Ian wstrzymano wydobycie na części platform w Zatoce Meksykańskiej, ale zakłócenia dotyczą małej części, około 5 proc. amerykańskiego wydobycia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Sceny jak po wojnie. Tak wygląda teraz Kuba

Tymczasem, jak zauważa telewizja NBC, ceny paliw na stacjach w USA spadały do połowy września przez 14 tygodni z rekordowego historycznie poziomu w czerwcu, gdy średnia cena za galon benzyny w USA przekroczyła 5 dolarów za galon (3,8 litra).

Ten spadkowy trend odzwierciedlają też ceny ropy, które spadły z poziomu 120 dolarów w czerwcu do nieco ponad 80 dolarów obecnie. Interpretuje się prognozą spadku popytu związaną z widmem recesji gospodarczej w USA i na świecie.

Rekordowe ceny z czerwca związane były z kolei z napiętą sytuacją na rynkach po inwazji Rosji na Ukrainę. Rosja jest jednym z największych na świecie producentów ropy (ok. 10 proc. światowej produkcji). Teraz na jesieni znowu spodziewane są raczej wzrosty cen ropy, a związane to jest m.in. właśnie z sezonem na huragany w USA, które same pozostają największym producentem ropy na świecie.

Huragan Ian może wpłynąć na ceny cytrusów i nawozów

Jak podkreślają eksperci, z którymi rozmawiała telewizja ABC News, Floryda nie należy też do amerykańskich gigantów, jeśli chodzi o produkcje żywności. Wyjątkiem są cytrusy. Jeśli zniszczenia w uprawach okazałyby się znaczne, może to się odbić np. na cenach pomarańczy nawet przez kilka lat.

Ewentualne szkody mogą też odbić się na cenach nawozów. W Zatoce Tampa w fabryce konsorcjum Mozaic powstaje połowa wykorzystywanych w USA nawozów fosforowych. Część należących do spółki kopalni z powodu huraganu została ewakuowana, a organizacje zajmujące się ochroną środowiska alarmowały, że huragan może wywołać nawet katastrofę ekologiczną o niespotykanej skali, jeśli naruszyłby zabezpieczenia należących do firmy wysypisk toksycznych odpadów. Nie ma jednak żadnych doniesień, że ten najczarniejszy z czarnych scenariuszy się zrealizował.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl