Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. MWL
|

Coraz więcej Gruzinów w Polsce. Liczba imigrantów z tego kraju podwoiła się

86
Podziel się:

Liczba obywateli Gruzji posiadających ważne zezwolenia na pobyt przekroczyła 10 tys. osób - ogłosił Jakub Dudziak, rzecznik prasowy Urzędu do Spraw Cudzoziemców (UdSC). Dodał, że Gruzini są jedną z najdynamiczniej rosnących grup cudzoziemców osiedlających się w Polsce.

Coraz więcej Gruzinów w Polsce. Liczba imigrantów z tego kraju podwoiła się
Liczba Gruzinów z pozwoleniami na pobyt w Polsce podwoiła się w ciągu dwóch lat. (Adobe Stock, ©sam salek/EyeEm - stock.adobe.com)
bFehSmyd

Z danych Urzędu do Spraw Cudzoziemców wynika, że liczba obywateli Gruzji posiadających ważne zezwolenia na pobyt jest obecnie dwukrotnie większa niż jeszcze dwa lata temu. Według UdSC imigracja gruzińska do Polski ma charakter ekonomiczny i jest związana głównie z kwestiami zawodowymi.

UdSC przypomina, że Gruzini mogą korzystać z ułatwionego dostępu do rynku pracy na podstawie tzw. oświadczeń o powierzeniu pracy. Dla przedsiębiorców i specjalistów z branży IT działa także program Poland.Bussines Harbour - kompleksowy pakiet ułatwiający relokację na terytorium Polski.

Wzrost liczby Gruzinów osiedlających się w Polsce zauważalny jest od wprowadzenia ruchu bezwizowego w 2017 r. Wówczas znacząco zwiększyła się liczba składanych wniosków o wydanie zezwoleń na pobyt, a trend ten nadal się utrzymuje - przekazał Jakub Dudziak z UdSC.
bFehSmyf
Zobacz także: To nie życie, to przeżycie - Ukraińcy w Polsce oszczędzają jak mogą. "Tak to widzę"

Gruzini w Polsce. Pozwolenia na pracę

Rzecznik UdSC dodał, że niemal wszyscy Gruzini – 96 proc. osób, posiadają zezwolenia na pobyt czasowy. Mogą być one wydane na maksymalnie 3 lata. "Najczęstszym celem pobytu w Polsce jest podejmowanie pracy – 96 proc. spraw. W dalszej kolejności są kwestie rodzinne – 2 proc. oraz edukacja – 1 proc." - zaznaczył.

UdSC przekazał, że z 10 tys. obywateli Gruzji posiadających ważne karty pobytu, ok. 58 proc. to osoby w przedziale wiekowym 18–40 lat. Dzieci i młodzież poniżej 18. roku życia stanowią jedynie 2 proc., a osoby powyżej 40 lat – ok. 40 proc. Przeważają mężczyźni – 8,5 tys. osób (82 proc.), w porównaniu do 1,9 tys. kobiet.

bFehSmyl

Rozmieszczenie terytorialne Gruzinów osiedlających się w Polsce jest dość równomierne. Najczęściej wybieranymi regionami są województwa: wielkopolskie – 17 proc. osób, mazowieckie – 16 proc., łódzkie – 15 proc. oraz małopolskie – 14 proc.

Przekazane przez UdSC dane nie uwzględniają osób przebywających w Polsce tymczasowo w ramach ruchu bezwizowego lub na podstawie wiz.

Tysiące ofert pracy. Sprawdź i znajdź wymarzoną dla siebie pracę już dziś!
bFehSmyG
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(86)
Bea
miesiąc temu
Przyjezdzaja po to żeby kraść. To nygusy nie chce im się pracować. Okradają stacje paliw z benzyny. To jest nagminne. Potem my za to płacimy. Naciągają polskie kobiety na małżeństwa. Udają biednych pokrzywdzonych, żeby się nad nimi litować. Nie dajmy się zwariować i wierzyć w ich biedę..w każdym kraju zarówno i w Polsce mamy ludzi biednych. Najpierw pomagajmy naszym rodakom a później innym. Zróbmy coś żeby powstrzymać napływ tych nygusiw do Polski bobedziemy mieli to co mają Niemcy z muzułmanami
Bea
miesiąc temu
Coraz więcej rozbojów z udziałem Gruzinów. Trzeba temu zapobiec
Dzida
miesiąc temu
Sowieci do domu
bFehSmyH
Piotr
miesiąc temu
Rosjanie się ucieszą , oni juz mają dość tych gruzińskich bandziorów u siebie . Gorsi są tylko według nich Czeczeni . Добро пожаловать грузинское ОПГ в Польше , ha ha
Paweł
miesiąc temu
Sztucznie ukochani przez polskich celebrytów Gruzini to często zwykłe bandziory , nie słyszałem o jakichś morderstwach dokonanych przez Ukraińcow a Gruzini ciagle coś , a to kobietę poćwiartował w Łodzi a to 2 zarżneli e Warszawie a to ciagle na granicy ich łapią jak przewożą imigrantów , oczywiście są też własciciele piekarni i restauracji , mają bardzo dobre jedzenie ale ja im nie ufam , jak pracowałem w Rosji to nie było dnia by czegoś " gruzińska OPG " ( przestępcza grupa ) nie dokonala , większość " воров в законе" czyli namaszczonych w więzieniu autorytetow przestępczych to Gruzini , ten naród nie ma nic wspolnego ze Słowianami i nigdy nie bede go uważał za "bracki"
...
Następna strona