Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|

Nowa kaucja za metalowe puszki i butelki z plastiku. Wpłynął projekt rozporządzenia resortu klimatu

25
Podziel się:

Na rządowych stronach w środę opublikowano projekt rozporządzenia resortu klimatu i środowiska, który obejmie kaucją kolejne opakowania produktów. Dodatkowo płatne mają stać się m.in. plastikowe butelki oraz metalowe puszki o określonej pojemności. Ale nie od razu.

Nowa kaucja za metalowe puszki i butelki z plastiku. Wpłynął projekt rozporządzenia resortu klimatu
Jeśli rozporządzenie zostanie przyjęte, do ceny napojów gazowanych w puszkach doliczyć będzie trzeba kaucję (Adobe Stock, Stockah)

System kaucyjny objąć ma plastikowe butelki o pojemności do trzech litrów, butelki szklane wielokrotnego użytku do półtora litra oraz puszki metalowe do jednego litra. W środę na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano rozporządzenia Ministerstwa Klimatu i Środowiska w tej sprawie.

"W ramach systemu kaucyjnego, przedsiębiorcy wprowadzający napoje w opakowaniach objętych systemem kaucyjnym zobowiązani zostaną do umieszczania na tych opakowaniach oznakowania określającego wysokość kaucji" - napisano w ocenie skutków regulacji.

I dalej: "Natomiast przedsiębiorcy prowadzący jednostkę handlu lub inny punkt objęty systemem kaucyjnym, uczestniczący w systemie kaucyjnym w zakresie co najmniej pobierania kaucji i zwracania kaucji oraz odbierania pustych opakowań i odpadów opakowaniowych, zobowiązani będą m.in. do zwrotu pobranej przy zakupie kaucji w momencie zwrotu opakowań lub odpadów opakowaniowych objętych systemem kaucyjnym".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Prof. Marek Belka: inflacja przyspieszy, ale nie radykalnie

Od kiedy w Polsce będzie kaucja za plastikowe butelki i metalowe puszki?

W projekcie rozporządzenia ministerstwo wskazało, że najczęściej państwa europejskie obejmują kaucją opakowania z plastiku, szkła i metalu - jak m.in. w Chorwacji, Danii, Estonii, Finlandii i Niemczech - lub tylko wybrane opakowania. Na przykład Norwegia nie obejmuje systemem opakowań szklanych, a Holandia robi to tylko w przypadku plastiku.

W państwach członkowskich Unii Europejskiej zróżnicowana jest również wysokość kaucji. W zależności od kraju waha się ona w granicach 0,07-0,25 euro. Resort podkreślił w rozporządzeniu, że najczęściej jest to ok. 0,10 euro, czyli ok. 50 gr.

System kaucyjny w Polsce ma zacząć działać od 2025 r. Duże sklepy o powierzchni powyżej 200 mkw., będą musiały odbierać puste opakowania, natomiast te o mniejszej powierzchni, będą mogły przystąpić do systemu dobrowolnie. Przedsiębiorcy nie zarobią jednak na nieodebranych kaucjach. Zostaną przeznaczone na finansowanie systemu kaucyjnego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(25)
Ludzie
4 tyg. temu
Wyjść z tego eurokochlozu jak najszybciej. Powariowali.
Polka
4 tyg. temu
Poleci!!!
Paweł
4 tyg. temu
Polacy uwielbiają jak im się dowala…zamiast wyjść na ulice i obalić ten eurokołchoz….wszyscy zapłacą za ten chory system kaucyjny który jest bezczelnym skokiem na kase! Wiadomo że masa ludzi idąc do sklepu nie pójdzie z butelkami bo musiałaby zamówić dodatkowy transport…pomysł jest po prostu chory z definicji!
Jaronaje
2 miesiące temu
Pamiętam w łatach 90 coca cola miała zwrotne butelki jakoś to się nie przyjęło, w latach 80 jak byłem dzieckiem to szukaliśmy butelek najlepiej po winie bo to były rarytasy (najlepsza cena w skupie) nawet słoiki się zbierało a po wódce pamiętam jak się aluminiową opaskę z szyjki ściągało bi inaczej nie skupowano. Pamiętam najpierw do skupu a potem do sklepu Społem po loda i oranżadę a nie raz jak w sklepie był blok to się brało kawałek na wagę i się delektowało tym smakołykiem mmmmmm wspomnienia bo nie było czegoś takiego jak kieszonkowe,
kamień milowy
5 miesięcy temu
nie dość, że płacimy za śmieci to dodatkowo będziemy płacić kaucję , kolejny podatek lub podwyżka, jak kto woli. Dlaczego nie ma punków skupu opakowań ?
...
Następna strona