Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Witold Ziomek
|

Bezpłatne leki dla kobiet w ciąży. Jest projekt nowelizacji ustawy

29
Podziel się:

Bezpłatny dostęp do leków najczęściej stosowanych przez kobiety w ciąży - to najważniejsze założenie projektu nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowych ze środków publicznych, który w poniedziałek przekazano do konsultacji.

Ciężarna z lekami
Ciężarna z lekami (Shutterstock.com)

Nowe przepisy mają dotyczyć wszystkich kobiet w ciąży od momentu jej stwierdzenia przez lekarza, aż do jej zakończenia.

Leki stosowane podczas porodu i w okresie połogu wchodzą w zakres świadczeń gwarantowanych i będą finansowane tak, jak do tej pory.

Projekt zakłada stworzenie listy leków, które są najczęściej stosowane przez kobiety w ciąży. Zakup preparatów z listy miałby być w całości finansowany z państwowych pieniędzy.

Obejrzyj: Paweł Surówka, prezes grupy PZU: Technologia pomoże szybciej diagnozować pacjentów

"Ciąża to stan który wymaga, by leki ordynowane były pod szczególnym nadzorem, w należytej koordynacji, gdyż leki stosowane w nadmiarze oddziaływać mogą negatywnie nie tylko na matkę, ale zwłaszcza na płód" - czytamy w ocenie skutków regulacji projektu.

Nowe przepisy mają obejmować wyłącznie leki wydawane na recepte i to tylko takie, których przyjmowanie jest niezbędne do "zaspokojenia potrzeb zdrowotnych wynikających z faktu pozostawania w ciąży".

Uprawnienia do wydawania recept na bezpłatne leki będą mieli lekarze ginekolodzy i położnicy, którzy pracują w placówkach mających podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Takie same uprawnienia dostaną lekarze pierwszego kontaktu, jako najlepiej zorientowani w stanie zdrowia i całokształcie leczenia pacjentek, ewentualnie lekarze innych specjalności, jak np. diabetolodzy.

Lista bezpłatnych leków miałaby zostać ogłoszona najpóźniej cztery miesiące od wejścia w życie nowych przepisów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(29)
Wściekłość
4 lata temu
Nie ważne, że umierają żyjący, ważne że urodzi się więcej bachorków, jak ktoś umie narobić dzięciołów, to niech umie na nie zarobić.
TM
4 lata temu
Darmowe leki się przydadzą. Mam mutację genu MTHFR C677t i całą ciążę muszę przyjmowac zastrzyki z heparyna w brzuch i acard, a oprócz tego methylokobalamin i folian aby utrzymać ciążę. Miesięcznie jest to spory koszt.
gorszy sort
4 lata temu
A na SOR-ach wielogodzinne oczekiwania... Wielomiesięczne, kilkuletnie oczekiwania do specjalistów... PIS widać stawia na naszą "naturalną selekcję"... Co tam, że coraz więcej umiera Polaków bo nie stać nas na wykup leków i opłacenie prywatnych lekarzy i klinik. Najważniejsze dla pisowców to opłacić nowych wyborców...
MKoro
4 lata temu
Wybaczcie brak kultury, ale w obliczu zagłady kultura idzie na bok. To, co robią kaczyści, to DOSZCZURZANIE. A powinno być odwrotnie.
alga
4 lata temu
a może bezpłatne leki dla zmarłych? Już przerabialiśmy bezpłatne leki dla seniorów !!! Ile razy durny naród może się nabrać na ten sam chwyt.
...
Następna strona