Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Daniel Bochen
|
aktualizacja

"Ciąża Plus". Bezpłatne leki dla kobiet w ciąży jeszcze przed wyborami?

331
Podziel się:

Najważniejsze założenie projektu nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej (tzw. ciąża plus) zakłada bezpłatny dostęp do leków najczęściej stosowanych przez kobiety w ciąży.

"Ciąża plus", czyli bezpłatne leki dla kobiet w ciąży
"Ciąża plus", czyli bezpłatne leki dla kobiet w ciąży (Pixabay.com)

- Ciąża to stan, który wymaga, by leki ordynowane były pod szczególnym nadzorem, w należytej koordynacji, gdyż leki stosowane w nadmiarze oddziaływać mogą negatywnie nie tylko na matkę, ale zwłaszcza na płód - czytamy w ocenie skutków regulacji projektu "Ciąża Plus".

Zgodnie z założeniami, nowe przepisy mają obejmować wyłącznie leki wydawane na receptę i to tylko takie, których przyjmowanie jest niezbędne do "zaspokojenia potrzeb zdrowotnych wynikających z faktu pozostawania w ciąży".

Nowe przepisy mają dotyczyć wszystkich kobiet w ciąży od momentu jej stwierdzenia przez lekarza, aż do jej zakończenia.

Zobacz także: Zobacz: Fuzje i przejęcia w Polce i Europie. Tłumaczy Maciej Jacenko

"Ciąża Plus". Kto będzie miał uprawnienia do wydawania recept?

Nowelizacja ustawy zakłada stworzenie listy leków, które są najczęściej stosowane przez kobiety w ciąży. Zakup preparatów z listy miałby być w całości finansowany przez państwo.

Leki stosowane w okresie połogu oraz podczas porodu wchodzą w zakres świadczeń gwarantowanych i będą finansowane tak, jak do tej pory.

Uprawnienia do wydawania recept na bezpłatne leki będą mieli lekarze ginekolodzy i położnicy, którzy pracują w placówkach mających podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Dostaną je także lekarze pierwszego kontaktu, jako najlepiej zorientowani w stanie zdrowia i całokształcie leczenia pacjentek.

Lista bezpłatnych leków w ramach programu "Ciążą Plus" miałaby zostać ogłoszona najpóźniej cztery miesiące od wejścia w życie nowych przepisów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(331)
kazima
4 lata temu
PiS podwali znowu ceny o kolejne 100% oraz okroi emerytom leki i kasa będzie
nowa choroba
4 lata temu
O jojku, teraz i ciąża musi mieć "+" plus :). A ileż to leków biorą ciężarne?? Witaminki ?? Z tego wynika, że ciąża to choroba , tylko jak zwie się i jaki numer statystyczny ma ta choroba??? Leki dla starców nadal są jak były :(.
js
4 lata temu
kiedy będzie Pracownik +?
SDC
4 lata temu
W Polsce to nie wiadomo na co ide te wysokie skladki zdrowotne jezeli trzeba placic 100% nawet za niezbedne lekarstwa, a dla kobiet w ciazy pewnie wszystkie lekarstwa przepisane przez lekarzy sa niezbedne.
ja
4 lata temu
Rządy wielu krajów je zadłużają, by przekupić rozdawnictwem wyborców i wygrywać wybory. To rozdawnictwo odbije nam się kiedyś czkawką. Zobaczcie sobie ksią,zke „Emeryt,ura nie jest Ci potzrebna” Opisuje jak można skutecznie budować swój majątek i stać się też finansowo wolnymi bez pomocy rządzących
...
Następna strona