Trwa ładowanie...
bDSMCnmd

Notowania

Apteki – Wszystkie wiadomości

61
09.04.2021 12:58

FARMACEUCI
 / 
Szczepienia na COVID-19 wykonają też farmaceuci. "Jedyne rozsądne wyjście"

- To jest dobry pomysł i jedyne rozsądne wyjście z sytuacji pandemicznej, w której się znaleźliśmy - komentuje dla money.pl decyzję rządu wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Marek Tomków. W piątek Michał Dworczyk ogłosił zmiany w Narodowym Programie Szczepień.

3
27.01.2021 16:20

APTEKI
 / 
Koronawirus. Czy godziny dla seniorów w aptekach mają sens?

Z powodu pandemii koronawiursa rząd zdecydował się chronić osoby starsze - bardziej narażone na poważne negatywne skutki zakażenia COVID-19. Od połowy października znów obowiązują godziny dla seniorów w sklepach spożywczych i aptekach. Czy w przypadku tych drugich to dobry pomysł? - Apteki mają możliwość wychodzenia naprzeciw potrzebom pacjenta, który musi wykupić lek, a jest pacjentem spoza grupy 60+. W aptekach tak rygorystycznie tego nie przestrzegamy, dlatego że ważne jest zdrowie i życie pacjentów - mówiła w programie "Newsroom" Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej. - Jeśli młodszy pacjent zgłasza się do apteki z receptą, z której wynika, że musi natychmiast wykupić lek i szybko podać sobie, dziecku czy innej najbliższej osobie, to wówczas realizujemy takie recepty. Nie stwarzamy problemów - tłumaczyła.

1
31.12.2020 15:17

APTEKI
 / 
Apteka dla aptekarza. "Nic złego się z aptekami nie dzieje"

- Nie zgodzę się ze stwierdzeniem, że apteki upadają - uważa Krzysztof Łanda, lekarz, były wiceminister zdrowia, założyciel Watch Health Care. Jak mówił w programie WP Newsroom, apteki w Polsce były źle rozmieszczone. - Apteki sieciowe otwierały się w punktach węzłowych, jedna była obok drugiej, w centrach handlowych albo na dworcach - mówił. Dodał, że dzięki kryteriom Apteki dla aptekarza otwierają się blisko pacjenta. Odnosząc się do głosów, że po wejściu w życie ustawy spada liczba aptek, a w niektórych miejscowościach zostaje jedna jak w Kamieńsku, odparł: - Jednostkowy przykład. Generalnie nic się złego z aptekami nie dzieje - uważa.

66
18.12.2020 19:40

APTEKI
 / 
Wojna o rynek apteczny. Prezydent podpisał ustawę. Znikających aptek może być więcej

Jak poinformowało w piątek biuro prasowe Kancelarii Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ustawę o zawodzie farmaceuty. Przedsiębiorcy nie będący farmaceutami boją się, że teraz łatwiej będzie zamykać ich apteki. Farmaceuci triumfują, ale co z pacjentami?

224
10.12.2020 6:21

WIADOMOŚCI
 / 
Wojna o rynek apteczny. Wszystkie ciosy dozwolone, bo w grze 40 mld zł rocznie

Hejt, donosy, dezinformacja, naginanie prawa. To, zdaniem przedsiębiorców i pracodawców, oręż farmaceutów w boju o rynek apteczny w Polsce. Obie strony czekają na ustawę, nad którą obraduje Sejm. Zdaniem jednych będzie to bomba atomowa w rękach inspekcji farmaceutycznej. Farmaceuci przekonują, że bronią swojej niezależności.

bDSMCnmf
537
01.12.2020 16:56

APTEKI
 / 
20 lat budował firmę. "Teraz, z dnia na dzień, mogę zostać bankrutem z długami"

To historia prosto z koszmarów przedsiębiorcy. Lata ciężkiej pracy, niezrozumiała decyzja urzędników, wywołane nią kłopoty ze zdrowiem i widmo bankructwa. Właściciel aptek może stracić wszystko, choć MZ prawo interpretuje na jego korzyść. Inspektorat Farmaceutyczny przeciwnie, choć podlega resortowi zdrowia.

14
01.12.2020 16:44

APTEKI
 / 
Ustawa o zawodzie farmaceuty. Aptekarze boją się o przyszłość

To dziwne, że w czasach, w których tak bardzo potrzebujemy szybkiego dostępu do leków, małe apteki znikają jedna po drugiej. To skutek przepisów, które miały pomóc branży, ale skutek jest zgoła inny. Nie wszystko jednak stracone.

155
17.11.2020 7:49

APTEKI
 / 
W Polsce ubyło ponad tysiąc aptek. Nowe przepisy mogą ten trend jeszcze pogłębić

Na terenie naszego kraju działa ponad 12,3 tys. aptek. Trzy lata temu było ich o ponad tysiąc więcej. Branża ostrzega, że może dojść do kolejnych zamknięć i redukcji miejsc pracy.

