Ogrzewanie – Wszystkie wiadomości
OGRZEWANIE / Zaczyna się boom na pompy ciepła. Polacy chcą obniżyć rachunki
W ubiegłym roku Polacy masowo instalowali fotowoltaikę w swoich domach. Teraz przerzucili się na pompy ciepła. Do wzrostu popularności takiej formy ogrzewania przyczyniły się m.in. rosnące rachunki za gaz. Popyt na pompy ciepła jest tak duży, że pojawią się problemy z ich dostępnością, bo producenci nie są w stanie szybko zwiększyć produkcji. Instalatorzy mają zarezerwowane terminy do jesieni. Eksperci już mówią o rewolucji w ogrzewaniu, nie tylko w Polsce.
CIEPŁOWNICTWO / Odroczona cena za odejście od rosyjskiego węgla. To nas zaboli
Rząd zapowiedział odejście od rosyjskiego węgla. Wydawałoby się, że jest to proste, bo polska stoi na węglu. Okazuje się, że polski węgiel nie spełnia odpowiednich paramentów, niezbędnych dla elektrociepłowni. Jesteśmy więc skazani na import. Efektem tej sytuacji będą nie tylko wyższe ceny, ale węgla może zabraknąć. Już mówi się o możliwych przerwach w dostawach ciepła tej jesieni.
ENERGETYKA / Do Polski przypłynie wielki gazowiec. Co dalej z cenami gazu?
PGNiG poinformował, że w drugiej połowie stycznia do terminalu LNG w Świnoujściu przybije gazowiec z dostawą 95 mln m sześc. paliwa. Spółka informuje o niepewności dotyczącej dalszych cen gazu.
OGRZEWANIE / Jedna z największych spółek ciepłowniczych w Polsce rezygnuje z węgla. Przechodzi na gaz i wodór
Skupione w spółce Tauron Ciepło aktywa ciepłownicze pozostaną w Grupie Tauron, która zamierza stopniowo przestawić swoje elektrociepłownie z węgla na gaz, a docelowo także wodór - poinformowała spółka w komunikacie w środę. Jeszcze w 2020 r. koncern Tauron rozważał sprzedaż segmentu ciepłowniczego.
CENY / Rachunki za gaz rosną. "Dostaję wezwanie do zapłaty z góry 17 tys. zł"
Jest drogo, a będzie jeszcze drożej. Sytuacja na rynku gazu i energii powoduje, że dostawcy zaczynają się obawiać o to, czy ich klienci rzeczywiście będą w stanie zapłacić wyższe rachunki. Niektórzy zdecydowali się, by już teraz z góry pobierać od klientów biznesowych zaliczki za dostarczany gaz. Jeśli firma się nie zgodzi, umowa zostanie rozwiązana.
ZIMA / Ceny energii drożeją. Szykuje się zima pod kocem zamiast ogrzewania?
Przez wysoki poziom inflacji drożeje absolutnie wszystko. Czy to pogłębi zjawisko ubóstwa energetycznego w Polsce? - Ceny energii będą rosły. Natomiast już widzimy pierwsze oznaki tego, że doszliśmy do jakichś maksimów, jeśli chodzi o rynek ropy. W przyszłym roku wejdziemy też w moment, w którym inflacja jest liczona od pewnej bazy, oczywiście podwyższonej bazy, ale ceny będziemy porównywać do miesięcy 2021 roku, w związku z tym nie będziemy obserwować już takich wzrostów - powiedział w "Money. To się liczy" Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego. - Inflacja w przyszłym roku pewnie będzie - średniorocznie - utrzymywać się na poziomie około 5 procent. Podwyższoną inflację mieliśmy już wchodząc w pandemię. Bank centralny obserwował wzrost cen związany z kryzysem podażowym, dlatego też zwlekał z reakcją na inflację. A ten kryzys sprawia, że trudno powiedzieć, na co konkretnie ma on wpływ. A jego wpływ na podaż ropy nie jest aż tak duży - dodał.
ENERGETYKA JĄDROWA / Atomowe ogrzewanie. Syberyjskie miasteczko ogrzewa się własną energią jądrową
Miasteczko Pewek, położone na Syberii, które ma własną miniaturową elektrownię jądrową, wykorzystuje ją do ogrzewania domów. Nie jest to typowy reaktor, tylko jego mniejsza wersja umieszczona na pokładzie barki pływającej w pobliżu Oceanu Arktycznego - informuje "the New York Times".
NIERUCHOMOŚCI / Kominek w domu nie będzie miał już sensu? Od przyszłego roku kolejne zaostrzenie norm
Niektóre polskie samorządy wprowadzają ograniczenia i zakazy dotyczące palenia w tradycyjnych kominkach. Muszą to brać pod uwagę również osoby budujące nowe domy.
