Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|

Ceny wielu produktów pójdą do góry. Nowe opłaty już obowiązują

46
Podziel się:

Z początkiem 2024 r. weszły w życie trzy rozporządzenia, które najpewniej spowodują wzrost cen wielu produktów. Przepisy stanowią, że do opakowań z tworzyw sztucznych, np. plastiku, ma być doliczana opłata. Dotyczy to m.in. napojów, fast foodów, a także papierosów.

Ceny wielu produktów pójdą do góry. Nowe opłaty już obowiązują
Opłaty doliczane będą m.in. do plastikowych kubków (markus thoenen - stock.adobe.com)

Wprowadzenie dodatkowych opłat jest dostosowaniem polskiego prawa do unijnej dyrektywy. Doliczane będą np. do opakowań jednorazowego użytku, w których znajdują się napoje lub żywność. Chodzi m.in. o plastikowe kubki, ale i pojemniki na fast foody.

"Przedsiębiorca prowadzący jednostkę handlu detalicznego, jednostkę handlu hurtowego lub jednostkę gastronomiczną, w których są oferowane produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych wymienione w załączniku nr 6 do ustawy będące opakowaniami lub napoje lub żywność pakowane przez tego przedsiębiorcę w te produkty, jest obowiązany do pobrania opłaty od użytkownika końcowego nabywającego te produkty lub napoje lub żywność w tych produktach" - stanowią przepisy.

O ile mogą wzrosnąć ceny? W przypadku kubków na napoje, w tym ich wieczek oraz pokrywek, opłata wyniesie 20 gr od sztuki. Natomiast w przypadku pojemników (z pokrywką czy bez) do żywności przeznaczonej np. do bezpośredniego spożycia (na miejscu lub na wynos), opłata za sztukę wyniesie 25 gr.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Psychologowie pomagali nam projektować meble - Piotr Voelkel - Biznes Klasa #11

Produkty w plastiku będą droższe

Powyższe rozporządzenie wprost oznacza, że klient zapłaci więcej. 1 stycznia 2024 r. inne dokumenty wprowadzają jednak dodatkowe koszty stricte dla przedsiębiorców. Ale oczywiście i one mogą zostać ostatecznie przerzucone na konsumentów.

Chodzi w tym przypadku o opłaty na pokrycie kosztów zagospodarowania odpadów powstałych z produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych. Jeśli producent stosuje m.in. plastikowe pojemniki, butelki do 3 l czy torebki, to ma zapłacić 10 gr za każdy wyprodukowany kilogram.

To nie koniec. Grosz doliczany będzie również za sztukę wyrobów tytoniowych z filtrami zawierającymi tworzywa sztuczne oraz filtrów zawierających tworzywa sztuczne, które sprzedawane są do używania łącznie z wyrobami tytoniowymi. Taka sama stawka dotyczy też sztuki chusteczek nawilżanych i balonów.

Kaucja za puszki i szkło

Przepisy trzeciego rozporządzenia regulują z kolei stawki opłat produktowych dla poszczególnych rodzajów opakowań. Mowa o rodzaju opłaty ekologicznej, która jest nakładana na przedsiębiorcę, który wprowadza do obrotu pewne produkty.

Jeśli chodzi o obowiązek zapewnienia poziomu zawartości materiałów pochodzących z recyklingu w butelkach jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych o pojemności do 3 l, to stawka opłaty wyniesie 1 zł za 1 kg.

W przypadku obowiązku zapewnienia poziomów recyklingu odpadów opakowaniowych opłaty wyniosą w przypadku: opakowań z metali żelaznych 80 gr za 1 kg, opakowań z tworzyw sztucznych 2,7 zł za 1 kg, opakowań ze szkła 30 gr za 1 kg, opakowań z aluminium 1,4 zł za 1 kg, opakowań z papieru i tektury 70 gr za 1 kg, opakowań z drewna 30 gr za 1 kg, opakowań po środkach niebezpiecznych 2 zł za 1 kg, opakowań wielomateriałowych 1,7 zł za 1 kg, pozostałych opakowań 1 zł.

W kwestii obowiązków wynikających z minimalnego poziomu selektywnej zbiórki opakowań i odpadów opakowaniowych u wprowadzających produkty w opakowaniach na napoje (zebranych w ramach systemu kaucyjnego) stawka opłaty produktowej za 1 kg - w przypadku butelki jednorazowej z plastiku do 3 l, puszki metalowej do 1 l oraz szklanej butelki wielokrotnego użytku do 1,5 l - wyniesie: 10 groszy w 2025 r., 1 zł w 2026 r., 5 zł w 2027 r. i w latach następnych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(46)
Gab
5 miesięcy temu
Czy jeśli kupie sobie miseczki plastikowe na imprezę takie pakowane np po 6 szt to tez za każdą szt nalicza mi 25 gr czy tylko za te miseczki / pojemniczki w ktore sklep pakuje mi zywnosc np sałatkę jazynowa na wagę???
Kkr
5 miesięcy temu
Ciekawe jak to płacimy podatek od podatku ? Opłata ta to Podatek dla UE zasila on Brukseli Skarbiec i jeszcze na tym nasi łoją nas Vatem. No niezłe. UE rozpędza się z podarkami … ktoś to KPO misi spłacać. A Mówili ze to darmowa gotówka :)
Polak
5 miesięcy temu
Nie wiem jak wy ale Ja już mam dość idiotycznych przepisów UE.
Piotr
5 miesięcy temu
A może powinny powstać skupy fo tego celu by oddać,kiedyś sie opłacało teraz już nie.bedą brać tylko kase ale oddać już nie
KSIĘGOWA
6 miesięcy temu
Może trzeba zamiast zasłaniać się ekologią zacząć karać tych co wywalają śmieci po rowach. Plastik przecież żekomo jest już taki że można go przerobić jeszcze raz(chyba że to też nieprawda tylko tak mówią żeby go dalej produkować). No to żadne pieniądze tego nie usuną z naszego życia.
...
Następna strona