Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Cyfrowa moneta. Płatność tak łatwa jak wysłanie SMS-a

4
Podziel się:

Szwecja może stać się prekursorem jeżeli chodzi o posiadanie własnej, państwowej kryptowaluty. W Szwecji właśnie rozpoczął się pilotażowy program testów e-korony.

Kryptowaluty mogą też być emitowane przez banki centralne. Czy to niedaleka przyszłość?
Kryptowaluty mogą też być emitowane przez banki centralne. Czy to niedaleka przyszłość? (PAP/EPA, Dave Hunt)
bESMioMR

Riksbank, czyli Szwedzki Bank Narodowy, poinformował, że testy potrwają do lutego 2021 r. i będą oparte na technologii blockchain.

Jest to tzw. kryptowaluta CBDC (ang. central bank digital currency). Nie jest to "tradycyjna" kryptowaluta jak np. Bitcoin, ponieważ jest wydawana bezpośrednio przez bank centralny, a nie pojedynczą firmę.

Zobacz także: Zobacz też: Inflacja się rozpędziła. NBP pomylił się w prognozach?
bESMioMT

Jak podaje Reuters, jeżeli e-korona wejdzie do obrotu, będzie można jej używać do codziennych płatności oraz wpłat i wypłat z wirtualnego portfela.

Riksbank zapowiada, że płatności e-koroną będą "łatwe jak wysłanie SMS-a".

Nie oznacza to jednak, że decyzja o wprowadzeniu wirtualnej waluty już zapadła. Na razie testy w "wyizolowanym środowisku testowym" ma przeprowadzić firma konsultingowa Accenture.

bESMioMZ

Reuters przypomina, że Szwecja to kraj, w którym statystycznie najmniej używa gotówki. Tylko 1 proc. szwedzkich koron istniało w banknotach w 2018 roku. Dla porównania w strefie euro jest to 11 proc, w USA 8 proc, a w Wielkiej Brytanii 4 proc.

Dlatego testy mogą być też próbą zbadania, jak banki centralne zareagują w sytuacji, gdy obywatele wykorzystują mniej pieniędzy drukowanych przez instytucje centralne.

W styczniu 2020 r. banki centralne Wielkiej Brytanii, strefy euro (Europejski Bank Centralny), Japonii, Szwecji i Szwajcarii połączyły siły w specjalnej grupie, która ma zbadać zastosowania oraz problemy wynikające z używania CBDC.

bESMioNa

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bESMioNu
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(4)
ww
2 lata temu
i złodzieje nam wtedy wyemigrują, jakby takie rozwiązanie- waluta pojawiła się w naszym kraju , i po Pis
Haha
2 lata temu
Haha to ma być kryptowaluta sterowana przez banksterów, przestańcie wciskać ludzią shit
Wojtan
2 lata temu
A potem jeden zapis w komputerze i połowa społeczeństwa traci pieniądze, jak było na Cyprze. Albo ci zablokują karty i jesteś uziemiony. ŻADNYCH ELEKTRONICZNYCH WALUT!
bESMioNv
Polska bezgot...
2 lata temu
Wreszcie wkracza nowoczesność. Ile można używać tej niehigienicznej gotówki, przez którą przenoszą się bakterie i wirusy? Dodatkowo spowalnia ona obrót gospodarczy, a co za tym idzie efektywność w handlu. Płatność kartą zbliżeniową trwa 1-2 sekundy, gotówką średnio 28 sekund (klient musi dać kasjerowi kwotę z ewentualną końcówką, tamten musi mu wydać resztę, a to wszystko trwa). Szanujmy swój czas - tylko karty!!!