Ogrzewanie – Wszystkie wiadomości
OGRZEWANIE / Pompy ciepła podbiły serca Polaków. Kupujemy ich coraz więcej
Popularność pomp ciepła rośnie. Ten sposób ogrzewania jest zarówno ekonomiczny, jak i ekologiczny. I to właśnie hasło "zielona energia" coraz częściej przekonuje Polaków.
OGRZEWANIE / Polacy wskażą, czym ogrzewają mieszkania. Nowy obowiązek od 1 lipca
Od 1 lipca każdy właściciel lub zarządca nieruchomości złoży deklarację dotyczącą źródeł ciepła i spalania paliw za sprawą Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). - Przyczyni się to do realizacji ambitnych planów walki ze smogiem w całej Polsce - przekonuje Dorota Czabańska z Nadzoru Budowlanego.
PIS / Polska pozbędzie się węgla, a potem gazu z domów? Emilewicz rozjaśnia rządowy plan
Rząd pracuje nad strategią renowacji, zakłada, że węgiel całkowicie zniknie z polskich domów. - Gaz jest paliwem tranzycyjnym. Trudno sobie wyobrazić przejście z energetyki opartej na węglu do energetyki OZE bez gazu, jako paliwa tranzycyjnego właśnie. Jest on o 40 proc. niżej emisyjny niż węgiel, chociaż też jest paliwem kopalnym - powiedziała w programie "Money. To się liczy" Jadwiga Emilewicz, była wicepremier. - Wraz z tymi inwestycjami, jak Baltic Pipe czy zwiększone zakupy gazu skroplonego, Polska mocno dywersyfikuje źródło dostaw. To paliwo będzie musiało się pojawić w ciągu najbliższych lat. Trudno wyobrazić sobie ogrzewanie w polskich miastach po wyłączeniu węgla innym paliwem, niż gazem - dodała.
ENERGETYKA / Rządowi eksperci: rachunki w górę o połowę. Za prąd i ciepło zapłacisz dużo więcej
Eksperci PIE szacują wzrost kosztów energii o 40-50 proc. Miesięcznie będziemy płacić na głowę około 170-180 zł. To wizja na 2030 rok. Z punktu widzenia Kowalskiego i jego portfela, tańszym scenariuszem jest ten zakładający koniec epoki węgla.
SZCZECIN / Kilkadziesiąt tysięcy szczecinian ma problemy z ogrzewaniem. Szykuje się bój o odszkodowania
W Szczecinie największe mrozy od lat, a nawet jedna czwarta miasta od poniedziałku ma problemy z ogrzewaniem. Mieszkańcy radzą sobie, jak mogą i już myślą o wyrównywaniu rachunków. Miejska spółka zapowiada, że z tym problemów nie będzie. Ale sama chce stoczyć bój o odszkodowania z państwowym gigantem.
MRÓZ / Palenie ekogroszkiem nie szkodzi środowisku? Ekspert o "manipulacji reklamy"
Większość Polaków, która ogrzewa domy ekogroszkiem, uważa, że jest to przyjazne dla środowiska. - To niestety przykład udanej kampanii reklamowej, bo rzeczywiście wiele osób uważa, że ekogroszek jest eko, skoro się tak nazywa. Czy ekogroszek jest bardziej ekologiczny? Pytanie od czego - jeśli porównamy go z kopciuchem, to będzie czystszy, ale to jest węgiel, paliwo kopalne. To nadal emisja pyłów i dwutlenku węgla, więc działa na niekorzyść jakości powietrza, jak i klimatu - powiedział w programie "Money. To się liczy" Jan Ruszkowski, Polska Zielona Sieć. - To bardzo przewrotna reklama, że jest to ekogroszek. Producenci przekonują, że jest eko, bo jest ekonomiczny. Wiemy, że na pewno nie jest ekologiczny - dodał.
GOTOWANIE / Gaz będzie tańszy. Dobra informacja od prezesa URE
Jednak nie wszystko zdrożeje w 2021 roku. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki Rafał Gawin powiedział w programie "Money. To się liczy", że ceny gazu w przyszłym roku spadną. - W przeciwieństwie do prądu, mamy tu dobre informacje. Zatwierdziliśmy taryfę, która jest taryfą spadkową. Następuje obniżenie taryfy w części obrotu i sprzedaży gazem, to średnio ok. 4,5 proc. Oczywiście dla klienta końcowego to oznacza nieco mniejszy spadek cen, będzie to ok. 2 proc. dla odbiorców gazu o najmniejszym zużyciu, czyli do gotowania. W przypadku osób, które zużywają więcej, czyli np. używają gazu również do ogrzewania pomieszczeń, będzie to spadek o ok. 3 proc. Będziemy przyglądali się sytuacji na rynku gazu, obecna sytuacja nie uzasadnia wzrostów, a raczej uzasadnia obniżki. Prawem każdego przedsiębiorcy jest zwrócenie się o korektę taryfy, dajemy sobie czas - powiedział Gawin w rozmowie z money.pl.
CIEPŁO / Veolia ukarana przez UOKiK. Związkowcy: kara niezrozumiała i bezzasadna
Związkowcy działający w grupie Veolia nie rozumieją kary w wysokości 120 mln złotych nałożonej przez UOKiK, którą nazywają bezzasadną. Piszą, że podobna współpraca, za którą Urząd ukarał Veolię, występuje w innych dużych miastach w Polsce.
