Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. MWL
|

Coraz więcej Gruzinów w Polsce. Liczba imigrantów z tego kraju podwoiła się

88
Podziel się:

Liczba obywateli Gruzji posiadających ważne zezwolenia na pobyt przekroczyła 10 tys. osób - ogłosił Jakub Dudziak, rzecznik prasowy Urzędu do Spraw Cudzoziemców (UdSC). Dodał, że Gruzini są jedną z najdynamiczniej rosnących grup cudzoziemców osiedlających się w Polsce.

Coraz więcej Gruzinów w Polsce. Liczba imigrantów z tego kraju podwoiła się
Liczba Gruzinów z pozwoleniami na pobyt w Polsce podwoiła się w ciągu dwóch lat. (Adobe Stock, ©sam salek/EyeEm - stock.adobe.com)

Z danych Urzędu do Spraw Cudzoziemców wynika, że liczba obywateli Gruzji posiadających ważne zezwolenia na pobyt jest obecnie dwukrotnie większa niż jeszcze dwa lata temu. Według UdSC imigracja gruzińska do Polski ma charakter ekonomiczny i jest związana głównie z kwestiami zawodowymi.

UdSC przypomina, że Gruzini mogą korzystać z ułatwionego dostępu do rynku pracy na podstawie tzw. oświadczeń o powierzeniu pracy. Dla przedsiębiorców i specjalistów z branży IT działa także program Poland.Bussines Harbour - kompleksowy pakiet ułatwiający relokację na terytorium Polski.

Wzrost liczby Gruzinów osiedlających się w Polsce zauważalny jest od wprowadzenia ruchu bezwizowego w 2017 r. Wówczas znacząco zwiększyła się liczba składanych wniosków o wydanie zezwoleń na pobyt, a trend ten nadal się utrzymuje - przekazał Jakub Dudziak z UdSC.
Zobacz także: To nie życie, to przeżycie - Ukraińcy w Polsce oszczędzają jak mogą. "Tak to widzę"

Gruzini w Polsce. Pozwolenia na pracę

Rzecznik UdSC dodał, że niemal wszyscy Gruzini – 96 proc. osób, posiadają zezwolenia na pobyt czasowy. Mogą być one wydane na maksymalnie 3 lata. "Najczęstszym celem pobytu w Polsce jest podejmowanie pracy – 96 proc. spraw. W dalszej kolejności są kwestie rodzinne – 2 proc. oraz edukacja – 1 proc." - zaznaczył.

UdSC przekazał, że z 10 tys. obywateli Gruzji posiadających ważne karty pobytu, ok. 58 proc. to osoby w przedziale wiekowym 18–40 lat. Dzieci i młodzież poniżej 18. roku życia stanowią jedynie 2 proc., a osoby powyżej 40 lat – ok. 40 proc. Przeważają mężczyźni – 8,5 tys. osób (82 proc.), w porównaniu do 1,9 tys. kobiet.

Rozmieszczenie terytorialne Gruzinów osiedlających się w Polsce jest dość równomierne. Najczęściej wybieranymi regionami są województwa: wielkopolskie – 17 proc. osób, mazowieckie – 16 proc., łódzkie – 15 proc. oraz małopolskie – 14 proc.

Przekazane przez UdSC dane nie uwzględniają osób przebywających w Polsce tymczasowo w ramach ruchu bezwizowego lub na podstawie wiz.

Tysiące ofert pracy. Sprawdź i znajdź wymarzoną dla siebie pracę już dziś!
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(88)
Aro
3 miesiące temu
Co rusz słychać , że Gruzini dokonują przestępstwa,trzeba ten napływ ograniczać jakoś..
aaa
5 miesięcy temu
Dlaczego wpuszczacie gruzinskie i czeczenskie mafie ? Nie radzicie sobie z nimi .Ryscy agenci jeszcze nie usunieci a tutaj nowi przestepcy sprowadzani do kraju
Masakra
rok temu
Tylko 10tys a w wawrszawie 20% wszystkich gwaltow jest przez nich dokonanych w uberze i bolcie oraz nie mowiac o innych przestepstwach! Nie wpuszczac przestepcow z gruzji do PL i nie dawac im zezwolen na prace!
Roman
2 lata temu
PIS robi z Polski śmietnik czeczensko grużinsko ukraiński antypolski rząd i PO nie byłoby lepsze bo to jedna banda PIS PO jedno zło Mateusz Morawiecki były doradca Tuska w PO nagle wchodzi tylnymi drzwiami do PIS i zostaje premierem co nie było go nawet na listach wyborczych w 2015 roku a juz w 2016 roku został premierem jakim sposobem jak nikt na niego nie głosował a no ludzie głosują na szyld a coi komuniści potem sobie wymieniają ludzi na kogo chcą bez pytania narodu to nie jest demokracja a jawny komunizm fasadowej demokracji
Bea
2 lata temu
Przyjezdzaja po to żeby kraść. To nygusy nie chce im się pracować. Okradają stacje paliw z benzyny. To jest nagminne. Potem my za to płacimy. Naciągają polskie kobiety na małżeństwa. Udają biednych pokrzywdzonych, żeby się nad nimi litować. Nie dajmy się zwariować i wierzyć w ich biedę..w każdym kraju zarówno i w Polsce mamy ludzi biednych. Najpierw pomagajmy naszym rodakom a później innym. Zróbmy coś żeby powstrzymać napływ tych nygusiw do Polski bobedziemy mieli to co mają Niemcy z muzułmanami
...
Następna strona