Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Robert Kędzierski
|
aktualizacja

Tyle zarabiają Polacy. Ledwie zauważalny wzrost względem sierpnia

364
Podziel się:

GUS poinformował w czwartek, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wynosi 7379,88 zł. Względem sierpnia 2023 r. wzrost wyniósł o 0,1 proc. To ok. 10 zł. W stosunku rocznym wzrost wyniósł 10,3 proc., a realny, po uwzględnieniu inflacji, 2,1 proc.

Tyle zarabiają Polacy. Ledwie zauważalny wzrost względem sierpnia
Wiemy już, czy pensje we wrześniu rosły szybciej od inflacji (East News, ARKADIUSZ ZIOLEK)

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w Polsce we wrześniu wyniosło 7379,88 zł brutto - informuje Główny Urząd Statystyczny. Poprzedni odczyt wskazywał na wartość 7368,97 zł brutto. Jak wyglądają szczegóły?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Znamienne słowa Hołowni o końcu rozdawnictwa. "To zapowiedź racjonalizacji wydatków"

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie we wrześniu 2023 r.

Główny Urząd Statystyczny opublikował informacje, które rzucają światło na kwestie wynagrodzeń. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw we wrześniu 2023 r. w porównaniu z wrześniem 2022 r. wzrosło nominalnie o 10,3 proc. I wyniosło wspomniane wyżej 7379,88 zł brutto. Względem sierpnia 2023 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto wzrosło nominalnie o 0,1 proc. To nieco ponad 10 zł.

GUS podał też dane o zatrudnieniu. "We wrześniu 2023 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było zbliżone do notowanego we wrześniu 2022 r. i wyniosło 6496,1 tys. etatów. W stosunku do poprzedniego miesiąca przeciętne zatrudnienie było niższe o 0,1 proc." - czytamy w komunikacie.

I tu ważne zastrzeżenie. Dane GUS dotyczą podmiotów, w których prowadzona jest działalność gospodarcza zaklasyfikowana do wybranych rodzajów działalności PKD 2007. Dotyczy także firm, które zatrudniają 10 i więcej osób. Badanie nie obejmuje, m.in. administracji publicznej, edukacji, opieki zdrowotnej i pomocy społecznej.

Najnowsze dane GUS skomentowali eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego. "We wrześniu tempo wzrostu wynagrodzeń spowolniło z 11, proc. do 10,3 proc. Realne wynagrodzenia ponownie wzrosły - o 2,1 proc. Spadek inflacji i wysoki wzrost wynagrodzeń oznaczają, że zamożność gospodarstw domowych będzie systematycznie rosnąć w najbliższych miesiącach" - czytamy w komentarzu.

Wzrost rok do roku, gorzej miesiąc do miesiąca

Tempo wzrostu płacy warto rozpatrywać w odniesieniu do inflacji. Jeśli bowiem płace rosną szybciej, niż pieniądze tracą wartość, Polacy mają szansę na bogacenie się. Jeśli tempo inflacji wyprzeda wzrost płac, to realnie w kieszeniach zostaje nam mniej. Inflacja za wrzesień wyniosła 8,2 proc.

Warto też zwrócić uwagę, że wzrost pensji jest widoczny głównie względem minionego roku. Od marca pensje niemal się nie zmieniają. I tak w trzecim miesiącu roku wskaźnik wyniósł 7508,34 zł, w kwietniu było to 7430,65 zł, w maju 7181,67 zł, w czerwcu 7335,20 zł, w lipcu 7485,12 zł. W sierpniu - 7368,97 zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(364)
Mrv
4 miesiące temu
Może zarobki w Warszawie takie są w innych miastach vs bank nie
Krystian
5 miesięcy temu
Ja mam to szczęście, że podjąłem wile dobrych decyzji w życiu, dlatego przekraczam średnią Polską 3x i to Netto. Kosztowało mnie to , sporo szkół , certyfikatów oraz sprytu. W Polsce można naprawdę dobrze żyć. Co prawda płace ogromne podatki miesięcznie, ale narzekać nie mogę. Pochodzę z biednej rodziny i do wszystkiego musiałem sam dojść. Ale jak ma się motywacje i łeb na karku , to się da nawet w Polsce
Michu
5 miesięcy temu
Nie wiem kto pracuje w GUS i podaje te skończone brednie o zarobkach rzędu 7379,88 zł dla przykładu u nas w Częstochowie woj. Śląskie gdzie byś nie pracował zarobisz maks. 3200 na rękę no może jak będziesz się chciał zakatować na 2 lub 3 prace zarobisz ze 4100 zł więc nic dziwnego że ruch w pracy jest tylko w agencjach pracy tymczasowej za granicą taka jest prawda może smutna ale prawdziwa .
Paweł
6 miesięcy temu
Ta średnia jest zdecydowanie zaniżona. Nie bierzemy tu pod uwagę wszystkich małych przedsiębiorców, tych którzy rozliczają się na B2B z zarobkami zdecydowanie powyżej średniej krajowej. Nie bierzemy też realnych zarobków, a wciąż mnóstwo umów różni się od rzeczywiście wypłacanych pieniędzy pod stołem. A ile jeszcze dodatkowo każdy z Polaków zarabia na lewo... Także te zarobki mało mają wspólnego z rzeczywistością.
toks
6 miesięcy temu
tak niby kasa jest a nie ma. raz w życiu musiałem wziąć pożyczkę i tak mi to dokopało że do dziś spłacam długi, co przez nią mam. serio porażka. na szczęście w kruku mi się udało dogadać jakoś na spłaty..
...
Następna strona