PRZEPISY / Zakaz palenia w kominku. "Inicjatywa samorządów, jest słuszna"
Zakaz palenia w kominkach zostanie wprowadzony rządowym rozporządzeniem? - Jesteśmy odpowiedzialni za politykę energetyczną Polski, założyliśmy, że nastąpi odejście od opalania paliwem stałym, w tym przypadku węglem. Samorządy mogą lokalnie podejmować działania na własną rękę, my jesteśmy otwarci i będziemy z gminami współpracować - powiedział w programie "Newsroom" Michał Kurtyka, minister klimatu i środowiska. - Przyjmowanie uchwał antysmogowych, które ograniczają możliwość używania kopciuchów to dobry instrument, który samorządy mogą i powinny wykorzystywać, mając oczywiście na względzie lokalne uwarunkowania - dodał.
GOSPODARKA / Sezon grzewczy rozpoczęty. Stało się. Polacy zgłaszają się do spółdzielni
To drugi sezon grzewczy przypadający na czas pandemii koronawirusa. Spadek temperatur spowodował napływ wniosków spółdzielni mieszkaniowych oraz zarządców nieruchomości o uruchomienie dostaw ciepła.
KOMINEK / Program "Czyste powietrze". Siergiej: działa za wolno, by widzieć poprawę
Jakość powietrza w Polsce, skutecznie walczymy ze smogiem? - Zobaczymy poprawę, jeśli będziemy mieli wietrzną jesień, bo pogoda będzie nam sprzyjać. W Polsce mamy 3, może 4 miliony kopciuchów, a do tego kominki nie spełniające wymogów. Ich wymiana idzie powoli - powiedział w programie "Money. To się liczy" Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego. - Program "Czyste powietrze" to 160 tys. złożonych wniosków, na liczbę kilku milionów źródeł dymu to nie jest dużo, nie mamy się czym pochwalić w Polsce, pochwalić mogą się niektóre miasta, jak choćby Kraków. Ten przykład pokazuje, że to jest do zrobienia - dodał.
OGRZEWANIE / Rząd sprawdzi, czym ogrzewamy domy. Wielki spis źródeł ciepła
Powstanie Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków. Co to oznacza? - Każdy kocioł, każde źródło ciepła, w ciągu następnego roku czy dwóch, zostanie zewidencjonowane i zapisane w systemie. Będzie wiadomo, gdzie to źródło ciepła jest i jaką klasę energetyczną reprezentuje - powiedział w programie "Money. To się liczy" Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego. - Jeśli określimy, jak dużo na danym terenie jest kotłów, które to kopciuchy, to łatwiej będzie walczyć z problemem. Przepis brzmi urzędniczo, ale jest bardzo dobry. Skoro rejestrujemy każdy samochód, który jest emitentem spalin, dlaczego nie rejestrować źródła dymu, które jest wielokrotnie większym źródłem spalin niż nasze samochody - podkreślił.
KOPCIUCHY / Kontrola UOKiK. Sprzedający stare kotły będą musieli je odkupić i zdemontować
UOKiK bierze się za kopciuchy. Jeśli przedsiębiorca sprzedaje kocioł na paliwa stałe, który nie spełnia obowiązujących norm, może zostać zmuszony do jego odkupienia i zdemontowania u klienta.
KORONAWIRUS / PGNiG odpuści dłużnikom. Nie będzie odcinać dostaw gazu
PGNiG przez najbliższe dwa tygodnie nie będzie odcinać dostaw gazu do mieszkań osób, które zalegają z płatnościami. To ma być reakcja na epidemię koronawirusa. O decyzji poinformował prezes spółki Jerzy Kwieciński.
GOSPODARKA / Jak pogodzić wodę i ogień - czyli dogrzać się i tanio, i ekologicznie?
Oszczędnych ludzi nie stać na tanie rzeczy - głosi stare powiedzenie. Świetnie odnosi się też do… ogrzewania naszych domów. Bo to, co wydaje się najtańsze, w rzeczywistości okazuje się rozwiązaniem drogim i przy okazji niszczy środowisko.
NIERUCHOMOŚCI / Jak nie dać się oszukać na kosztach ogrzewania?
Wiele osób otrzymuje właśnie rozliczenia kosztów ogrzewania za miniony sezon grzewczy. Takie rozliczenia można kwestionować w razie nieprawidłowości.
UOKIK / Warszawiacy mogli przepłacać za ogrzewanie. UOKiK wszczął postępowanie przeciw czterem wielkim firmom
- 2019 rok w ochronie konkurencji zaczynamy od dużej sprawy. Wszczęliśmy postępowanie przeciwko czterem firmom: Veolia Energia Warszawa, Veolia Energia Polska, PGNiG Termika i PGNiG. Zarzuty postawiliśmy też dwóm menadżerom – powiedział Marek Niechciał, prezes UOKiK.
PGNIG / Autobusy i ogrzewanie na gaz. Rozwiązania, które poprawią jakość powietrza
Gaz ziemny to rozwiązanie ekologiczne i ekonomiczne. Wyzwaniem jest dostępność i większa świadomość konsumentów co do możliwości jego zastosowania. Jak temu sprostać? Ciekawe rozwiązania zaproponowali eksperci podczas konferencji klimatycznej COP24 w Katowicach.