Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Pacjenci szturmują gabinety. Wszystko przez zmiany w receptach

22
Podziel się:

Lekarze złożyli skargę do Biura Rzecznika Praw Obywatelskich w związku z realizacją recept na leki dla seniorów i dzieci, które od 1 września są bezpłatne. Apteki odsyłają pacjentów, bowiem recepty wystawione w lipcu i sierpniu muszą traktować jako pełnopłatne.

Pacjenci szturmują gabinety. Wszystko przez zmiany w receptach
Szturm pacjentów na przychodnie (East News, Kosc/AGENCJA WSCHOD/REPORTER)

Niektórzy pacjenci nie mogą we wrześniu skorzystać z darmowych leków, ponieważ recepta została wystawiona przed terminem. Apteki odsyłają ich do lekarzy z prośbą o ponowne jej wystawie - informuje portalsamorzadowy.pl.

Naszym zdaniem o bezpłatny wydaniu takiego leku powinna decydować data zgłoszenia się do apteki, a nie termin wystawienia recepty - przekonuje dr Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Lekarze zwrócili się do Minister Zdrowia o konkretną odpowiedź na pytanie: "Czy wcześniej wystawione recepty są po 1 września honorowane w aptekach jako bezpłatne dla pacjentów 65 plus i do 18 roku życia"?

Pismo skierowali również do Bartłomieja Chmielowca, Rzecznika Praw Pacjenta oraz Marcina Wiącka, Rzecznika Praw Obywatelskich.

Wskutek skargi złożonej przez lekarzy RPO zwrócił się do Łukasza Szmulskiego, dyrektora Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji w Ministerstwie Zdrowia o zajęcie stanowiska w sprawie dostępności do bezpłatnych leków dla seniorów 65 plus i młodzieży do 18. roku życia na recepty wystawione na przykład w lipcu/sierpniu.

Tymczasem, jak informuje prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia, od początku września poradnie lekarzy rodzinnych są "szturmowane" przez pacjentów proszących o wystawienie nowych recept na zażywane leki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(22)
Kontrola i ka...
10 miesięcy temu
Dużo lekarzy specj. Dalej nie wystawia bezpłatnych recept no ich informatycy nie wgrali im nowego programu komp. I udają ze tak na być. Gdzie są kontrole z nfz aby od 1 go wrzesnia robili to poprawnie a ludzie dalej płacą😡
Polak maly
10 miesięcy temu
To kiełbasa wyborcza pokażemy wam 15X co o was myślimy prezes musi zgłosić się na leczenie głowy nie nóg sklucil i poróżnił całe spoleczenistwo
Skier
10 miesięcy temu
W mojej przychodni do tej pory żaden lekarz nie może wpisać literki S! Już 3 razy przepisywali mi receptę z sierpnia i dalej muszę płacić za "darmowe" leki.
Jaa
10 miesięcy temu
Moja mama poszła do apteki będąc pewną, że będzie miała leki za darmo. Zapłaciła przeszło 200 złotych. Nie chcecie wiedzieć, co mówiła o uczciwości PiSu.
Emerytka
10 miesięcy temu
Dostałam receptę na 4 leki od lekarzy specjalistów. Mam 73 lata. Niestety żaden lek nie występuje na liście 65+. Zobaczymy co będzie z lekami od lekarza rodzinnego. Uważam, że to podpucha pisu przed wyborami.
...
Następna strona