Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. DSZ
|
aktualizacja

Chodzisz do apteki? Wchodzi w życie nowa lista leków refundowanych

60
Podziel się:

Od lipca wprowadzone zostaną ogromne zmiany w refundacji leków - informuje rynekzdrowia.pl. Jak czytamy, dotyczą one przede wszystkim utworzenia nowych programów lekowych, również w chorobach rzadkich. Refundowane będą też nowe substancje.

Chodzisz do apteki? Wchodzi w życie nowa lista leków refundowanych
Od lipca duże zmiany wśród leków refundowanych (East News, ZOFIA BAZAK)

Są kolejne zmiany na liście leków refundowanych, która wejdzie w życie 1 lipca 2022 roku. Rynekzdrowia.pl pisze, że w nowym projekcie znalazło się wiele nowości, w tym zupełnie nowe programy lekowe dot. chorób rzadkich.

Nowa lista leków refundowanych wchodzi w życie od 1 lipca 2022 r.

Na pewno zadowolone będą osoby cierpiące na migrenę przewlekłą. Tutaj rząd przewidział dwie linie leczenia. Na liście znajdzie się także pomoc dla pacjentów z idiopatyczną wieloogniskową chorobą Castlemana. To rzadka choroba, która charakteryzuje się nienowotworowym powiększeniem węzłów chłonnych, czemu towarzyszą zaburzenia immunologiczne, które doprowadzają do wystąpienia objawów stanu zapalnego.

Refundowane będą nowe substancje:

  • Sylvant (siltuximabum) w leczeniu pacjentów z idiopatyczną wieloogniskową chorobą Castlemana
  • Prevymis (letermowir) w zapobieganiu reaktywacji cytomegalowirusa (CMV)
  • Aimovig (erenumabum) w profilaktycznym leczeniu chorych na migrenę przewlekłą
  • Ajovy (fremanezumabum) w profilaktycznym leczeniu chorych na migrenę przewlekłą
  • Xgeva (denosumabum) w zapobieganiu powikłaniom kostnym u pacjentów onkologicznych
  • Inrebic (fedratynib) w programie leczenia mielofibrozy pierwotnej oraz mielofibrozy wtórnej w przebiegu czerwienicy prawdziwej i nadpłytkowości samoistnej
  • Rinvoq (upadacitinibum) w leczeniu aktywnej postaci reumatoidalnego zapalenia stawów i młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów, leczeniu aktywnej postaci łuszczycowego zapalenia stawów oraz aktywnej postaci zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa

Długi ma co piąta apteka, a łączne zaległości sektora sięgają 82,8 mln zł

Kolejna lista refundacji leków nie zmieni na razie sytuacji aptek w Polsce. Jak wynika z danych Krajowego Rejestru Długów, zaległości aptek wynoszą 82,8 mln zł, a swoich zobowiązań finansowych nie reguluje w terminie co piąta.

Wpływ na tę zmianę ma m.in. kurczące się grono funkcjonujących placówek. Cytowana przez analityków KRD firma Grant Thornton wskazuje, że pandemiczny 2020 r. przyniósł znaczący spadek liczby aptek. W porównaniu do 2019 r. ubyło ich 828, a w porównaniu do danych sprzed trzech lat rynek skurczył się o 1,8 tys. punktów.

Według ostatnich dostępnych danych GUS w styczniu 2022 r. było w Polsce 11,9 tys. placówek, w tym 240 ze sprzedażą internetową. Daje to spadek o 1,6 proc. w stosunku do ub.r. Przeciętnie na aptekę w Polsce przypada ponad 2,9 tys. osób, a średnia w Unii Europejskiej to 4,6 tys. osób.

- Co piąta placówka nie reguluje w terminie swoich zobowiązań finansowych. Wśród aptek, które mają problemy z płatnościami, dominują te prowadzone w formie jednoosobowej działalności gospodarczej - mówił kilka dni temu prezes Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej Adam Łącki.

Wskazał, że ich zaległości wynoszą ponad 71 milionów zł i stanowią 85 proc. długów całego sektora.

"Pandemia, wbrew pozorom, nie pomogła branży. Początkowo konsumenci robili zapasy leków i środków medycznych w obawie przed ich brakami, co mocno napędziło sprzedaż, ale później rynek się nasycił" – zauważył.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(60)
OLA
2 lata temu
SZCZERZE PRACUJE W APTECE I NIE JESTEM Z TYCH APTEKAREK CO PATRZĄ NA BONY ZA SPRZEDAŻ I WIDZE CO SIĘ DZIEJE RECEPTY TAK NAPRAWDĘ PISZĄ przedstawiciele HANDLOWI MAM LEKARKĘ NA KTÓRĄ MNIE JUŻ SZLAK TRAFIA BO ROBI TYM LUDZĄ JUZ WODE Z MÓZGU NP. ZMIENIA CO CHWILĘ NAZWE LEKU TEGO SAMEGO BO CO TYDZIEŃ JEST INNY PRZEDSTAWICIEL I TAKA BABCIA POZNIEJ PRZYCHODZI I OKAZUJE SIĘ ZE ONA ZAŻYWA 2 LEKI O TYM SAMYM SKŁADZIE GDZIE MA GO BRAĆ RAZ DZIENNIE PO CO LUDZĄ TAK MIESZAĆ NO ALBO ZACZYNA COŚ PISAĆ I NAGLE TYLE JUŻ KONIEC I COŚ NOWEGO A WIADOMO ZE JAK SĄ 100 % LEKI TO ŻEBY WO GULE BYŁ JAKIŚ RABAT TO TRZEBA WZIĄŚĆ WIĘKSZĄ ILOŚĆ I TO PÓŹNIEJ ZOSTAJE. TAK SAMO JAK SĄ LEKI DLA SENIORÓW BEZPALTNE JEST ICH BARDZO DUŻO NP. TAKI PLAVIX 75 JEGO CENA NA 100 % BO JEST PEŁNOPŁATNY OK 35 ZŁ WYSTARCZY DWA OP MA 70 ZŁ A JAK LEKARZ ZAPISAŁ ZYLLT JEST TO TO SAMO I SENIOR MA GO ZA DARMO . NIE RAZ DZWONIĘ I PROSZĘ . TYLKO TRZEBA CHCIEĆ I O TYM WIEDZIEĆ . TO SAMO JEST Z BISOCARDEM ITD
Migrenowiec
2 lata temu
Tyle walki o refundację na migrenę. Nie sądziłam, że dożyję czasów refundacji Aimovigu. Nie byłoby mnie na niego stać bez niej <3
Nick
2 lata temu
Skoro rząd teraz nam zabiera 9 % na zdrowie to wszytkie leku powinny być za free. A mam pytanie gdzie ta składka się podziała, bo ani lepszego leczenia, ani leków dla pacjentów, ani sprzętu, ani nowych lekarzy … No jak była beznadzieja w służbie zdrowia to jest jeszcze większa. Kto przeżarł nasze składki zdrowotne , bo miała być Ameryka a jest co najwyżej Korea i to Północna w służbie zdrowia .
Emeryt
2 lata temu
Refundowane leki,to leki tanie,tak jak i leki osób 75+. Za to pieniądz idzie do bogatych,pod różnymi postaciami. Polska jest krajem tylko dla zamożnych i KK.W Europie nie ma takiej niesprawiedliwości!
Lena
2 lata temu
Nie widzę leku na tocznia od kilu miesięcy nie można dostać plagulenil nawet nie jest refundowany jak można się leczyć w tej chorej Polsce.
...
Następna strona