Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|

System kaucyjny. Obroty sklepów mogą wzrosnąć o 30 mld zł rocznie

9
Podziel się:

Sklep, który dołączy do systemu kaucyjnego i rozpocznie przyjmowanie zwrotów opakowań, może zwiększyć swoje obroty o 400 tys. zł rocznie - poinformowała Federacja Przedsiębiorców Polskich. Z danych FPP wynika, że łącznie sklepy posiadające punkt przyjmowania zwrotów opakowań mogą liczyć na zwiększenie obrotów o ok. 30 mld zł rocznie.

System kaucyjny. Obroty sklepów mogą wzrosnąć o 30 mld zł rocznie
Kaucja dla jednorazowych butelek z plastiku do 3 litrów ma wynieść 50 gr od opakowania (Pixabay)

- Niewątpliwie zyskają sklepy, które rozpoczną zbiórkę opakowań. Klienci dokonujący zwrotów w części przypadków potraktują wizytę w sklepie jako okazję do zrobienia większych zakupów - powiedział ekspert ds. społeczno-gospodarczych Federacji Przedsiębiorców Polskich Piotr Wołejko.

- Dodatkowo w celu zrekompensowania kosztów tych dodatkowych zadań sklepów, systemy kaucyjne przewidują specjalną opłatę za obsługę, należną dla placówki handlowej z tytułu każdej przyjętej sztuki opakowania objętego systemem kaucyjnym. Wartość opłaty za obsługę w poszczególnych systemach kaucyjnych w Europie kształtuje się na zróżnicowanym poziomie - dodał.

Poziomy opłaty za obsługę wynoszą co najmniej 10 proc. wartości kaucji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: 04.04 Program Money.pl | Kontrowersje wokół sztucznej inteligencji

FPP powołując się na dane, powołanego przez siebie, Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej, zwraca uwagę, że spośród 331 tys. placówek handlowych ogółem można spodziewać się, że w systemie będzie uczestniczyć ok. 79 tys. z nich. Oznacza to, że konsumenci dokonujący zwrotu opakowań będą kierować się do sklepów, które zapewnią im taką możliwość.

System kaucyjny. Szczegóły projektu ustawy

W połowie kwietnia na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano najnowszy projekt ustawy mającej wdrożyć w Polsce system kaucyjny. Uzupełniono go o dwa projekty rozporządzeń. Jeden dotyczy wysokości kaucji za zwracane butelki i puszki, a drugi odnosi się do stawek opłat produktowych. Przedsiębiorcy będą musieli ją uiścić w przypadku nieuzyskania wymaganego poziomu recyklingu odpadów opakowaniowych bądź jeśli nie przystąpią do systemu kaucyjnego.

Zgodnie z projektowaną nowelizacją system kaucyjny ma objąć: butelki z tworzyw sztucznych jednorazowego użytku o pojemności do 3l, butelki szklane wielokrotnego użytku o pojemności do 1,5l oraz puszki metalowe o pojemności do 1l.

W ramach projektowanego systemu kaucyjnego, przedsiębiorcy, którzy wprowadzają na rynek napoje w opakowaniach objętych kaucją, będą musieli na tych opakowaniach umieścić informację o wysokości kaucji.

Sklepy, które będą uczestniczyć w systemie, będą zobowiązane do zwrotu pobranej przy zakupie kaucji w momencie zwrotu opakowań lub odpadów opakowaniowych objętych kaucją. Do systemu mają wejść obowiązkowo sklepy o powierzchni powyżej 200 m kw., które będą zobowiązane do zbiórki pustych opakowań oraz zwrotu kaucji. Dla mniejszych placówek będzie to dobrowolne, choć i tak będą musiały pobrać kaucję od objętych nią produktów.

Projekt rozporządzenia zakłada, że kaucja dla jednorazowych butelek z plastiku do 3 litrów; szklanych butelek wielorazowego użytku do 1,5 litra oraz metalowych puszek o pojemności do 1 litra, ma wynieść 50 gr od opakowania.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(9)
KOWALSKI
12 miesięcy temu
POWINNO BYĆ JAK ZA KOMUNY NIKT NIE POTRZEBOWAŁ PARAGONU I PRZYJMOWANO W SKLEPIE KAŻDĄ NIEUSZKODZONĄ BUTELKĘ SZKLANĄ
Nunulek
rok temu
Ludzie za flaszkę od piwa płacą już 1pln.Kto chce zarobić 0,50grosza?
Est
rok temu
To jakaś kpina w większości krajów Europy koszt systemu kaucyjnego jest nałożony na producentów a nie na sklepy czy Kowalskiego!!!
Prezydent2025
rok temu
Z czyich pieniedzy jest finansowy ÓW ekspert ?
Jarzabek
rok temu
Ludzie, to Polska, z tym systemem będą takie hece, że się nie pozbieramy. Trzeba będzie nosić wszystkie paragony ze sklepów gdzie kupiło się butelki i zapłaciło kaucję. Będzie jeden wielki cyrk.