Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Mateusz Lubiński
|

Czarne chmury nad polską gospodarką. Najnowsze dane niepokoją

58
Podziel się:

Najnowszy odczyt Miesięcznego Indeksu Koniunktury (MIK) Polskiego Instytutu Ekonomicznego i Banku Gospodarstwa Krajowego, nie daje powodów do optymizmu, jeśli chodzi o najbliższe miesiące w polskiej gospodarce. Sierpniowy MIK po raz pierwszy od lutego 2022 r. spadł poniżej poziomu neutralnego.

Czarne chmury nad polską gospodarką. Najnowsze dane niepokoją
W ocenie ekspertki tendencja spadkowa się utrzyma i z miesiąca na miesiąc nastroje w polskich przedsiębiorstwach będą coraz bardziej pesymistyczne. (East News, ARKADIUSZ ZIOLEK)

Miesięczny Indeks Koniunktury (MIK) jest wskaźnikiem badającym nastroje polskich przedsiębiorstw. Poziomem neutralnym MIK jest 100 pkt. Wynik powyżej tej wartości oznacza poprawę koniunktury, a poniżej - jej pogorszenie.

Miesięczny Indeks Koniunktury sierpień 2022 poniżej poziomu neutralnego

W sierpniu 2022 r. MIK wyniósł 98,6 pkt, co jest wynikiem poniżej neutralnego i wskazuje, że przedsiębiorcy spodziewają się pogorszenia sytuacji w gospodarce. Jak podkreśla w komentarzu do wyników badania dr Anna Szymańska z PIE, MIK już od kwietnia wykazuje tendencję spadkową.

Na pogorszenie nastrojów firm, oprócz trwającej wojny w Ukrainie, wpływają przede wszystkim podwyżki cen, w szczególności energii. Niepewność sytuacji gospodarczej i rosnące ceny energii od początku roku są uważane przez firmy za dwie największe bariery prowadzenia działalności gospodarczej - komentuje Szymańska.

Spowolnienie gospodarcze widać wyraźnie. Wzrasta liczba deklaracji o zwolnieniach

Dane zebrane przez PIE - w jej ocenie - wskazują na spowolnienie w gospodarce, które najbardziej widać w wynikach sprzedaży i liczbie nowych zamówień. Oba te komponenty osiągnęły negatywne odczyty i to zdecydowanie gorsze niż miesiąc temu. Aż 38 proc. firm zadeklarowało spadek wartości sprzedaży, a 31 proc. zauważyła zmniejszenie liczby nowych zamówień.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Gdzie największe wzrosty cen? "Drożeje właściwie wszystko"

Pracodawcy są też mniej skłonni do zatrudniania nowych pracowników, a do 12 proc. wzrósł udział deklaracji o planowanych zwolnieniach. Jednocześnie pracodawcy nie mają zamiaru obniżać wynagrodzeń – większość firm planuje ich utrzymanie na podobnym poziomie, a 14 proc. ich podniesienie, co prawdopodobnie - w ocenie dr Szymańskiej - jest związane z rosnącymi oczekiwaniami płacowymi pracowników.

Dane za sierpień jej zdaniem nie będą w tym roku wyjątkiem, bo nic nie wskazuje na to, aby spadkowa tendencja MIK miała się zdecydowanie odwrócić. - Spowolnienie gospodarcze wraz z rosnącą inflacją będą prawdopodobnie wpływać na dalsze pogarszanie się nastrojów firm w kolejnych miesiącach - ocenia Szymańska.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(58)
Mątwa
2 miesiące temu
Po nowy roku firmy odczują głód pieniądza . Podnoszenie cen dla wielu skończy się upadłością .
Tusk
2 miesiące temu
Niemcy mają kryzys największy w historii czyli szmatławy portal należący do nich musi płuc ba innych
PMIna⤵️42
2 miesiące temu
A do tego jeszcze wskaźnik indexu PMI w PL od dawna poniżej granicznych 50 punktów i już najniższy na całym ŚWIECIE czyli szoruje na 42 punkty❗
pisstop
2 miesiące temu
Obiecywali słowa dotrzymali-Polska w ruinie.
korzonek
2 miesiące temu
To dopiero początek, niestety będzie znacznie gorzej. Poczujemy to już w przyszłym roku, a zacznie się na jesień tego roku i będzie się znacznie pogarszać przez najbliższe dwa lata, później będzie chwilowa stabilizacja. Ale najbliższe 5 lat do 10 będzie bardzo ciężkie. Ludziska nastawcie się na ciężkie czasy, łatwiej przetrwacie
...
Następna strona