Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|

Tak źle z finansami Polaków nie było od 1990 r. Kiedy wzrost pensji dogoni inflację?

71
Podziel się:

Inflacja, mimo ostatniego spowolnienia, wciąż znajduje się na wysokim poziomie. Z danych GUS-u wynika, że siła nabywcza wynagrodzeń zmalała w 2022 r. o 2,1 proc. - Zamożność konsumentów spadła najmocniej od 1990 r. - komentuje Sebastian Sajnóg, analityk Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Tak źle z finansami Polaków nie było od 1990 r. Kiedy wzrost pensji dogoni inflację?
Wysoka inflacja sprawia, że nasze pensje realnie tracą na wartości (East News, ARKADIUSZ ZIOLEK)

Z ostatnich danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że średnia miesięczna pensja brutto w IV kwartale 2022 r. wzrosła o 12,3 proc. rok do roku, a w ujęciu kwrtalnym - o 3,9 proc. Przeciętne wynagrodzenie wyniosło 6733,49 zł.

Sebastian Sajnóg, analityk PIE, zauważył, że w ubiegłym roku wynagrodzenia rosły najszybciej od 23 lat - przekazał serwis bankier.pl. Wzrost był jednak zbyt mały, by zrekompensować inflację.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Technologia zastąpi pracowników? Trzeba być gotowym na zmiany

Kiedy Polacy odczują realny wzrost wynagrodzeń?

- W większości branż płace rosły w tempie ok. 6-8 pp. - stwierdził ekspert. I zaznaczył, że siła nabywcza wynagrodzeń spadła w 2022 r. o 2,1 proc. - Oznacza to, że zamożność konsumentów spadła najmocniej od 1990 r. - skomentował Sajnóg.

Ponad połowa gospodarstw domowych wskazuje, że ich sytuacja finansowa się pogorszyła w 2022 r. Mimo podwyżek pensji. Kiedy Polacy znów poczują, że w portfelach zaczęło przybywać pieniędzy?

- Spadek inflacji będzie stopniowy, począwszy od II kwartału bieżącego oku, przez co szanse na realny wzrost poziomów wynagrodzeń i dogonienie poziomu inflacji zaistnieją dopiero pod koniec 2023 r. - stwierdził ekspert cytowany przez serwis bankier.pl.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(71)
Szafran
rok temu
Dziedziczenie biedy i bezrobocia GUGL 1994 Teraz nadochodzi zaś to Małe miasta zostają bez pracy GUGL
Maniek
rok temu
Krótkie podsumowanie PISICH korzyści wprowadzonych dla dobra najniżej zarabiających szaraków. Rzekoma kwota wolna od podatku 30 000 złotych obciążona jest pełną składką zdrowotną 9% (w 2021 roku z 9% odliczaliśmy od niej 7,75%, czyli w sumie płaciliśmy 1,25%), 30 000 zł x 9 % = 2 700 złotych (w 2021 roku było to rocznie 375 zł) - na samej składce zdrowotnej w plecy 2375 zł rok/roku. Biorąc tylko ostrożne szacunki tj. ogłoszoną średnią inflację 14,8% z 30 000 złotych (realna co najmniej x3) = 4 440 złotych w plecy na inflacji. Rok/roku nasze straty 4 440 zł inflacja + 2 375 zł różnica w składce zdrowotnej = 6 815 złotych w plecy. Z naszych 30 000 złotych pozostało zaledwie 23 185 zł. Podobnie wygląda "obniżenie" naszych obciążeń Nowym Wałem: podatek dochodowy z 17% zmniejszono do 12% ale zwiększono składkę zdrowotną do 9%, i tak 12% + 9% = 21% a w wcześniej 17% dochodowy + 1,25% składka zdrowotna = 18,25%, i ten sposób jesteśmy w plecy rok/roku 2,75%. Podobny mechanizm zastosowano w tarczy paliwowej VAT/marża i oszukiwano nas w ten sposób metodą na wnuczka.
Arko
rok temu
Tusk. Nie rządził w latach 90 a bieda była taka że politycy ówczesnej władzy kazali jeść ludziom szczaw i mirabelki . Pamiętam jak moja sąsiadka w osiedlowym sklepie kupowała chleb i margarynę na zeszyt . Tak rządziła obecna opozycja. A skoro jest tak taka bieda to czemu w ostatnich artykułach płakaliście że tylu ludzi w górach , że takie kolejki.
Oki
rok temu
W oświacie nie było podwyżki, czyli jesteśmy 17 % w plecy. Już widzę w szkole jaka płacą taka praca. I nie gadajcie mi, że mam się zwolnić bo już nikt nie będzie uczył tego społeczeństwa matematyki, fizyki... To jest Czarnkowe Prestiż Nauczyciela. Takiego klamce i manipulatora nie spotkałem w zyciu
mik
rok temu
wracają lata 80te prl na co chca zmienic obecny system
...
Następna strona