Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Patryk Słowik
Patryk Słowik
|

300+ po nowemu. Chcesz pieniądze? Uwaga, zmienił się sposób ich przyznawania

89
Podziel się:

Osoby, które będą chciały otrzymać tzw. 300 plus, będą musiały złożyć wniosek przez internet. Składanie wniosków w formie papierowej będzie już niedopuszczalne.

300+ po nowemu. Chcesz pieniądze? Uwaga, zmienił się sposób ich przyznawania
W ramach programu Dobry start można otrzymać 300 zł na dziecko (East News, Adam Staskiewicz)

To najistotniejsza zmiana w zasadach przyznawania świadczeń w ramach programu "Dobry start", nazywanego zazwyczaj 300 plus. Mimo że w ubiegłym roku nadal wiele osób wybierało formę papierową (niemal 30 proc. wnioskodawców), rząd chce ograniczyć koszty obsługi programu.

Zdecydowano w związku z tym również, że weryfikacją wniosków i przyznawaniem świadczeń nie będą zajmować się już gminy i powiaty, lecz Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

"Celem regulacji jest optymalizacja obsługi wniosków o świadczenie poprzez przekazanie realizacji zadań związanych z obsługą wniosków i przyznawaniem świadczenia dobry start do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, przy jednoczesnym przejściu na wyłącznie elektroniczną obsługę wniosków i ograniczeniu rocznych kosztów administracyjnych związanych z obsługą tego programu" - potwierdza Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Jego propozycja spotkała się z aprobatą rządu, który przyjął stosowne rozporządzenie.

Zobacz także: Strajk pielęgniarek i położnych. Relacja z protestu przed Sejmem

Świadczenia będą przyznawane za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Rząd wyjaśnia, że każdy wnioskodawca będzie mógł skorzystać z konta już założonego na platformie (np. w związku z uprzednim korzystaniem z bonu turystycznego lub innych form wsparcia bądź z uwagi na bycie płatnikiem składek), albo bezproblemowo założy takie konto dla celów wnioskowania o świadczenie 300 plus.

"Wprowadzenie proponowanych zmian, pozwoli na istotne odciążenie samorządu terytorialnego, od realizacji zadań o charakterze cyklicznym i akcyjnym. W wyniku wejścia w życie proponowanych rozwiązań samorządy terytorialne zostaną zwolnione z realizacji zadań związanych z obsługą programu 'Dobry start', co pozwoli im na efektywniejsze realizowanie innych zadań ustawowych, w tym również walkę z obecnym zagrożeniem epidemicznym" - przekonuje resort rodziny.

Rząd wierzy też, że gdyby ktoś miał problem z elektronicznym wypełnieniem wniosku, będzie mógł pójść do najbliższej placówki ZUS, gdzie uzyska pomoc. Nowe przepisy wejdą w życie 1 lipca 2021 r.

Świadczenie 300 plus jest przyznawane na każde uczące się w szkole dziecko, raz w roku – w związku z rozpoczęciem roku szkolnego. Pieniądze wypłacane są bez względu na dochód rodziny.

Obecnie z programu korzysta ok. 4,4 mln dzieci. Do rodzin trafiły ponad 4 mld zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(89)
Ja 7654
3 lata temu
No i patologi jak było tak będzie coraz więcej.... Mamuśki tylko czekają, co im państwo jeszcze da.... A ty szary polaku tyraj za 3500 brutto.... Ale się czasów doczekaliśmy....
Dosyć pisu
3 lata temu
Oddam głos wyborczy na każdego kto w programie będzie miał rozliczenie pisowcow za zepsucie państwa za nepotyzm za arogancję za zawłaszczenie wszystkiego. To to zepsuli fanatycy paranoika trzeba będzie latami odbudowywać.
Joker
3 lata temu
Przykro że ludzie są ślepi i cieszą się ochłapami(PIS PLUS) ze stołu pańskiego tylko te ochłapy ktoś musi wyprodukować czyli zapłacić podatki. Kraj jest zadłużony i tylko wirtualna księgowość jest w stanie to ukryć. 13 i inne plusy z różnych kont. UE da kasę a cwaniacy dostaną kasę za nic. Wielu płaci ryczałt i pracuje na zachodzie w dużej części na czarno i ile wpłacają do kasy państwa?
Iiiiiiii
3 lata temu
Co że zmianami w oświacie, końcem nepotyzmu?
adu
3 lata temu
Nie jestem beneficjentem żadnego z tych programów, ale zapytam : Czy wzrosły wam podatki, czy ponosicie jakieś dodatkowe obciążenia związane z tymi programami, czy tylko macie same korzyści? To jest pierwszy rząd od 30-tu lat, który z zabranych podatków realizuje dla ludzi różne programy socjalne. Do tej pory, piniendzy nigdy nie było, a podatki były nawet wyższe niż obecnie. Puknijcie się po łbach , skończcie z tym krytykanctwem i korzystajcie póki jeszcze możecie. Zmieni się partia rządząca, zmienią się priorytety, zniknie socjal, ale podatki zostaną. Wtedy będziecie zadowoleni.
...
Następna strona