OPŁATY / Gaz zdrożeje jeszcze bardziej. Podwyżki na początku 2022 roku
W 2022 roku ceny gazu jeszcze wzrosną. Jak powiedział prezes PGNiG, w wyniku zbiegu kilku czynników, na rynku gazu w Unii Europejskiej sytuacja jest niespotykana od wielu lat.
ENERGETYKA / To będzie trudna jesień. Prąd i gaz najdroższe w historii polskiej giełdy
Ceny energii elektrycznej i gazu ziemnego na warszawskiej giełdzie towarowej osiągnęły w ostatnim miesiącu najwyższe poziomy w jej 20-letniej historii. Co stoi za podwyżkami i jak przełożą się one na nasze portfele?
KOMINEK / Obowiązkowy spis pieców i kominków. Nie warto ukrywać kopciucha, ekspert tłumaczy
1 lipca rusza Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB), za którą odpowiedzialny jest Główny Urząd Nadzoru Budowlanego (GUNB). Obowiązek spoczywa na każdym właścicielu lub zarządcy nieruchomości, a co, jeśli ktoś będzie ukrywał fakt, że ogrzewa kopciuchem? - Gdy mówimy o osobach najuboższych, konieczne jest włączenie ich w system prefinansowania, by nie musiały wykładać pieniędzy, żeby taki kocioł wymienić. Obecnie takiego systemu nie ma. 70-letnia emerytka o niskich dochodach, która ogrzewa kopciuchem i nie ma ani oszczędności, ani zdolności kredytowej, nigdy takiego kopciucha nie wymieni - powiedział w programie "Money. To się liczy" Piotr Siergiej, Polski Alarm Smogowy. - Brakuje kampanii informacyjnej, brakuje prostego komunikatu do obywatela: "musisz się spisać, ale dostaniesz wsparcie, jeśli musisz wymienić piec". To powinno być w jednym, jasnym pakiecie, by do obywatela dotarła informacja, że jest to dla niego korzystne - dodał.
OGRZEWANIE / Nowy obowiązek, rusza spis pieców i kominków. Co trzeba zrobić?
1 lipca rusza Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB), rząd chce sprawdzić, ile w Polsce jest kopciuchów. Obowiązek złożenia deklaracji ma każdy właściciel nieruchomości bądź zarządca budynku, w którym jest piec, kominek lub pompa ciepła. - Każdy, kto uruchomi nowe źródło ciepła, ma dwa tygodnie, by zgłosić to źródło ciepła do urzędu. Każde istniejące źródło ciepła przed 1 lipca, zadeklarowane powinno zostać w ciągu 12 miesięcy od uruchomienia ewidencji pieców, czyli właściciele i zarządcy nieruchomości mają na to czas do końca czerwca 2022 roku - powiedział w programie "Money. To się liczy" Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego.
NOWE PRAWO / Nowy obowiązek właścicieli domów. Kłamstwo może wypłynąć
1 lipca rusza spis kopciuchów. Obowiązek spada na każdego właściciela nieruchomości, musi on zadeklarować, czym ogrzewa dom. Niewysłanie deklaracji grozi karą grzywny, ale bać się nie ma czego, bo rząd zapewnia, że nie chce karać obywateli za złe ogrzewanie, ale wiedzieć, komu trzeba pomóc.
KARA / Nowy obowiązek od lipca. Trzeba będzie zarejestrować kotły, piece i kominki
Z początkiem lipca wchodzi nowy obowiązek dla każdego, kto posiada nieruchomość lub nią zarządza. Trzeba będzie zgłaszać źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Kto tego nie zrobi, naraża się na kary finansowe.
MIESZKANIA / Dom do remontu. Ile można zaoszczędzić dzięki dopłatom do termomodernizacji?
Kompleksowa termomodernizacja nawet niewielkiego domu jednorodzinnego kosztuje co najmniej 50 tys. zł. Na szczęście część wydatków można odzyskać. Ile i w jaki sposób?
PODWYŻKI / To będzie rekordowo drogi rok. Za to zapłacimy więcej w 2021
Podwyżki opłat za media będą w 2021 roku bardzo odczuwalne. Naprawdę trudno znaleźć opłaty, które znacząco w najbliższych miesiącach nie wzrosną. Wszystko zapowiada, że tak rekordowych rachunków Polacy nigdy wcześniej nie płacili.
PODWYŻKI / Podwyżki rachunków za ogrzewanie. To już niemal pewne
Polska staje się powoli synonimem drożyzny. Rząd pracuje nad regulacjami, które spowodują skok cen ogrzewania. To kolejne zapowiadane na 2021 rok podwyżki.
OGRZEWANIE / Pompy ciepła podbiły serca Polaków. Kupujemy ich coraz więcej
Popularność pomp ciepła rośnie. Ten sposób ogrzewania jest zarówno ekonomiczny, jak i ekologiczny. I to właśnie hasło "zielona energia" coraz częściej przekonuje Polaków.