Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
podatki
30.11.2018 06:40

Nie będzie wyższego VAT-u na leki weterynaryjne

Nie będzie podwyżki VAT-u na leki dla zwierząt, rząd wycofał się z pomysłu. - Wykreślimy tę propozycję z nowej matrycy stawek VAT - poinformował rzecznik resortu finansów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(reporters/EAST NEWS)
Rząd wycofuje się z podniesienia VAT-u na leki dla zwierząt

Rzecznik Ministerstwa Finansów Paweł Jurek informuje na swoim Twitterze, że rząd wycofał się z podniesienia stawek VAT na leki weterynaryjne.

Pierwotnie w projekcie nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług autorstwa Ministerstwa Finansów zakładano, że lecznicze produkty weterynaryjne mają zniknąć z listy towarów objętych 8-procentowym VAT-em. Oznaczałoby to wzrost stawki VAT na te leki z 8 do 23 proc.

Właściciele zwierząt zauważają, że leki dla pupili od zawsze były drogie. - Nawet przed zapowiedzią podwyżki stawki VAT słyszeliśmy o sytuacjach, w których ludzie mają problem finansowy z zapewnieniem zwierzętom opieki weterynaryjnej - mówi WP dyrektor Fundacji Viva! Cezary Wyszyński. Gdyby ceny wzrosły, problem znacznie by się nasilił.

Zobacz też: Weterynarze na państwowym etacie zarabiają grosze. Szans na poprawę nie widać

- Podwyżka mogłaby być tą różnicą, przez którą ktoś stwierdzi, że nie stać go dalej na opiekę nad zwierzęciem i będzie szukał możliwości pozbycia się go. Pewnie będą sytuacje takie, że ktoś stanie przed wyborem, czy kupić leki zwierzęciu czy sobie. I pewnie wybierze siebie - alarmował Wyszyński, gdy wyższe stawki VAT na leki weterynaryjne były jeszcze aktualne.

Poza prywatnymi opiekunami zwierząt na podwyżce stawki VAT ucierpiałyby też organizacje zajmujące się ochroną zwierząt. Schroniska mają swoich weterynarzy i dostają również pomoc finansową od gminy. Fundacje, przytuliska i inne zwierzęce azyle utrzymują się jedynie z dotacji. I często z własnych pieniędzy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: podatki, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
30-11-2018

PaulaLeki drogie ponieważ weterynarze to pazerne hieny...mam trzy koty i psa.. Porównajcie ceny leków w internecie i u weterynarza..a w internecie też … Czytaj całość

30-11-2018

madziaPewnie zrobią większy wat na leki dla ludzi, albo jeszcze podniosą ceny z czegoś pieniądze trzeba wziąć, brak 500+ utrata władzy, a wtedy Bizancjum … Czytaj całość

30-11-2018

vatjak to nie będzie przecież na kapliczki o. dyrektora muszą być pieniądze. Co tam leki dla zwierząt . Czolowy katolik i chrześcijanin o. dyrektor w … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (194)