46
08.10.2020 20:05

DOSTĘPNOŚĆ LEKÓW
 / 
Uwaga pacjenci. Tych leków brakuje w aptekach. Mamy listę

Do 18 spadła liczba leków na receptę, których dostępność w polskich aptekach jest zerowa bądź mocno ograniczona - wynika z raportu serwisu gdziepolek.pl.

bDSMCnml
9
07.10.2020 14:40

SZCZEPIENIA
 / 
Brakuje szczepionek na grypę. Prezes Naczelnej Izby Lekarskiej komentuje

W 200 polskich aptekach jest łącznie 5 dawek szczepionki na grypę dla dorosłych - wynika z badania UCE Research dla money.pl, które opublikowaliśmy w tym tygodniu. Większość aptek kompletnie nie wie, kiedy może spodziewać się dostaw. Badanie w programie "Newsroom" skomentował prof. Andrzej Matyja, prezes Naczelnej Izby Lekarskiej. - Problem polega na tym, że przez niską wyszczepialność w ostatnich latach w Polsce producenci dostarczyli do nas znacznie mniej dawek niż do innych krajów - mówi prof. Matyja. Podkreśla jednak, że otrzymał zapewnienie z Ministerstwa Zdrowia, że szczególnie narażeni obywatele będą mieli możliwość zaszczepienia się. Jak dodał prezes Naczelnej Izby Lekarskiej, obecnie zamówionych jest około 30 mln dawek szczepionki na grypę.

17
02.10.2020 7:55

APTEKI
 / 
Wirus uderzył w apteki. Czekają na rozwój sytuacji

Choć mogłoby się wydawać, że w czasie pandemii ludzie kupują więcej leków, nie znajduje to pokrycia w liczbach. W kwietniu, gdy trwał jeszcze lockdown, obroty aptek spadły.

121
09.09.2020 14:29

APTEKI
 / 
Koronawirus w Polsce. Farmaceuci proponują strefy buforowe w aptekach

We wszystkich aptekach w Polsce pojawią się specjalne strefy buforowe? Tego chcą przedstawiciele Naczelnej Rady Aptekarskiej, którzy rozmawiają o tym z ministrem zdrowia. Tematem prac są również szczepionki przeciwko grypie.

41
08.09.2020 14:45

ZDROWIE
 / 
Problemy z dostępnością szczepionki na grypę. Ludzie odchodzą z kwitkiem

Pandemia koronawirusa spowodowała, że ludzie chcą się szczepić na grypę. Są jednak problemy z dostępnością szczepionki. - Sytuacja powinna się zmienić na przełomie września i października. Liczymy, że dostawy szczepionek do Polski będą regularne i w zdecydowanie większej ilości - powiedziała Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, w programie Newsroom. Jak dodała, do Polski ma trafić ok. 2 mln szczepionek. Jeśli popyt będzie większy, ta liczba wzrośnie. Na jakiej podstawie oceniane jest to zapotrzebowanie? Jak tłumaczyła Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, apteki zbierają zapotrzebowanie na szczepionki od pacjentów, tę liczbę zgłaszają hurtowni, potem pacjenci są informowani o możliwości jej nabycia. - Pamiętajmy, że szczepionki możemy nabyć w aptece na podstawie recepty - dodała.

bDSMCnmm
56
03.08.2020 13:07

PRAWO
 / 
37 aptek i 37 tys. zł kary. A wszystko przez jeden wywiad

Właściciel sieci aptek Ziko ma zapłacić 37 tys. zł kary za wywiad jakiego udzielił w 2018 roku miesięcznikowi "Forbes." Śląski Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny uznał, że publikacja ta naruszyła zakaz reklamy aptek. Wysokość kary ustalono na podstawie liczby aptek Ziko działających na Śląsku.

3
15.07.2020 15:08

APTEKI
 / 
Apteka dla Aptekarza po trzech latach. Prawie 1,2 tys. placówek mniej w Polsce

Od momentu wprowadzenia regulacji znanej jako "Apteka dla aptekarza" liczba aptek w Polsce spadła o 1181 placówek. Placówek tego typu w Polsce jest już tyle, co w 2012 roku - alarmuje Konfederacja Lewiatan, która powołuje się na dane firmy analitycznej PEX PharmaSequence.

42
30.06.2020 7:56

DANE OSOBOWE
 / 
Profilowanie pacjentów za sprawą e-recept. Praktykom sieci aptek przyglądają się kolejne organy

Sprawą profilowania pacjentów za sprawą e-recept zainteresowały się już Ministerstwo Zdrowia, prezes UODO, główny inspektor farmaceutyczny, a także prokuratura i Komenda Główna Policji. To efekt wdrażanych praktyk przez jedną z sieci aptek.

2
23.06.2020 9:55

RODO
 / 
E-recepty służą profilowaniu pacjentów w sieci aptek. Sprawie przygląda się UODO

Profilowanie pacjentów za sprawą e-recept - taki system opracowuje jedna z największych sieci aptecznych, o czym informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Firma mówi o poprawie jakości usług, a eksperci o łamaniu przepisów RODO oraz o czyhającym na pacjentów ryzyku.

8
26.05.2020 6:39

APTEKI
 / 
Koronawirus uderza w apteki. Co czwarta staje się nierentowna

Średnio apteki są zadłużone na ponad 40 tys. złotych, choć zadłużenie śrubujących rekord wynosi nawet 2,9 mln złotych. Łącznie 2,6 tys. aptek, które znalazły się Krajowym Rejestrze Długów, jest winnych 107,9 mln złotych.