Trwa ładowanie...
bECBugRh
Notowania

Polski Instytut Ekonomiczny – Wszystkie wiadomości

Bierzesz kredyt? Przemyśl to. Inflacja może sporo namieszać. Ekspert ostrzega
10
13.09.2021 12:12

EKONOMIA
 / 
Bierzesz kredyt? Przemyśl to. Inflacja może sporo namieszać. Ekspert ostrzega

- Inflacja nie jest tematem, który należy zamiatać pod dywan. Jest raczej kwestią, którą trzeba się martwić, jeśli utrzymuje się na wysokim poziomie. Mamy kilka miesięcy wzrostów. Część Rady Polityki Pieniężnej mówi, że jest potrzeba podwyżki stóp procentowych. Gdybym dzisiaj brał kredyt, czy był osobą spłacającą, raczej bym się zastanowił nad ryzykiem podniesienia stóp procentowych, bo większość banków centralnych w naszym regionie już to zrobiła, przy niższej stopie inflacji. A na te kraje oddziałują te same czynniki, czyli energia i paliwo - powiedział w programie "Money. To się liczy" Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego. - Jeżeli ten wzrost inflacji nie będzie krótkoterminowy i będzie dalej utrzymywać się jesienią, nie widzę podstaw, dla których Rada Polityki Pieniężnej nadal miałaby odwlekać decyzję o podwyższeniu stóp procentowych - dodał.

Podatek od korporacji. Ekspert: Przydatne. Idziemy drogą Trumpa
3
13.09.2021 11:52

PODATKI
 / 
Podatek od korporacji. Ekspert: Przydatne. Idziemy drogą Trumpa

Rząd planuje opodatkować korporacje. Szuka nowych wpływów do budżetu? - Jest to postulat Związku Przedsiębiorców i Pracodawców i Cezarego Kaźmierczaka, by wprowadzić minimalny podatek korporacyjny. Rozumiem, że Ministerstwo Finansów wsłuchało się w głos biznesu. Moim zdaniem to rozwiązanie jest przydatne, wzorowane na tym, co zrobił Donald Trump w Stanach Zjednoczonych w 2018 roku. Wprowadzono taki podatek od pomniejszania bazy podatkowej, to do tego się sprowadza - powiedział w programie "Money. To się liczy" Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego. - Tak naprawdę dla bardzo dużych podmiotów, pomijając wszystkie koszty związane z wydatkami inwestycyjnymi, dołączając wszystkie wydatki pasywne, będzie naliczany podatek od przychodu w stawce 0,4 proc. To ani wysoko, ani dużo. Kopiując amerykańskie podejście być może uda się pozyskać 2 miliardy złotych przychodu do sektora finansów publicznych. Można mówić nawet o 5 miliardach, ale jestem bardziej sceptyczny - dodał. Został też zapytany o parapodatek dotyczący pieniędzy niewykorzystanych z kart pre-paid do telefonów komórkowych. Niewykorzystane środki wrócą do Skarbu Państwa. - Nie znam tego mechanizmu. Obecnie po pewnym czasie niewykorzystane z pre-paidu przepadały. Trzeba było się odzywać do operatora i on te pieniądze oddawał, ale zgłaszała się po to pewnie mniejszość. Jakiś sens tego rozwiązania jest, bo to zdaje się ma iść na specjalny fundusz, związany z inwestycjami w światłowody. Natomiast konkretów w tym wypadku nie znam - odparł Arak.

Protest medyków. Ekspert komentuje: Cały sektor powinien więcej zarabiać
20
13.09.2021 11:31

LEKARZE
 / 
Protest medyków. Ekspert komentuje: Cały sektor powinien więcej zarabiać

Przed kancelarią premiera powstało białe miasteczko. Medycy ponownie protestują. Polski Ład poprawi ich sytuację? - Tu jest niestety problem ograniczonych zasobów. Z jednej strony mamy mikroprzedsiębiorców krytykujących zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia, z drugiej - cały sektor ochrony zdrowia, który powinien więcej zarabiać. Ja się kierunkowo zgadzam z tymi protestami pielęgniarek, czy częściowo rezydentów, których zarobki są niższe. Ogromne różnice płacowe w tym sektorze występują także między płciami wśród kadry lekarskiej. Lekarz średnio zarabia 23 tysiące złotych brutto miesięcznie, a lekarka 16 tysięcy złotych - powiedział w programie "Money. To się liczy" Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego. - Zgadzam się z postulatem, pytanie tylko, czy stać nas na tak szybkie podnoszenie wynagrodzeń, jak chce tego sektor ochrony zdrowia, bo oni chcą wzrostu o 30 proc. Na pewno w planie NFZ tego typu wydatek by się nie zmieścił. Trzeba jednak zagwarantować wzrost płac, po pierwsze, żeby praca w zawodzie pielęgniarskim była bardziej atrakcyjna, bo w tym zawodzie jest za mało osób. To wymaga niestety podniesienia nakładów - dodał.

