Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ciepły montaż okien i drzwi

2
Podziel się:

W ostatnich latach ciepły montaż zyskał sporą popularność. Opisywana technika określana jest również mianem montażu warstwowego. Jej zadaniem jest ograniczenie powstawania tzw. mostków termicznych, które odpowiadają za utratę ciepła oraz wnikanie zimnego powietrza do wnętrza budynku. Warto zatem nieco bliżej przyjrzeć się tej innowacyjnej metodzie, która pozwala znacznie zredukować koszty ogrzewania.

Ciepły montaż okien i drzwi
(Materiały prasowe)

Definicja ciepłego montażu

Ciepły montaż drzwi oraz okien obejmuje między innymi tradycyjny sposób zakładania stolarki przy użyciu piany poliuretanowej, taśmy rozprężnej multifunkcyjnej lub innego rozwiązania systemowego. Dodatkowo cała mechanika montażu została wzbogacona o kilka elementów, które mają stanowić dodatkowe zabezpieczenie. W toku prac dużo więcej uwagi należy poświęcić wykonaniu warstwy paroszczelnej, paroizolacyjnej oraz termoizolacyjnej.

Montaż okien

Wykonując ciepły montaż, należy ściśle przestrzegać zaleceń ekspertów. Pierwszym etapem jest przygotowanie otworu, w którym umieścimy stolarkę okienną. Bardzo ważne jest oczyszczenie otworu oraz jego zagruntowanie specjalnym preparatem gruntującym. Dopasowując wymiary należy zachować tzw. luzy dylatacyjne. Dzięki temu dużo łatwiejsza i bardziej precyzyjna będzie sama aplikacja piany. Dzięki luzom dylatacyjnym uchronimy także ościeżnicę przed uszkodzeniami wywołanymi przez naprężenia termiczne.

W kolejnym etapie prac następuje osadzenie okna. Jego właściwa pozycja w znacznym stopniu redukuje ryzyko powstawania mostków termicznych. Usytuowanie stolarki okiennej może różnić się w zależności od rodzaju ściany. W przypadku muru jednowarstwowego stolarka montowana jest w połowie jego grubości. Montując w murze warstwowym okno osadza się w tzw. strefie termoizolacji. W ścianach dociepleniowych stolarka powinna być wysunięta poza lico lub umieszczona jak najbliżej krawędzi ściany.

Ważnym elementem ciepłego montażu jest zastosowanie kotew i dybli mocujących. Ich liczba jest uzależniona od rodzaju stolarki.

Ostatnim etapem jest przyklejenie na ramach okna taśmy paroszczelnej (wewnątrz) oraz paroprzepuszczalnej (na zewnątrz). Po dociśnięciu wolną przestrzeń między ścianą a ościeżnicą trzeba wypełnić pianą montażową. Po wyschnięciu należy odciąć jej nadmiar.

Montaż drzwi

Ciepły montaż stosuje się przede wszystkim w przypadku drzwi zewnętrznych oraz balkonowych, ponieważ to one w dużym stopniu odpowiadają za dostawanie się zimnego powietrza do mieszkania. Największe straty energii są stwierdzane na styku ościeżnicy ze ścianą. Analogicznie jak ma to miejsce w przypadku okien. W przypadku drzwi zastosowanie tradycyjnej pianki może być niewystarczające. Należy ją dodatkowo zabezpieczyć przed działaniem wilgoci, która skutecznie obniża właściwości termoizolacyjne materiału.

Konieczne jest również zastosowanie taśmy paroizolacyjnej wewnątrz budynku oraz taśmy rozprężnej i paroprzepuszczalnej na zewnątrz. Wielu specjalistów zaleca również zastosowanie dodatkowej warstwy wełny bądź styropianu. Próg najlepiej uszczelnić wykorzystując taśmę bitumiczną.

Najczęstsze błędy

Wybierając fachowców, którzy przeprowadzą ciepły montaż należy stawiać przede wszystkim na firmy, które mają w tym zakresie duże doświadczenie. Błędy techniczne popełnione na etapie montażu mogą doprowadzić do utraty szczelności i tym samym wyższych rachunków za energię. Ponadto niedociągnięcia techniczne często wymagają poprawek, które generują dodatkowe koszty.

Częstym błędem fachowców jest niewłaściwy rozstaw kotew lub zbyt mała liczba tych elementów. To wpływa negatywnie na stabilność stolarki i prowadzi do deformacji oraz obniżenia szczelności. Równie często zdarzają się pomyłki przy doborze odpowiedniej taśmy czy też materiałów izolacyjnych, które pełnią kluczową rolę w ciepłym montażu. Aplikacja zbyt małej ilości piany powoduje powstawanie mostków termicznych. W efekcie wokół stolarki można zaobserwować działanie wilgoci powodujące powstawanie pleśni i grzybów oraz spadek właściwości termoizolacyjnych.

Ciepły montaż to idealny sposób na likwidację mostków termicznych i zapobieganie stratom energii. Niemniej jednak kluczem do sukcesu jest w tym przypadku odpowiedni dobór materiałów oraz umiejętne wykonanie poszczególnych prac. Oferta, jaką przygotowała Hurtownia Magnum, obejmuje całą paletę wysokiej jakości produktów niezbędnych podczas ciepłego montażu. Ich odpowiedni dobór i zastosowanie z pewnością przyniesie oczekiwane efekty.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Artykuł sponsorowany
KOMENTARZE
(2)
Monika
2 lata temu
Najlepsze okna ma firma Atos z Lublina, którą jak najbardziej polecam. Wysoka jakość i sprawny montaż.
Ttt
5 lata temu
Bzdura. Płytkie i niefachowe