Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PBE
|

Ceny za energię z OZE mocno w górę. Jest zapowiedź URE

47
Podziel się:

Średnio o 12 proc. wzrosną ceny referencyjne energii elektrycznej dla wszystkich rodzajów instalacji OZE - poinformował w piątek Urząd Regulacji Energetyki (URE). Stawki wynikają z rozporządzenia przygotowanego przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Ceny za energię z OZE mocno w górę. Jest zapowiedź URE
Nowe stawki za energię z OZE są wyższe o 12 proc. (Adobe Stock, Damian Hetman)

Resort klimatu i środowiska zaznaczył, że opublikowano rozporządzenie ws. ceny referencyjnej energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii. Według URE w odniesieniu do dotychczas obowiązujących cen referencyjnych nowe stawki są wyższe średnio o ok. 12 proc.

Ministerstwo wyjaśniło, że wzrost stawek jest przede wszystkim związany z wyższymi kosztami inwestycyjnymi wytwarzania energii, na które złożyły się: wzrost cen materiałów, towarów i usług oraz zwiększonymi kosztami operacyjnymi, w tym - w przypadku niektórych instalacji OZE, kosztami substratów, jak również wysokimi kosztami finansowania inwestycji.

Zdaniem resortu określenie ceny referencyjnej odzwierciedlającej aktualną sytuację gospodarczą jest "niezbędne" dla zrównoważonego rozwoju odnawialnych źródeł energii w Polsce przez "elastyczne" reagowanie na zmiany w kosztach wytwarzania energii elektrycznej w instalacjach OZE. Dodano, że jest ona też ważnym sygnałem dla inwestorów pozwalającym na określenie, "czy dany projekt inwestycyjny ma szansę na udział w aukcyjnym systemie wsparcia i realizację".

Ceny w górę

Resort wyjaśnił, że ustalone poziomy cen referencyjnych służą zapewnieniu możliwości przeprowadzenia w 2023 r. aukcji na sprzedaż energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii. Dodano, że stanowią one podstawę do wyliczenia tzw. stałych cen zakupu dla biogazowni, elektrowni wodnych oraz instalacji OZE wykorzystujących biomasę.

Resort dodał, że zgodnie z informacją prezesa URE dotyczącą harmonogramu aukcji planowanych do przeprowadzenia w 2023 r. pierwsze z nich – dla instalacji biogazu składowiskowego, biogazu innego, biogazu z oczyszczalni, instalacji termicznego przekształcania odpadów, instalacji spalania biomasy lub układów hybrydowych o mocy poniżej 1 MW – planowane są na 13 listopada. Pozostałe aukcje zostaną przeprowadzone do 22 listopada.

Podkreślono, że nowością w porównaniu do obowiązującego rozporządzenia wydanego w 2022 r. jest określenie referencyjnych wolumenów sprzedaży energii elektrycznej dla hybrydowych instalacji odnawialnego źródła energii.

"W ten sposób uwzględniono mieszany charakter źródeł wytwarzania, a więc możliwość wchodzenia w skład tej instalacji różnych rodzajów odnawialnych źródeł energii" - podano.

Dodano, że okres, w którym przysługuje obowiązek zakupu oraz okres prawa do pokrycia ujemnego salda w odniesieniu do energii wytworzonej w instalacjach odnawialnego źródła energii, przysługujące wytwórcom, którzy w danym roku wygrają aukcję, przez 15 lat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(47)
antyPSI
5 miesięcy temu
Proszę podać ile kosztują NAS OPŁATY STAŁE!? Nie mające nic wspólnego ze zużyciem energii elektrycznej! Co z tego, że oszczędzam jak MUSZĘ płacić Wielkie pieniądze za dystrybucję, przesył, rezerwacje mocy i co tam jeszcze? Jeszcze może za energię bierną!? To czyste ZŁODZIEJSTWO.
KAZ
5 miesięcy temu
wzrost energii z OZE o 13%(tyle dostana producenci) a wzrost ceny energii z ENEA(ENERGA etc) o 70%. BRAWO URE
Sunny
5 miesięcy temu
Brawo mialo byc eko a jest wyciaganie kasy . Tworzenie gield energii to raj dla spekulantow ktorzy energii nie produkuja a zarabiaja tylko na sprzedaży. I lichwa sie zaczyna. Brawo UE . To jest model biznesowy jak wyciagnac kase od odbiorcy koncowego czyli obywateli ktorzy nie znaja zasad obrotu. Producent dostaje minimalny zysk a ci co obracaja energia na tzw gieldach zarabiaja kase .
Pravda boli
5 miesięcy temu
Kasa potrzebna na korzenego Wiesz ze placisz 25 mln$ rocznie By uczyl Ciebie praw korzenych w UE "EU Strategy on Combating Antisemitism and Fostering Jewish Life (2021-2030)"
Prol
5 miesięcy temu
A miało być tyko przejściowo drożej, by z OZE mogło być taniej. Trochę tak jak z VAT-em podniesionym do 23% tylko na pół roku, potem tylko do końca roku, z niezrealizowaną obietnicą obniżenia do 22%. Teraz czekam już tylko na 24% i wypada podziękować komisarzom unijnym, że na więcej nie pozwalają.
...
Następna strona