Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Witold Ziomek
|
aktualizacja

Mniej biurokracji w służbie zdrowia. Lekarze nie będą już ustalać poziomu refundacji

12
Podziel się:

Ministerstwo Zdrowia proponuje, aby lekarze i farmaceuci nie musieli już ustalać poziomu refundacji leków na receptach. Ma to za nich zrobić system powiązany z e-receptą.

Resort zdrowia chce zmniejszenia biurokracji przy wypisywaniu recept.
Resort zdrowia chce zmniejszenia biurokracji przy wypisywaniu recept. (iStock.com)

W resorcie zdrowia trwają pracę nad ustawą, która ma uprościć sposób wypisywania recept i ustalania poziomów refundacji leków.

Teraz obowiązek ten ciąży na lekarzach i farmaceutach. Lekarz oznacza, po postawieniu diagnozy, sprawdza w specjalnym indeksie lub aplikacji poziom odpłatności przy danym rozpoznaniu. Lekarze od dawna postulowali, by zdjąć z nich ten obowiązek - pisze Rzeczpospolita.

- Proponujemy, żeby e-recepta wypisywana przez lekarza, przechodząc przez system P1, była uzupełniania stopniem odpłatności. To sprawi, że ani lekarz, ani farmaceuta nie będzie musiał weryfikować często wielostronicowych ChPL (Carakterystyk Produktu Leczniczego) - tłumaczy w rozmowie z Rzeczpospolitą dr Tomasz Zieliński, ekspert Federacji Porozumienie Zielonogórskie.

Ministerstwo pracuje nad systemem, który automatycznie powiąże poziom refundacji czy dopłaty do leku z kodem kreskowym na recepcie.

Zobacz także: Zobacz też: Seniorzy wydadzą mniej na leki

Wyjątkiem mają być leki drogie lub często stosowane. W takich przypadkach poziomy refundacji byłyby powiązane nie tylko ze wskazaniem klinicznym, ale także z międzynarodową klasyfikacją chorób i problemów zdrowotnych ICD-10.

- Takie zasady miałyby dotyczyć np. drogich leków onkologicznych lub na choroby rzadkie, a także, np. pasków do glukometru, by móc je wypisywać tylko osobom, które rzeczywiście ich potrzebują - mówi Rzeczpospolitej dr Zieliński.

Jak zapowiada ministerstwo, projekt ustawy upraszczającej ustalanie refundacji może być gotowy jeszcze w lutym.

wiadomości
pieniądze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(12)
Yyy
5 lata temu
Dlaczego tylko te tanie a za drogie trzeba będzie płacić podwójnie.. Nie ma nic za darmo to co będzie "darmowe" będą odliczać do innych leków za które trzeba będzie zapłacić czyli jak napisali w artykule te często stosowane
Grzegorz
5 lata temu
do kiedy od jasnej cholery będą uruchamiały się filmy (reklamy) bez mojej zgody!!!!!
borysek
5 lata temu
Brawo panie ministrze już pan odciążył bo dzięki panu zlikwidowano kilkanaście tysięcy łóżek w szpitalach dzięki czemu lekarze mają mniej na pewno pracy.
Baca
5 lata temu
Ciekawe czym to sie skończy ten obrosnięty minister zaczynas pokazywaćv że coś robi=BOŻE MIEJ NAS PRZED NIM W SWEJ LITOŚCIWEJ OPIECE=niek nie mówi otym że ona nawet nie nadaje sie za woźnego w ośrodku zdrowia a zrobili go Ministrem Zdrowia aby lepiej krecic lody jak kiedys Kopaczową Premierem=W tym dobrobycie PIS=owskim niekt nie mówi że śmiertelność wśród Polaków z dnia na dzieć zastraszajaco rosnie a przewaznie seniorów=A dbaja o nich zamiast opieki zdrowotnej zrobili im program w telewizji aby śmiali sie z samych siebie a nie zwracali uwagi na swoje zdrowie=ŻENADA=???
gość
5 lata temu
ale już przecież była decyzja że leki nawet miały wypisywać nawet pielęgniarki?