Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|

Ceny tytoniu i alkoholu jednak w górę. Sejm odrzucił wniosek Senatu

11
Podziel się:

Senatorowie chcieli odrzucenia ustawy podwyższającej akcyzę na alkohol i wyroby tytoniowe. Sejm odrzucił stanowisko senatorów. Zgodnie z proponowanymi zapisami, od 1 stycznia 2022 r. stawki akcyzy na alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane i wyroby pośrednie wzrosną o 10 proc., a minimalna stawka akcyzy na papierosy wzrośnie z obecnych 100 proc. do 105 proc. całkowitej kwoty akcyzy, naliczonej od ceny równej średniej ważonej detalicznej ceny sprzedaży papierosów.

Ceny tytoniu i alkoholu jednak w górę. Sejm odrzucił wniosek Senatu
Sejm odrzucił stanowisko Senatu w sprawie akcyzy (Adobe Stock, ©andrea - stock.adobe.com)

Większość posłów opowiedziała się w środę przeciw propozycji Senatu, by odrzucić w całości ustawę podnoszącą stawki akcyzy na wyroby alkoholowe oraz papierosy i tytoń w roku 2022.

Senat był przeciwko podwyższeniu akcyzy na alkohol i papierosy

Według Senatu ustawa ta jest niekonstytucyjna. Zdaniem senatorów artykuły, podnoszące stawki akcyzy na napoje alkoholowe, wyroby tytoniowe, susz tytoniowy oraz wyroby nowatorskie "budzą zasadnicze zastrzeżenia w świetle zasady równości podatkowej", np. dlatego, że przewidują podwyższenie stawek akcyzy na napoje alkoholowe, jednakże z wyłączeniem napojów fermentowanych w postaci cydru i perry o rzeczywistej objętościowej mocy alkoholu nieprzekraczającej 5,0 proc. objętości; podobnie, przewidują podwyższenie stawek akcyzy na wyroby tytoniowe, susz tytoniowy oraz wyroby nowatorskie, nie obejmując zakresem podwyżek stawki akcyzy na płyn do papierosów elektronicznych, a poza tym podwyższają stawki akcyzy na wyroby tytoniowe oraz susz tytoniowy o rok później niż stawki akcyzy na wyroby nowatorskie.

Poza tym zdaniem Senatu, jeśli ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2022 r., to jej vacatio legis jest zbyt krótkie. Senatorowie uważają też, że po odbyciu pierwszego czytania projektu ustawy zgłoszono do niego poprawki uzupełniające jego treść o nowelizację ustawy z dnia 30 marca 2021 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw, co zdaniem Senatu wykracza poza zakres projektu ustawy skierowanego do Sejmu przez Radę Ministrów.

Od stycznia podwyżki cen używek

Przepisy przewidują wprowadzenie minimalnej stawki akcyzy na tytoń do palenia w wysokości 100 proc. całkowitej kwoty akcyzy, naliczonej od ceny równej średniej ważonej detalicznej cenie sprzedaży tytoniu do palenia. Stawka akcyzy na tzw. wyroby nowatorskie zostanie podniesiona poprzez podwyższenie stawki kwotowej o 100 proc.

Zobacz także: MTSL rozmowa z prof. Januszem Kockim, przewodniczącym Rady Naukowej Fundacji NEURON +

W noweli została zapisana tzw. mapa drogowa, czyli harmonogram podwyżek podatku akcyzowego na alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane i wyroby pośrednie co roku o 5 proc., a w przypadku papierosów, tytoniu do palenia, cygar i cygaretek oraz wyrobów nowatorskich i suszu tytoniowego — podniesienie stawki kwotowej co roku o 10 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(11)
Konrad555
2 lata temu
Z jednej strony rozdawnictwo z drugiej nowe podatki i dodruki pieniędzy...scenariusz drugiej Wenezueli coraz bardziej realny
Ja pol
2 lata temu
A gdzie mój komentarz. Nikogo nie obrażałem i nie hejtowałem. Żenada
Gerwazy
2 lata temu
Do wszystkich trolli PiS. Już PO waszej władzy. Nie będzie kasy za wpisy, bo bonzowie będą uciekali z forsą za granicę. Nie będziecie posłami ani nawet cieciami na Nowogrodzkiej, czy co tam wam obiecują za wpisy w kaczej młodzieżówce. Pa, pa profity. Żegnamy! POOOOOOOOOzdrawiamy! Z ostatniej chwili. Wczoraj odbyło się szkolenie na jednej z farm trolli pisiorskich. Prowadził je znany z sukcesów zarumieniony trener Zbynio Zero Spocona Rączka. Temat: jak odwracać uwagę od problemów gospodarczych i ubożenia Polaków, bo PiS to the bille ekonomiczni. Trener wskazał, że trzeba pisać o Rosji, reparacjach od Niemiec i II Wojnie, migrantach ze strzelbami i oczywiście Tuuuusk, nasz pieszczoch. Prymusi: obserwator, logiczny i piszący wiecznie dla idei Adam N 1973. Nagroda za osiągnięcia: godzinka na osobności w pokoju trenera, coraz bardziej spoconego Zbynia Zero. Podobno szczególnie obserwator zakuwa nowe wytyczne.
haha
2 lata temu
A kto będzie finansował tarcze socjal+ jak nie wyborcy?
Morawiecki
2 lata temu
Znów podposimy podatki daniny, akcyzyy