Trwa ładowanie...
bEKKbLLV
Notowania

Pie – Wszystkie wiadomości

Do pracy tylko na 4 dni? "Będziemy pracować tylko krócej"
69
22.10.2021 16:57

ETAT
 / 
Do pracy tylko na 4 dni? "Będziemy pracować tylko krócej"

Inspektor załatwi nam etat? PIP chce zmian w prawie. - Rozumiem, skąd to się bierze. Pandemia obnażyła, że dualizm rynku pracy i proces wypychania pracowników na umowy cywilnoprawne lub samozatrudnienie ma miejsce. To niedobrze, bo te osoby nie mają praw pracowniczych. Rozumiem diagnozę, ale to rozwiązanie może być za daleko idące i zbyt wiele spraw upraszczać - powiedział w "Money. To się liczy" Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego. - Powiedziałbym, że to jest kierunek, który może być dobry, ale wymaga doprecyzowania zasad i musi być możliwość odwołania się od tej decyzji - dodał. Był też pytany o 4-dniowy tydzień pracy. - To jest perspektywa, która jest nieuchronna. Będziemy pracować tylko krócej, wyraźnie krócej. To może być 4-dniowy tydzień pracy lub 5-dniowy, z krótszym dniem pracy. W Hiszpanii dokonuje się fascynujący eksperyment. Udział w nim bierze 200 firm, czegoś takiego jeszcze nie było. Zobaczymy, jakie będą wyniki. To może być kamyczek, który ruszy lawinę zmian w tym zakresie - odparł Kubisiak z PIE.

Polexit? Absurdalny pomysł. Ekspert tłumaczy
272
20.10.2021 16:39

UNIA EUROPEJSKA
 / 
Polexit? Absurdalny pomysł. Ekspert tłumaczy

Polska jest zrośnięta z Unią Europejską. Polexit skutkowałby gospodarczą katastrofą - to wnioski, które wynikają z raportu przygotowanego przez Polski Instytut Ekonomiczny (PIE). - Włączenie Polski do Unii Europejskiej przemodelowała naszą gospodarkę. Ona wygląda diametralnie różnie od tego, jak wyglądała przed 2004 rokiem. Zmieniło się także postrzeganie Polski na arenie międzynarodowej. To kwestia wiarygodności kredytowej, to jak oceniają nas inwestorzy zagraniczni, agencje ratingowe. Kolejny element to możliwość korzystania z jednolitego rynku. To też ogromna przewaga konkurencyjna Polski, w stosunku do krajów, które z tego rynku nie mogą korzystać - powiedział w "Money. To się liczy" Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora PIE. - Kolejna kwesta to transformacja rolnictwa. Gdy wchodziliśmy do Unii, rolnictwo było jedną z wiodących gałęzi naszej gospodarki. Dziś jest nieco inaczej, ale to sektor, który przeszedł bardzo dużą transformację, są tam ogromne inwestycje, ale też znacznie podniósł się standard życia osób, które z rolnictwa żyją. Do tego sprzęt i nowe technologie sprawiły, że wzrosła produktywność. Czwarty komponent to rynek pracy. Dziś 1 na 7 miejsc pracy to miejsce powiązane ze wspólnym rynkiem unijnym. To wszystko składa się na to, że Polska bardzo dynamicznie się rozwinęła, a nasz model gospodarki zrósł się bardzo mocno ze strukturami europejskimi. Rozerwanie tego mechanizmu niosłoby za sobą bardzo daleko idące szkody dla polskiej gospodarki - dodał.

Kryzys na rynku gazu. Ceny dramatycznie rosną, a zapasy się kurczą
197
14.10.2021 9:54

SUROWCE
 / 
Kryzys na rynku gazu. Ceny dramatycznie rosną, a zapasy się kurczą

Ceny gazu w Polsce i na całym świecie dramatycznie rosną. To efekt popandemicznego ożywienia oraz strategiczna zagrywka Rosji - wskazują ekonomiści PIE. Wyliczają, że brakuje surowca. Zapasy w UE były w lipcu najniższe od 2010 roku. Całkiem dobrze zaopatrzone są magazyny w Polsce, gdzie sytuacja wygląda dużo lepiej niż np. w Niemczech.

Bierzesz kredyt? Przemyśl to. Inflacja może sporo namieszać. Ekspert ostrzega
17
13.09.2021 12:12

EKONOMIA
 / 
Bierzesz kredyt? Przemyśl to. Inflacja może sporo namieszać. Ekspert ostrzega

- Inflacja nie jest tematem, który należy zamiatać pod dywan. Jest raczej kwestią, którą trzeba się martwić, jeśli utrzymuje się na wysokim poziomie. Mamy kilka miesięcy wzrostów. Część Rady Polityki Pieniężnej mówi, że jest potrzeba podwyżki stóp procentowych. Gdybym dzisiaj brał kredyt, czy był osobą spłacającą, raczej bym się zastanowił nad ryzykiem podniesienia stóp procentowych, bo większość banków centralnych w naszym regionie już to zrobiła, przy niższej stopie inflacji. A na te kraje oddziałują te same czynniki, czyli energia i paliwo - powiedział w programie "Money. To się liczy" Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego. - Jeżeli ten wzrost inflacji nie będzie krótkoterminowy i będzie dalej utrzymywać się jesienią, nie widzę podstaw, dla których Rada Polityki Pieniężnej nadal miałaby odwlekać decyzję o podwyższeniu stóp procentowych - dodał.