Z Polskiego Ładu nici? Rząd wycofuje się z części zmian. Ekspert komentuje
103
13.09.2021 10:41

PODATKI
 / 
Z Polskiego Ładu nici? Rząd wycofuje się z części zmian. Ekspert komentuje

"Polski Ładzik" zamiast Polskiego Ładu? Rząd wycofuje się z części propozycji, które miały pojawić się w ramach nowego programu. - Składka zdrowotna nadal będzie proporcjonalna w stosunku do dochodu dla działalności gospodarczych, które są na podatku liniowym. Duża część przedsiębiorców będzie płaciła więcej. Podwyżka będzie mniej bolesna, ale nadal różnica opodatkowania przedsiębiorców i osób na umowach o pracę będzie bardzo duża - powiedział w programie "Money. To się liczy" Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego. - Nie wiem, czy to jest aż tak duży krok w tył. Jednak jest tak, że większe składki będą pobierane od przedsiębiorców na rzecz ochrony zdrowia. Będzie 4,9 proc. na stałe, od przyszłego roku. Z mojej perspektywy istotne jest to, że wprowadzana jest wysoka kwota wolna od podatku, system będzie trochę uproszczony przez to, że ta składka zdrowotna będzie nieodliczalna od podatku, a przede wszystkim podnoszony jest próg podatkowy. Czyli podatki dla dołów społecznych, osób mniej zarabiających będą niższe. Będzie też jakaś progresja podatkowa. Dla mnie to jest dobre - dodał.

Money. To się liczy. Polski Ład. Kto zyska, kto straci?
4
13.09.2021 6:51

MTSL
 / 
Money. To się liczy. Polski Ład. Kto zyska, kto straci?

Dziś w programie tematem najnowsze propozycje rządzących w ramach Polskiego Ładu. Gościem będzie Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego. W drugiej części o dofinansowaniu do montażu paneli fotowoltaicznych i aut elektrycznych mówią: Agata Śmieja, prezes Fundacji Czyste Powietrze oraz Rafał Kręcisz, dyrektor Departamentu Transportu Zeroemisyjnego NFOŚiGW. Zapraszamy od 9.15.

bECBugRj
Tarcza Antykryzysowa. Tak oceniają ją przedsiębiorcy
10
01.09.2021 13:25

TARCZA ANTYKRYSOWA
 / 
Tarcza Antykryzysowa. Tak oceniają ją przedsiębiorcy

Polski Instytut Ekonomiczny zaprezentował raport dotyczący pomocy państwa w trakcie pandemii. Przedsiębiorcy wystawili instrumentom pomocy ocenę: mocne 3,5. Z tarcz skorzystało 86 proc. firm.

Stać nas na podwyższenie drugiego progu podatkowego? Ekonomista wylicza
95
15.05.2021 15:45

PODATKI
 / 
Stać nas na podwyższenie drugiego progu podatkowego? Ekonomista wylicza

- Ten sam rząd ostatnio podwyższał próg podatkowy, więc czekaliśmy 12 lat, żeby drugi próg podatkowy się zwiększył. Coraz więcej osób wpadało w ten próg i powyżej 85 tys. dochodu płaciło od każdej złotówki 32 proc. podatku. To jest szczególnie dobry moment, wychodzenia z pandemii, żeby to zrobić i rozbujać gospodarkę. Wydaje mi się, że to nie będzie neutralne budżetowo. Możliwe, że się będzie bilansować w średnim terminie, bo będziemy mieli przychody z podatków pośrednich. Dodatkowe tysiące złotych, które się pojawią w gospodarstwach domowych, będą bezpośrednio wydatkowane. To będzie impuls konsumpcyjny. Jeden z banków już zrewidował swoje prognozy dotyczące wzrostu gospodarczego w przyszłym roku powyżej 5 proc. - mówił w programie "Newsroom" Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Nawet co ósmy polski pracownik na etacie otrzymuje część pensji "pod stołem". Tracą na tym wszyscy
942
05.05.2021 6:23

RYNEK PRACY
 / 
Nawet co ósmy polski pracownik na etacie otrzymuje część pensji "pod stołem". Tracą na tym wszyscy

Pokaźna część pensji pracowników etatowych w Polsce znika z radarów skarbówki, gdyż jest wypłacana "pod stołem". Z najnowszego badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego, z którym zapoznał się money.pl, wynika, że w ten sposób rocznie fiskus traci nawet 17 mld złotych.

