Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MAG
|
aktualizacja

Ceny węgla. Sejmowa komisja przeciwko poprawkom Senatu

72
Podziel się:

Sejmowa komisja opowiedziała się przeciwko senackim poprawkom do ustawy ustalającej maksymalną cenę jednej tony węgla dla odbiorców indywidualnych, wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych na 996,60 zł.

Ceny węgla. Sejmowa komisja przeciwko poprawkom Senatu
Rekompensaty za węgiel. Sejmowa komisja zdecydowała ws. poprawek Senatu (East News, Dawid Chalimoniuk/REPORTER)

Ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców niektórych paliw stałych mówi, że maksymalna cena za jedną tonę węgla sprzedawanego gospodarstwom domowym, lub wspólnotom i spółdzielniom mieszkaniowym w przypadku budynków wielolokalowych ogrzewanych węglem, wyniesie nie więcej niż 996,60 zł. Jedno gospodarstwo domowe będzie mogło kupić maksymalnie trzy tony węgla w takiej cenie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wypał węgla drzewnego w Bieszczadach. To nagranie wywołało lawinę komentarzy

Senat zgłosił siedem poprawek do ustawy. Jedna z nich likwidowała przepisy nowelizujące ustawę o systemie rekompensat dla sektorów i podsektorów energochłonnych. Według senatorów, te przepisy zostały dopisane na ostatnich etapach prac sejmowych i wykraczają poza zakres przedmiotowy projektu.

Ceny węgla. Rekompensaty

W kolejnej poprawce Senat określił, że szef Krajowej Administracji przekazuje, na wniosek zarządcy rozliczeń, wskazane w ustawie dane identyfikacyjne przedsiębiorców uprawnionych do otrzymania rekompensaty. Pozostałe poprawki mają charakter legislacyjny.

W środę sejmowa komisja opowiedziała się za odrzuceniem wszystkich poprawek Senatu.

Ustawa przewiduje rekompensatę dla przedsiębiorców w wysokości nie wyższej niż 1073,13 gr brutto za sprzedaż jednej tony paliwa stałego sprzedanego dla jednego gospodarstwa domowego. Rekompensaty nie będą przysługiwać bezpośrednio kupującym, tylko przedsiębiorcom, którzy sprzedawać będą węgiel gospodarstwom domowym. Uprawnionymi do uzyskania rekompensaty będą przedsiębiorcy wykonujący działalność gospodarczą w zakresie wprowadzania do obrotu paliw, którzy są wpisani do Centralnego Rejestru Podmiotów Akcyzowych.

Zakup węgla. Wymagane dokumenty

Podczas zakupu węgla w cenie preferencyjnej trzeba będzie przekazać sprzedawcy informację o ilości węgla, jaką gospodarstwo kupiło od dnia wejścia w życie ustawy.

Wymagana będzie także deklaracja o źródłach ciepła lub źródłach spalania paliw albo kopia deklaracji o źródłach ciepła lub źródłach spalania paliw. Chodzi o zgłoszenie źródeł do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(72)
Lolo
2 lata temu
Już to widzę jak węgiel który schodzi w punktach na pniu po 3 tysie będą sprzedawać za tysiąca bo dostaną 7stowek doplaty.ktos tu się odkleił od rzeczywistości
WB1
2 lata temu
Ogrzewam dom prądem elektrycznym i nie mogę znaleźć informacji jakie dostanę wsparcie finansowe od rządu. No bo Prawo i Sprawiedliwość. Nie może być tak że jednym się daje prezenty a innym nie.
jaro
2 lata temu
przed cyrkiem covidowym zadłużenie Polski wynosiło około 1 bilona teraz je 5 bilionów , gdzie są pieniądze ?
1111
2 lata temu
kiedy zniesiecie vat na olej opałowy ? kazali wymieniać piece i do wszystkich paliw dopłacają/zmniejszają vat itp/ ale do oleju opałowego nie,.teraz równa cena lub wyższa od napedowego , ale ich nie rusza ,pewnie dlatego że to nieduża liczba wyborców, oszuści i zlodzieje
olo
2 lata temu
tylko nowa PARTIA RAFAŁA PIECHA-PREZYDENTA SIEMIANOWIC może cos zmienic
...
Następna strona