Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Patryk Słowik
Patryk Słowik
|

300+ po nowemu. Chcesz pieniądze? Uwaga, zmienił się sposób ich przyznawania

89
Podziel się

Osoby, które będą chciały otrzymać tzw. 300 plus, będą musiały złożyć wniosek przez internet. Składanie wniosków w formie papierowej będzie już niedopuszczalne.

300+ po nowemu. Chcesz pieniądze? Uwaga, zmienił się sposób ich przyznawania
W ramach programu Dobry start można otrzymać 300 zł na dziecko (East News, Adam Staskiewicz)
bEqOdBLV

To najistotniejsza zmiana w zasadach przyznawania świadczeń w ramach programu "Dobry start", nazywanego zazwyczaj 300 plus. Mimo że w ubiegłym roku nadal wiele osób wybierało formę papierową (niemal 30 proc. wnioskodawców), rząd chce ograniczyć koszty obsługi programu.

Zdecydowano w związku z tym również, że weryfikacją wniosków i przyznawaniem świadczeń nie będą zajmować się już gminy i powiaty, lecz Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

"Celem regulacji jest optymalizacja obsługi wniosków o świadczenie poprzez przekazanie realizacji zadań związanych z obsługą wniosków i przyznawaniem świadczenia dobry start do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, przy jednoczesnym przejściu na wyłącznie elektroniczną obsługę wniosków i ograniczeniu rocznych kosztów administracyjnych związanych z obsługą tego programu" - potwierdza Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

bEqOdBLX

Jego propozycja spotkała się z aprobatą rządu, który przyjął stosowne rozporządzenie.

Zobacz także: Strajk pielęgniarek i położnych. Relacja z protestu przed Sejmem

Świadczenia będą przyznawane za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Rząd wyjaśnia, że każdy wnioskodawca będzie mógł skorzystać z konta już założonego na platformie (np. w związku z uprzednim korzystaniem z bonu turystycznego lub innych form wsparcia bądź z uwagi na bycie płatnikiem składek), albo bezproblemowo założy takie konto dla celów wnioskowania o świadczenie 300 plus.

bEqOdBMd

"Wprowadzenie proponowanych zmian, pozwoli na istotne odciążenie samorządu terytorialnego, od realizacji zadań o charakterze cyklicznym i akcyjnym. W wyniku wejścia w życie proponowanych rozwiązań samorządy terytorialne zostaną zwolnione z realizacji zadań związanych z obsługą programu 'Dobry start', co pozwoli im na efektywniejsze realizowanie innych zadań ustawowych, w tym również walkę z obecnym zagrożeniem epidemicznym" - przekonuje resort rodziny.

Rząd wierzy też, że gdyby ktoś miał problem z elektronicznym wypełnieniem wniosku, będzie mógł pójść do najbliższej placówki ZUS, gdzie uzyska pomoc. Nowe przepisy wejdą w życie 1 lipca 2021 r.

Świadczenie 300 plus jest przyznawane na każde uczące się w szkole dziecko, raz w roku – w związku z rozpoczęciem roku szkolnego. Pieniądze wypłacane są bez względu na dochód rodziny.

bEqOdBMe

Obecnie z programu korzysta ok. 4,4 mln dzieci. Do rodzin trafiły ponad 4 mld zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEqOdBMy
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(89)
Ja 7654
miesiąc temu
No i patologi jak było tak będzie coraz więcej.... Mamuśki tylko czekają, co im państwo jeszcze da.... A ty szary polaku tyraj za 3500 brutto.... Ale się czasów doczekaliśmy....
Dosyć pisu
miesiąc temu
Oddam głos wyborczy na każdego kto w programie będzie miał rozliczenie pisowcow za zepsucie państwa za nepotyzm za arogancję za zawłaszczenie wszystkiego. To to zepsuli fanatycy paranoika trzeba będzie latami odbudowywać.
Joker
miesiąc temu
Przykro że ludzie są ślepi i cieszą się ochłapami(PIS PLUS) ze stołu pańskiego tylko te ochłapy ktoś musi wyprodukować czyli zapłacić podatki. Kraj jest zadłużony i tylko wirtualna księgowość jest w stanie to ukryć. 13 i inne plusy z różnych kont. UE da kasę a cwaniacy dostaną kasę za nic. Wielu płaci ryczałt i pracuje na zachodzie w dużej części na czarno i ile wpłacają do kasy państwa?
bEqOdBMz
Iiiiiiii
miesiąc temu
Co że zmianami w oświacie, końcem nepotyzmu?
adu
miesiąc temu
Nie jestem beneficjentem żadnego z tych programów, ale zapytam : Czy wzrosły wam podatki, czy ponosicie jakieś dodatkowe obciążenia związane z tymi programami, czy tylko macie same korzyści? To jest pierwszy rząd od 30-tu lat, który z zabranych podatków realizuje dla ludzi różne programy socjalne. Do tej pory, piniendzy nigdy nie było, a podatki były nawet wyższe niż obecnie. Puknijcie się po łbach , skończcie z tym krytykanctwem i korzystajcie póki jeszcze możecie. Zmieni się partia rządząca, zmienią się priorytety, zniknie socjal, ale podatki zostaną. Wtedy będziecie zadowoleni.
...
Następna strona