Rewolucja w podatkach. Rząd szykuje zmiany. Skorzystać mogą osoby na "minimalnej"
6
12.03.2021 10:28

KLIN PODATKOWY
 / 
Rewolucja w podatkach. Rząd szykuje zmiany. Skorzystać mogą osoby na "minimalnej"

Nowy ład. PiS szykuje zmiany w podatkach. – Kryzys rozkłada się nierównomiernie. Najbardziej dotknięte nim są osoby pracujące w gastronomii czy turystce, a są to zawody o niskich dochodach. Reforma PiS-u miałaby dotyczyć tych osób i zmniejszyć klin podatkowy w tym segmencie rynku pracy – mówił w programie "Money. To się liczy" Jakub Sawulski, kierownik zespołu makroekonomii Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Jak dodał, na wyższej kwocie wolnej najbardziej skorzystają osoby o niskich dochodach. Przypomnijmy, że poniżej średniego wynagrodzenia zarabia 2/3 Polaków.

bECBugRp
Gigantyczny dług państwa. Co będzie po pandemii?
204
04.03.2021 17:10

KRYZYS
 / 
Gigantyczny dług państwa. Co będzie po pandemii?

Kosztowna pomoc państwa w dobie pandemii, zostajemy z gigantycznym długiem. Co będzie dalej? - Warto wsłuchać się w to, co mówi wiceszef Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis. W roku 2022 nadal zostają zawieszone reguły fiskalne na poziomie unijnym. Co to oznacza? Nadal się zadłużamy. W roku 2021 i 2022 kraje takie jak Niemcy będą dalej emitować zadłużenie, by utrzymać najbardziej zagrożone sektory gospodarki - powiedział w "Debacie WP" Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego. - Patrząc na Polskę, liczymy się z tym, że od drugiej połowy roku nie będziemy mieli potrzeby dalszego zadłużania się. Natomiast istotnym zadaniem po stronie polskich finansów publicznych będzie zapewnienie inwestycji, które wpłyną na rzeczywistą odbudowę gospodarczą - dodał.

To nie koniec cukrowej drożyzny? Opłata cukrowa może się zmienić
61
15.01.2021 13:05

VIDEO
 / 
To nie koniec cukrowej drożyzny? Opłata cukrowa może się zmienić

- Opłata cukrowa jest parapodatkiem wprowadzonym w innych krajach nie dla celów fiskalnych, tylko żeby ograniczyć spożycie cukru i najczęściej kończy się to zmniejszoną konsumpcją produktów cukrowych. Fiskus tu nie chce zarabiać, to idzie na ochronę zdrowia bezpośrednio, nie do budżetu państwa - mówił w "Money. To się liczy" Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Ekspert pytany, czy nowa opłata zostanie w Polsce na dłużej i obejmie kolejne produkty, odpowiedział: - Wydaje się, że tak. Jeżeli zobaczymy mniejszą sprzedaż, opłata wymagałaby pewnych modyfikacji, ta forma opodatkowania powinna zostać na dłużej w naszym kraju. Dążymy do tego, żeby BMI, czyli wskaźnik otyłości społeczeństwa spadał. Polska ma z tym dużym problem - wyjaśniał ekspert.

To się niestety dzieje. Nadchodzą zwolnienia. Na rynku pracy dobrze już było
233
19.11.2020 14:35

PROGNOZA
 / 
To się niestety dzieje. Nadchodzą zwolnienia. Na rynku pracy dobrze już było

W najbliższych miesiącach coraz więcej Polaków przejdzie na bezrobocie - uważa Polski Instytut Ekonomiczny. Przyczyną takiego stanu rzeczy będą m.in. restrykcje związane z pandemią koronawirusa. Eksperci PIE swoje prognozy oparli na danych GUS, które pokazują pogorszenie się sytuacji na rynku pracy.

Sezon grypowy w czasie pandemii koronawirusa może kosztować Polskę ok. 3 mld zł
5
11.11.2020 8:45

GRYPA
 / 
Sezon grypowy w czasie pandemii koronawirusa może kosztować Polskę ok. 3 mld zł

Sezon grypowy będzie kosztować polską gospodarkę w szczycie pandemii 3,11 mld zł - wskazał Polski Instytut Ekonomiczny. Według ich szacunków w tym sezonie grypę złapie nawet 2,31 mln Polaków.

bECBugRq
Plus za małe nierówności, minus za jakość powietrza. Polska w rankingu rozwoju
1
16.09.2020 13:03

GOSPODARKA
 / 
Plus za małe nierówności, minus za jakość powietrza. Polska w rankingu rozwoju

Polska zajęła 32. miejsce w rankingu najbardziej rozwiniętych państw świata, wynika z Indeksu Odpowiedzialnego Rozwoju, który bierze pod uwagę znacznie więcej czynników niż tylko poziom PKB. Mocną stroną naszego kraju są relatywnie małe nierówności dochodowe. Ekonomiści wskazali też obszary, które powinniśmy poprawić.

