Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MWL
|

Rząd otwiera furtkę dla brudnego węgla. Ekolodzy biją na alarm: cofamy się do średniowiecza

Materiał powstał w ramach ekologicznej akcji WP naturalnie.
125
Podziel się:

Ministerstwo Klimatu i Środowiska na 60 dni zniosło normy jakościowe dla węgla sprzedawanego w Polsce. To pozwoli sprowadzać do kraju tańszy, ale bardziej zanieczyszczony siarką węgiel, emitujący więcej pyłów podczas spalania. - Cofamy się w czasie do "średniowiecza" - przestrzega aktywistka na rzecz czystego powietrza w rozmowie z Onetem.

Rząd otwiera furtkę dla brudnego węgla. Ekolodzy biją na alarm: cofamy się do średniowiecza
Ekolodzy ostrzegają, że furtka dla brudnego węgla odbije się czkawką w sezonie grzewczym (East News, Adam Staskiewicz)

- Decyzja rządu jest tragiczna - komentuje Jolanta Sitarz-Wójcicka, aktywistka Podhalańskiego Alarmu Smogowego, w rozmowie z portalem. - Zamiast wracać do kiepskiej jakości węgla, my powinniśmy wykorzystać tę sytuację i jeszcze bardziej się od tego paliwa odciąć.

Przekonuje, że "ucywilizowanie rynku sprzedaży węgla" i "pozostawienie na nim węgla jakościowo dobrego" było jednym z pierwszych sukcesów ekologów w ostatnich latach.

Brudny węgiel. Rząd pozwala na kupowanie tańszego i bardziej zanieczyszczonego opału

Dzięki temu każdy Polak, który kupił węgiel, dostał oprócz faktury, specjalny certyfikat potwierdzający jakość opału. Portal zwraca uwagę, że na mocy nowych przepisów.

Teraz cofamy się w czasie do "średniowiecza" i znów będzie można palić "czym popadnie" - przestrzega aktywistka.

Jak ustalił Onet.pl, rząd ostatecznie nie zdecydował się na zawieszenie zakazu palenia w przydomowych kotłowniach węglem brunatnym.

Zobacz także: Obowiązkowy spis pieców i kominków. Nie warto ukrywać kopciucha, ekspert tłumaczy
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(125)
tomi
miesiąc temu
Ekolodzy to dobrze opłacani przez koncerny rosyjskie(gaz) i niemieckie(pompy ciepła) ludzie, najpierw ładowali ludzi w gaz teraz w pompy ciepła. Za darmo nie mącą mają za sobą rzeszę prawników i kasy na marketing - a ciemny lud łyka te ich mądrości i później za nie płaci
RyszardB
miesiąc temu
Według "Ekologów" dziwnym zbiegiem okoliczności Rosyjski węgiel jest eko ale Polski jest brudny i zły . To nie są ekolodzy a ekoterroryści opłacani przez Putina .
chłop
miesiąc temu
Mój dziadek torfem i drewnem palił bo na węgiel nie było go stać. To nie piece zanieczyszczają tylko ekolodzy jeżdżący drogimi samochodami zamiast jeździć konno lub chodzić na piechotę . O samolotach nie wspomnę .
Pozorovatel
miesiąc temu
Ilustrująca felieton fotografia służy bardziej straszeniu niż prawdzie. Czarny dym z komina nie ma żadnego związku z zawartością siarki w węglu. Dwutlenek siarki jest gazem bezbarwnym. Fotografia ta ilustruje skutki półspalania węgla w postaci sadzy i aerozolu substancji smolistych. Nie wynika to z jakości węgla, lecz technicznych wad paleniska, komina lub nieumiejętnej obsługi. Wszystkie działania podejmowane w tym zakresie przez władze dadzą mierny rezultat, jeżeli w szkolnych programach chemii i fizyki nie pojawi się obsługa palenisk. Niestety, ale właściciel tego kopcącego komina prawdopodobnie nie zdaje sobie sprawy z tego, że nie tylko zanieczyszcza swoje otoczenie, ale i traci kilkadziesiąt procent drogiego węgla emitując go przez komin w stanie niespalonym. A szkoda.
górnik
miesiąc temu
wreszcie wracamy na łono natury do średniowiecza!!!Powinni jeszcze wyłączyć wszystkie zdobycze przemysłu-prąd ,gaz,zlikwidować samochody ,samoloty ,telefony i internet i zamkąć wszystkie elektrownie i ciepłownie to by była dopiero ekologia prawdziwa!!!
...
Następna strona