Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
CHE
|
aktualizacja

Co dalej z cenami prądu? W pozostałych krajach Unii mają mniej zmarwień

61
Podziel się:

Na tle pozostałych krajów Europejskiej Wspólnoty ceny prądu w Polsce są całkiem niskie. To jednak może się zmienić. Wszystko z powodu wysokiej emisyjności naszej gospodarki.

Co dalej z cenami prądu? W pozostałych krajach Unii mają mniej zmarwień
Czekają nas kolejne podwyżki cen prądu (Adobe Stock)

Ceny prądu na rynku hurtowym, który jest w największym stopniu podany na grę popytu i podaży, należą do najwyższych w Europie. Co to znaczy dla nas - konsumentów? Okazuje się, że bardzo wiele.

Zdaniem ekspertów presja na wzrost ich ceny pozostanie z nami w tej dekadzie, ponieważ istotnie spadnie podaż uprawnień do emisji CO2, a polski miks elektroenergetyczny będzie się zmieniał stopniowo.

A co odpowiada za ten stan rzeczy? Jedna z najwyższych wśród większych krajów UE emisyjności polskiego miksu energetycznego. Do tego dochodzi rekordowa cena uprawnień do emisji CO2 na rynku handlu emisjami (EUA).

Zobacz także: Ceny prądu. W Polsce jest tanio, w porównaniu z Zachodem

Sama cena prądu nie jest jednak wygórowana. Przynajmniej na tle krajów UE. W 2020 r. wynosiły średnio około 0,15 euro za 1 kWh, co plasowało nas w połowie zestawienia krajów UE.

Najwięcej za energię elektryczną płacili Niemcy - prawie 0,32 euro. Wszystko z powodu wysokich opłat sieciowych i podatków w cenie dla użytkownika końcowego. Stanowią one prawie 80 proc. ceny prądu.

Co ciekawe - podczas gdy średnie ceny energii elektrycznej w Unii Europejskiej spadają, w Polsce idą w górę. W drugiej połowie 2020 roku wzrost cen prądu w naszym kraju był prawie największy w UE - wynika z danych Eurostatu.

W Polsce średnie ceny prądu nie tylko wzrosły o 9,7 proc. w ciągu roku, ale wzrost ten był prawie największy w Unii Europejskiej (pod tym względem Polskę wyprzedził tylko Luksemburg wynikiem 10,3 proc.).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
energetyka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(61)
obserwator
3 lata temu
Centralne rozdawnictwo pieniedzy doprowadzi do inflacji .Podwyzki murowane.
Piotr
3 lata temu
Z gazem nie jest lepiej, Przyłączyli rurę do domu kasę wzięli ( opłata przyłączeniowa) teraz co rachunek, za to że rurą w ogóle płynie gaz i gazownia jest w gotowości Ci go dostarczyć też płacimy( opłata stała i zmienna) do tego abonament dla sprzedawcy i dystrybutora. W PL, realnym monopolistą jest PGNiG i jego spółka córka PSG więc kasa do jednej kieszeni. Zużyjesz bardzo mało gazu to więcej różnych opłat niż faktycznie wartości zużytego gazu
Florian
3 lata temu
A moim zdaniem powinna nastąpić zmiana Unii Europejskiej w tym temacie zamiast płacić haracz w postaci emisji który i tak co rusz jest przerzucany na obywateli a rządzący jak za to nie płacą to mają to gdzieś, może powinno to wyglądać w taki sposób że jeżeli pieniądze z emisji będą inwestowane w nowe czystsze źródła energii w równowartości tejże kary emisyjnej to haracz byłby anulowany. A tak nowe źródła kuleją a my płacimy za nieudolność. Pozdrawiam.
erd
3 lata temu
W Polsce nie ma faceta z takimi jajami, jakie miała brytyjska premier Tacher, która pozamykała brytyjskie kopalnie. U nas rządzący boja się górników, bo mogą wyzwieźć ich na taczkach, połączyli kopalnie z firmami energet. Pogrążają te firmy. Tracimy też wszyscy w inny sposób, bo ceny akcji firm energet. poleciały w dół po 70-80% (PGE, Enea, Energa były po ponad 20 zł i spadły na 4-6, Tauron był po ponad 5 zł i spadł do 1, odbił do 3). Wielu z nas ma ich akcje poprzez OFE. Poza tym trwoni się publiczne pieniądze dotując nierentowne spółki. Innym przedsiębiorcom i ich pracownikom nikt nie pomaga. Muszą zamykać firmy i zwalniać ludzi, którzy też mają rodziny i być może niepracujące żony. Trzeba wziąć życie we własne ręce, bo politycy będą zawsze zadłużać Państwo i trwonić publiczne pieniądze. Przeczytajcie ksią.ż kę pt. Emery tura nie jest Ci potzerbna, by umieć samemu zadbać finansowo o siebie.
energetyk
3 lata temu
Napiszcie ile średnia krajowa w danym kraju i ile za to można kupić prądu.A nie takie skakanie po temacie.A ile w Korei północnej lub na Madaskarze ...
...
Następna strona