Kryzys będzie się pogłębiał? "PKB wzrośnie, gorzej z miejscami pracy"
3
13.08.2020 14:30

KRYZYS
 / 
Kryzys będzie się pogłębiał? "PKB wzrośnie, gorzej z miejscami pracy"

Kryzys wywołany pandemią koronawirusa będzie się pogłębiał? - Nie do końca. Prognozy dotyczące spadku PKB są takie, że nastąpi to w 2020, a już w 2021 prognozuje się wzrost. Oczywiście od innej bazy, więc w 2021 nie wrócimy do poziomu z 2019. Inaczej reaguje bezrobocie, zatrudnienie nie wzrasta w tak szybkim tempie jak PKB, zmieniają się też strategie zatrudnienia - powiedziała w programie "Money. To się liczy" Paula Kukołowicz z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. - Polacy częściowo wstrzymali się z wydatkami konsumpcyjnymi, ale i tak - na tle innych państw - wydawaliśmy sporo na konsumpcję. A to istotny czynnik, firmy liczą na odrodzenie popytu konsumenckiego. Zestawiając nasze dane z danymi GUS-u, jeszcze nie odrodził się poziom konsumpcji z zeszłego roku, ale powoli do tego wracamy - dodała.

Bezrobocie w Polsce. "Tarcza pomogła, pytanie co dalej"
64
13.08.2020 12:50

FINANSE
 / 
Bezrobocie w Polsce. "Tarcza pomogła, pytanie co dalej"

Polacy dobrze oceniają swoje finanse, ale znacznie gorzej oceniają finanse kraju. To może się pogłębić, gdy jeszcze wzrośnie bezrobocie. - Spójrzmy na to, jak według wskaźników GUS zwiększyła się liczba bezrobotnych. Te przyrosty nie są znaczne. Mieliśmy rozwiązania z tarczy, które dążyły do zminimalizowania cięć etatów, to obserwujemy w II kwartale. Czekamy na rozwój wydarzeń w lipcu i sierpniu, jak sytuacja będzie wyglądać, gdy rozwiązania z tarczy nie będą już dostępne - powiedziała w programie "Money. To się liczy" Paula Kukołowicz z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. - Mówimy o niskiej bazie, w lutym mieliśmy ok. 900 tysięcy bezrobotnych, ta liczba wzrosła do miliona z kawałkiem. Co więcej, w czasach prosperity Polacy stworzyli sobie poduszkę bezpieczeństwa, która pozwoliła ten kryzys przetrwać - dodała.

Wakacje 2020. Polacy zostają w domu. Strach czy brak pieniędzy?
4
13.08.2020 11:40

KRYZYS
 / 
Wakacje 2020. Polacy zostają w domu. Strach czy brak pieniędzy?

Z badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika, że zaledwie co piąty Polak wyjedzie w tym roku na wakacje. - Te dane są spójne z tym, co wynika z wiedzy o tym, jak Polacy jeżdżą na wakacje. Pytamy oczywiście o wyjazdy, które trwają co najmniej tydzień. Polacy wyjazdów nie odpuścili, nie zawsze trwają tydzień, może to być niedoszacowanie - powiedziała w programie "Money. To się liczy" Paula Kukołowicz z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. - Większość Polaków wyjazdy planuje po Polsce, bo jest to bezpieczniejsze. Popyt konsumencki na podróże wakacyjne nie do końca może się przełożyć na sytuację branży turystycznej. Bon turystyczny to bardzo istotny element dla konsumentów w gorszej sytuacji finansowej - dodała.

Kryzys? Większość Polaków twierdzi, że jest dobrze
93
13.08.2020 11:00

BADANIE
 / 
Kryzys? Większość Polaków twierdzi, że jest dobrze

Pandemia koronawirusa wywołała globalny kryzys, ale Polacy w badaniu Polskiego Instytutu Ekonomicznego twierdzą, że ich domowy budżet nadal jest na dobrym poziomie. - Rzeczywiście 71 proc. badanych ocenia sytuację jako dobrą, 11 proc. uważa, że wystarcza im na dostateczne życie, a 60 proc. twierdzi, że daje radę przy obecnych dochodach zaspokoić swoje potrzeby - powiedziała w programie "Money. To się liczy" Paula Kukołowicz z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. - Jest też pewne zróżnicowanie, w zależności od poziomu wykształcenia, wieku czy wielkości miejscowości zamieszkania. Osobom z niższym wykształceniem żyje się gorzej. Samo to, że oszczędności wzrosły, nie oznacza, że każdemu się poprawiło - dodała.