Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

W 2024 r. przełomu nie będzie. Sytuacja na rynku mieszkań się nie poprawi

20
Podziel się:

W nadchodzących 12 miesiącach liczba mieszkań oddawanych przez deweloperów nadal będzie się kurczyła. Eksperci spodziewają się, że w tym roku pojawi się najmniej od 2018 r. nowych lokali na rynku. Tymczasem Polacy ruszyli po kredyty hipoteczne. Efekt może być jeden – dalszy wzrost cen za metr.

W 2024 r. przełomu nie będzie. Sytuacja na rynku mieszkań się nie poprawi
Ceny mieszkań w 2024 r. będą dalej rosnąć. Oto przyczyny (zdj. ilustracyjne) (Adobe Stock, Tomasz Warszewski)

Polski Instytut Ekonomiczny (PIE) przeanalizował dane dotyczące rynku mieszkaniowego w Polsce i na ich podstawie prognozuje, jak będzie wyglądać sytuacja w nadchodzącym 2024 r. A te nie są optymistyczne. Eksperci spodziewają się dalszego spadku oddawania nowych lokali przez inwestorów.

Liczba nowych budów mieszkań maleje

W tym roku na rynku pojawią się lokale, których budowę rozpoczęto jeszcze w 2022 r. A tamtym okresie liczba rozpoczętych budów wynosiła 200 tys. mieszkań. To mniej o 27 proc. względem 2021 r. a zarazem najgorszy wynik od 2017 r.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Mieszkać z rodzicami czy osobno? Można zaoszczędzić dużo pieniędzy
Końcówka 2023 r. przyniosła wzrost liczby rozpoczętych budów, jednak nie powinno się to odbić na podaży oddanych do użytkowania mieszkań w rozpoczynającym się roku. Liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenie, również spadła od rekordowego 2021 r. Wtedy ta liczba wynosiła 310 tys., a w minionym roku – 240 tys. – czytamy w raporcie PIE.

W efekcie nie ma się co spodziewać przełomu w liczbie nowych lokali na rynku. "Przewidujemy, że w 2024 r. liczba mieszkań oddanych do użytkowania będzie wynosić ok. 200 tys. i będzie to najniższy wynik od 2018 r." – podsumowują eksperci.

Chęć Polaków na zakup własnego mieszkania wzrasta

Jednak sytuacja ekonomiczna Polaków znacząco się zmieniła w ciągu ostatniego półrocza. W dół poszły stopy procentowe, a do tego jeszcze Komisja Nadzoru Finansowego obniżyła wymagania dotyczące warunków uzyskania kredytu, a ponadto wzrosły wynagrodzenia Polaków. Przede wszystkim jednak wystartował program "Bezpieczny Kredyt 2 proc.".

Splot tego i pozostałych czynników spowodował odbicie na rynku kredytowym po słabym 2022 r. Dane Biura Informacji Kredytowej (BIK) wskazują, że w drugiej połowie roku Polacy składali średnio 40 tys. wniosków o kredyt mieszkaniowy w miesiącu. To wzrost o prawie 200 proc. w porównaniu z danymi za analogiczny okres rok wcześniej. Teraz jednak eksperci spodziewają się wyhamowania tej tendencji ze względu na zakończenie programu (nowa władza chce zaproponować własny).

PIE podkreśla jednak, że niedopasowanie liczby oddawanych inwestycji do wzrostu zainteresowania własnym "M" doprowadzi do dalszego wzrostu cen za metr kwadratowy. Rosnąć one będą przede wszystkim w dużych miastach, gdzie liczba nowych mieszkań na sprzedaż będzie mniejsza niż w 2022 r.

Dokładny wzrost cen w 2024 r. będzie zależeć od programu "Bezpieczny Kredyt 2 proc.", wysokości stóp procentowych, inflacji i ogólnej sytuacji rynkowej w Polsce – tłumaczy PIE.

Słabe nastroje w budowlance

W swojej analizie Instytut zaznacza też, że nastroje w budowlane nadal nie są dobre. Chociaż przedsiębiorcy będą skłonniejsi do budowania nowych mieszkań, to "nie należy spodziewać się dużego ożywienia".

Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury wyniósł pod koniec 2023 r. -13,2. Jeszcze w 2022 r. wskaźnik ten wynosił -23,9. Ostatni raz dodatni wynik miał jeszcze przed pandemią.

"To drugi najgorszy wynik w branżach, obok przetwórstwa przemysłowego. Problemem dla przedsiębiorców są przede wszystkim rosnące koszty zatrudnienia (70 proc.) i koszty materiałów (55 proc.)" – podsumowuje PIE.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(20)
melanka
4 miesiące temu
Wiadomo że nie każdego stać na mieszkanie w centrum ale naprawdę teraz nie brakuje ofert atrakcyjnych mieszkań, nawet takie nowe prosto od dewelopera się pojawiają często, słyszałam na przykład że fajne osiedle Zakątek Harmonia powstaje na Białołęce
Hahaha
4 miesiące temu
Kredytu 2 % nie ma i nie bedzie wiec kto wam to kupi ?
Ron
5 miesięcy temu
Bo ludzie biorący te kredyty są jak szczury. A zamiast kierować się instynktem wystarczy pomyśleć.
Zygmunt
5 miesięcy temu
Przyjdzie czas rewolucji i nie będzie litości.
deweloper
5 miesięcy temu
jestem zadowolony ze szanowni podatnicy doplacaja do kredytow mieszkaniowych 2% 0% tak trzymac nigdy jeszcze nie zawiodlem sie na PeO ani PiS