Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
HTO
|
aktualizacja

Co z brytyjskimi banknotami? Ważna deklaracja Banku Anglii

12
Podziel się:

Śmierć królowej Elżbiety II to cios dla milionów poddanych i entuzjastów brytyjskiej monarchii na całym świecie. Wiele osób zastanawia się, co wydarzy się z banknotami, na których widnieje podobizna zmarłej królowej. Bank Anglii podaje, że oficjalne decyzje zostaną ogłoszone po zakończeniu żałoby.

Co z brytyjskimi banknotami? Ważna deklaracja Banku Anglii
Banknoty z wizerunkiem Elżbiety II są w obiegu od 1960 r. (GETTY, SOPA Images/LightRocket via Gett, SOPA Images)

"Banknoty z wizerunkiem zmarłej królowej Elżbiety II pozostają prawnym środkiem płatniczym" - czytamy w komunikacie Banku Anglii, który został wydany w dniu śmierci monarchini. Dodano także, że wszelkie decyzje dotyczące tej sprawy zostaną podjęte, ale dopiero po zakończeniu żałoby narodowej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Tom Jones o spotkaniu z królową Elżbietą. "Od razu zacząłem ją przepraszać!"

Wizerunek królowej na banknotach

Wizerunek zmarłej monarchini jest obecny na banknotach emitowanych przez Bank Anglii od 1960 r. i znajduje się obecnie na wszystkich kolejnych seriach. "Ikoniczne portrety królowej, która jako pierwszy monarcha znalazła się na banknotach Banku Anglii, są synonimem najważniejszych działań, jakie podejmujemy" - czytamy w oficjalnym komunikacie.

Obecnie w obiegu znajduje się obecnie 4,5 miliarda banknotów z twarzą królowej o łącznej wartości 80 miliardów funtów. Zastąpienie ich środkami płatniczymi z wizerunkiem nowego króla może zająć Bankowi Anglii nawet dwa lata.

Skończyła się era panowania Elżbiety II

Królowa Elżbieta II, która przejęła tron po zmarłym niespodziewanie ojcu, pozostawiła w żałobie miliony Brytyjczyków. Po jej pogrzebie nowy król, Karol III, zapewne będzie podejmował nowe decyzje administracyjne i wyznaczał nowe ścieżki panowania.

Poza tym z całą pewnością zmienią się królewskie emblematy, które widnieją również na flagach regimentu wojskowego. W przyszłości wizerunek nowego króla, oprócz banknotów, będzie obecny na znaczkach pocztowych.

Przypuszcza się, że zmiana nie będzie obowiązywała skrzynek pocztowych, którymi zarządza Royal Mail. Niektóre z nich, na których widnieje cyrograf GR króla Jerzego VI, czyli ojca Elżbiety II, są nadal używane po 70 latach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(12)
OJJ
2 lata temu
teraz bedzie JASTRZĄB
nwo
2 lata temu
To teraz Klausa Schwaba dawać na banknotach
realista
2 lata temu
'Poddani' hehe, czyli że co taka królowa czy król może 'rozkazać poddanym'? :) Oderwane to wszystko od rzeczywistosci..
Djabeł
2 lata temu
Cyrograf GR, chyba wam cos sie w głowach poprzewracało, raczej monogram
CZARNOWIDZ
2 lata temu
KWESTIA CZASU - Okaże się, że Anglia miała rację, że wyszli z UNII - Co teraz się dzieje w UNII - Jedynie braki, ceny, opłaty galopujące - OKAŻE SIĘ to wszystko na przełomie 2022 - 2023 Jaka przyszłość UNII - Jak to przetrwają to wrócą na swoje tory i sytuacja zacznie się poprawiać - A jak kryzys będzie się pogłębiał - Kraje w UNII staną przeciw sobie SKOŃCZY SIE JEDNOŚĆ