Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Coraz więcej wydajemy na książki, wynika z analizy kart płatniczych

Wykorzystując karty płatnicze, Polacy wydali na książki czy gazety o 14,2 proc. więcej niż przed rokiem, wynika z analizy banku Santander. Największy wzrost takich wydatków widać we wschodnich województwach.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Marisa_Sias, Pixabay)
Po spadku z początku roku, coraz więcej wydajemy w księgarniach

Z okazji Światowego Dnia Miłośników Książek bank Santander postanowił sprawdzić, ile wydajemy w sklepach internetowych i stacjonarnych na lektury.

Co wyszło? Porównując drugą połowę lipca w 2020 i taki sam okres w 2019 wyszło, że w tym roku wydatki na książki i gazety podskoczyły o 14,2 proc.

Wyniki badania mogą zaskakiwać, bo na początku pandemii klienci Santander mocno ograniczyli wydatki na książki oraz prasę. W efekcie tygodniowo wydawali na to tygodniowo ok. 1 mln zł, a to poziom z roku 2017.

Emilian Kamiński o powrocie teatrów do pracy. Wciąż nie brakuje problemów. Obejrzyj wideo:

Obecnie natomiast klienci banku wydają kartami w księgarniach i salonach prasowych ok. 3,5 mln zł tygodniowo, wynika z badania.

Największe wzrosty wobec lipca 2019 r. można zaobserwować na wschodzie kraju. "W lipcu 2020 mieszkańcy woj. świętokrzyskiego przeznaczali na nie więcej o 17 proc., mieszkańcy lubelskiego o 16 proc. niż w poprzednim roku", czytamy w komunikacie banku Santander.

Autorzy raportu zauważają, że zwiększone zainteresowanie Polaków lekturą można zaobserwować od 2019 roku. Przyczyniły się do tego m.in. ekranizacje czy adaptacje na gry komputerowe wielu znanych książek - ale też Nagroda Nobla dla Olgi Tokarczuk.

Z badań Biblioteki Narodowej wynika, że w 2019 roku, po raz pierwszy od wielu, zamiast spadku czytelnictwa wśród Polaków, pojawił się niewielki jego wzrost. 39 proc. Polaków przeczytało w tym czasie przynajmniej jedną książkę, a w 2018 r. zrobiło to 37 proc. osób. Tylko 9 proc. deklaruje jednak, że przeczytało w rok więcej niż 7 książek.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
09-08-2020

SIemaTo niebezpieczne dla władzy. Nie lepiej video pooglądać albo głupoty na social media ? Jeszcze się jakiś własny pogląd na świat wykształci i co wtedy … Czytaj całość

09-08-2020

Andy2024A skąd wiedzą że to na książki wydałem w empiku a nie na słodycze? Tego nie raportują transakcje kartowe.

Rozwiń komentarze (2)