Notowania

wiadomości
06.02.2019 10:18

Mniej biurokracji w służbie zdrowia. Lekarze nie będą już ustalać poziomu refundacji

Ministerstwo Zdrowia proponuje, aby lekarze i farmaceuci nie musieli już ustalać poziomu refundacji leków na receptach. Ma to za nich zrobić system powiązany z e-receptą.

Podziel się
Dodaj komentarz
(iStock.com)
Resort zdrowia chce zmniejszenia biurokracji przy wypisywaniu recept.

W resorcie zdrowia trwają pracę nad ustawą, która ma uprościć sposób wypisywania recept i ustalania poziomów refundacji leków.

Teraz obowiązek ten ciąży na lekarzach i farmaceutach. Lekarz oznacza, po postawieniu diagnozy, sprawdza w specjalnym indeksie lub aplikacji poziom odpłatności przy danym rozpoznaniu. Lekarze od dawna postulowali, by zdjąć z nich ten obowiązek - pisze Rzeczpospolita.

- Proponujemy, żeby e-recepta wypisywana przez lekarza, przechodząc przez system P1, była uzupełniania stopniem odpłatności. To sprawi, że ani lekarz, ani farmaceuta nie będzie musiał weryfikować często wielostronicowych ChPL (Carakterystyk Produktu Leczniczego) - tłumaczy w rozmowie z Rzeczpospolitą dr Tomasz Zieliński, ekspert Federacji Porozumienie Zielonogórskie.

Ministerstwo pracuje nad systemem, który automatycznie powiąże poziom refundacji czy dopłaty do leku z kodem kreskowym na recepcie.

Zobacz też: Seniorzy wydadzą mniej na leki

Wyjątkiem mają być leki drogie lub często stosowane. W takich przypadkach poziomy refundacji byłyby powiązane nie tylko ze wskazaniem klinicznym, ale także z międzynarodową klasyfikacją chorób i problemów zdrowotnych ICD-10.

- Takie zasady miałyby dotyczyć np. drogich leków onkologicznych lub na choroby rzadkie, a także, np. pasków do glukometru, by móc je wypisywać tylko osobom, które rzeczywiście ich potrzebują - mówi Rzeczpospolitej dr Zieliński.

Jak zapowiada ministerstwo, projekt ustawy upraszczającej ustalanie refundacji może być gotowy jeszcze w lutym.

Tagi: wiadomości, pieniądze, służba zdrowia, leki refundowane
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
06-02-2019

KurtZastanawiam się dlaczego więc pacjent z receptą od specjalisty musi iść dodatkowo do lekarza rodzinnego , aby mógł skorzystać z przysługujących mu … Czytaj całość

06-02-2019

piotride po recepte do lekarza i czekam w kolejce godzine do gabinetu

06-02-2019

LekBardzo dobry krok na pewno nam lekarzom ułatwi pracę

Rozwiń komentarze (11)