Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Cyfrowy dowód osobisty. Minister mówi o rewolucyjnych zmianach

76
Podziel się:

- Zrównanie dokumentów cyfrowych w aplikacji mObywatel z dokumentami tradycyjnymi to zmiana rewolucyjna. Wszędzie w kraju, gdzie musimy pokazać dowód tożsamości, będziemy mogli posłużyć się aplikacją. Jedynym wyjątkiem będzie przekraczanie granicy - powiedział sekretarz stanu w KPRM Adam Andruszkiewicz.

Cyfrowy dowód osobisty. Minister mówi o rewolucyjnych zmianach
Dokumenty cyfrowe zostaną zrównane z tradycyjnymi. Zmiany możliwe już w pierwszej połowie tego roku (Adobe Stock, DAREK11)

Andruszkiewicz zaznaczył, że obecnie projekt ustawy o aplikacji mObywatel, który przewiduje m.in. zrównanie dokumentu elektronicznego z plastikowym dowodem osobistym, jest na etapie Komitetu Stałego Radu Ministrów.

- Myślę, że uda nam się wejść do parlamentu z tym projektem w drugim kwartale tego roku. Liczę na szybkie uchwalenie. Raczej ten projekt nie powinien budzić żadnych emocji pomiędzy parlamentarzystami - powiedział. Wyraził też nadzieję, że jeszcze w tej połowie roku, a najpóźniej w wakacje, Polacy będą mogli cieszyć się nowymi rozwiązaniami.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Do pociągu bez dowodu. Minister: nowinki wymagają przełamania bariery mentalnej

W jego ocenie będzie to zmiana rewolucyjna. Jak podkreślił, dzięki niej wszystkie cyfrowe dokumenty w mObywatelu - w tym m.in. dowód osobisty, legitymacja szkolna i studencka, karta emeryta i rencisty - będą powszechnie respektowane w całym państwie na równi z dokumentami tradycyjnymi.

- W każdym urzędzie, w każdym banku, w każdym miejscu, gdzie załatwiamy nasze sprawy i musimy pokazać swój dowód tożsamości, będziemy mogli posłużyć się aplikacją mObywatel" - podkreślił Andruszkiewicz.

Sekretarz stanu zwrócił uwagę, że Polacy z mObywatela korzystają powszechnie. - Jest już 9 milionów pobrań, co czyni aplikację mObywatel jedną z najbardziej popularnych aplikacji publicznych w Polsce i w Europie - wskazał.

Jeden wyjątek w ustawie: przekraczanie granic

Jak wyjaśnił, obecnie respektowanie mObywatela jest zależne od porozumień pomiędzy Kancelarią Prezesa Rady Ministrów a daną instytucją. Dzięki takim porozumieniom dokumentem w mObywatelu można legitymować się np. w pociągach PKP, czy podczas głosowania w wyborach. Za pośrednictwem aplikacji można także załatwiać sprawy na Poczcie Polskiej.

- Natomiast jest wiele miejsc - przede wszystkim mam na myśli miejsca komercyjne, prywatne - które do tej pory nie miały z nami stosownych porozumień, żeby tę aplikację respektować na równi z dowodem osobistym. To dzięki ustawie się zmieni - powiedział Andruszkiewicz.

Jak zaznaczył, jedynym wyjątkiem będzie przekraczanie granic i podróżowanie po świecie. - Tutaj musimy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ wiemy, że to są kwestie paszportowe, najwyższego bezpieczeństwa, a także umów międzynarodowych - zauważył.

Andruszkiewicz dodał, że rząd myśli nad rozwiązaniami w tym zakresie, ale jest to z pewnością działanie na przyszłość. Na pewno nie znajdą się one w projektowanej ustawie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(76)
Emerytka
rok temu
Najgorszy rząd jaki przeżyłam.!!!
RuMcajzsy
rok temu
Otwarcie drogi do chipa na prawą ręką lub kody na czoło i tzw. znamię bestii z apokalipsy wejdzie w życie otwartymi drzwiami real 666 właśnie skoczył na wyższy poziom
SPQR
rok temu
Czekam spokojnie na rok 2030. Jak niektórym lemingom otworzą się oczy:) zrozumiecie czym jest FB, wszystkie e-aplikacje do których bez opamiętania sami dostarczacie wszystkie szczegóły z życia prywatnego. Oj, będzie się działo:) Jak zlikwidują pieniądz papierowy i monetę, wprowadzą walutę cyfrową... Oj, zrozumiecie biedne lemingi krzyczace teraz BRAWO UE! Waszych dzieci i wnuków mi szkoda. Tylko tyle....
sdfswt
rok temu
A potem pstryk i cię nie ma - w systemie, bo napisałeś coś złego na polityka tego czy owego. Drugi raz pstryk - dziesięć kredytów wziętych na ciebie - oczywiście bank udzielił, chociaż gdybyś ty przyszedł to co najwyżej mógłbyś wodę z dystrybutora dostać a nie kredyt.
Yii
rok temu
Chcą nas zniewolić I będą szpiegowac każdy twój ruch.Zadnej wolności, chcecie Mieć drugie Chiny .NWO idzie pełną parą
...
Następna strona