Podatek od korporacji. Ekspert: Przydatne. Idziemy drogą Trumpa
3
13.09.2021 11:52

PODATKI
 / 
Podatek od korporacji. Ekspert: Przydatne. Idziemy drogą Trumpa

Rząd planuje opodatkować korporacje. Szuka nowych wpływów do budżetu? - Jest to postulat Związku Przedsiębiorców i Pracodawców i Cezarego Kaźmierczaka, by wprowadzić minimalny podatek korporacyjny. Rozumiem, że Ministerstwo Finansów wsłuchało się w głos biznesu. Moim zdaniem to rozwiązanie jest przydatne, wzorowane na tym, co zrobił Donald Trump w Stanach Zjednoczonych w 2018 roku. Wprowadzono taki podatek od pomniejszania bazy podatkowej, to do tego się sprowadza - powiedział w programie "Money. To się liczy" Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego. - Tak naprawdę dla bardzo dużych podmiotów, pomijając wszystkie koszty związane z wydatkami inwestycyjnymi, dołączając wszystkie wydatki pasywne, będzie naliczany podatek od przychodu w stawce 0,4 proc. To ani wysoko, ani dużo. Kopiując amerykańskie podejście być może uda się pozyskać 2 miliardy złotych przychodu do sektora finansów publicznych. Można mówić nawet o 5 miliardach, ale jestem bardziej sceptyczny - dodał. Został też zapytany o parapodatek dotyczący pieniędzy niewykorzystanych z kart pre-paid do telefonów komórkowych. Niewykorzystane środki wrócą do Skarbu Państwa. - Nie znam tego mechanizmu. Obecnie po pewnym czasie niewykorzystane z pre-paidu przepadały. Trzeba było się odzywać do operatora i on te pieniądze oddawał, ale zgłaszała się po to pewnie mniejszość. Jakiś sens tego rozwiązania jest, bo to zdaje się ma iść na specjalny fundusz, związany z inwestycjami w światłowody. Natomiast konkretów w tym wypadku nie znam - odparł Arak.

bEKKbLLX
Protest medyków. Ekspert komentuje: Cały sektor powinien więcej zarabiać
20
13.09.2021 11:31

LEKARZE
 / 
Protest medyków. Ekspert komentuje: Cały sektor powinien więcej zarabiać

Przed kancelarią premiera powstało białe miasteczko. Medycy ponownie protestują. Polski Ład poprawi ich sytuację? - Tu jest niestety problem ograniczonych zasobów. Z jednej strony mamy mikroprzedsiębiorców krytykujących zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia, z drugiej - cały sektor ochrony zdrowia, który powinien więcej zarabiać. Ja się kierunkowo zgadzam z tymi protestami pielęgniarek, czy częściowo rezydentów, których zarobki są niższe. Ogromne różnice płacowe w tym sektorze występują także między płciami wśród kadry lekarskiej. Lekarz średnio zarabia 23 tysiące złotych brutto miesięcznie, a lekarka 16 tysięcy złotych - powiedział w programie "Money. To się liczy" Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego. - Zgadzam się z postulatem, pytanie tylko, czy stać nas na tak szybkie podnoszenie wynagrodzeń, jak chce tego sektor ochrony zdrowia, bo oni chcą wzrostu o 30 proc. Na pewno w planie NFZ tego typu wydatek by się nie zmieścił. Trzeba jednak zagwarantować wzrost płac, po pierwsze, żeby praca w zawodzie pielęgniarskim była bardziej atrakcyjna, bo w tym zawodzie jest za mało osób. To wymaga niestety podniesienia nakładów - dodał.

Z Polskiego Ładu nici? Rząd wycofuje się z części zmian. Ekspert komentuje
103
13.09.2021 10:41

PODATKI
 / 
Z Polskiego Ładu nici? Rząd wycofuje się z części zmian. Ekspert komentuje

"Polski Ładzik" zamiast Polskiego Ładu? Rząd wycofuje się z części propozycji, które miały pojawić się w ramach nowego programu. - Składka zdrowotna nadal będzie proporcjonalna w stosunku do dochodu dla działalności gospodarczych, które są na podatku liniowym. Duża część przedsiębiorców będzie płaciła więcej. Podwyżka będzie mniej bolesna, ale nadal różnica opodatkowania przedsiębiorców i osób na umowach o pracę będzie bardzo duża - powiedział w programie "Money. To się liczy" Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego. - Nie wiem, czy to jest aż tak duży krok w tył. Jednak jest tak, że większe składki będą pobierane od przedsiębiorców na rzecz ochrony zdrowia. Będzie 4,9 proc. na stałe, od przyszłego roku. Z mojej perspektywy istotne jest to, że wprowadzana jest wysoka kwota wolna od podatku, system będzie trochę uproszczony przez to, że ta składka zdrowotna będzie nieodliczalna od podatku, a przede wszystkim podnoszony jest próg podatkowy. Czyli podatki dla dołów społecznych, osób mniej zarabiających będą niższe. Będzie też jakaś progresja podatkowa. Dla mnie to jest dobre - dodał.

Wakacje w tym roku były droższe. Gdzie koszty wzrosły najbardziej?
8
12.09.2021 13:42

CENY
 / 
Wakacje w tym roku były droższe. Gdzie koszty wzrosły najbardziej?

Po wakacjach portfele wielu Polaków są dość mocno odchudzone. Na każde 1000 zł wydane w tym roku na wakacje koszt wyżywienia wzrósł średnio o 9 zł, zakwaterowania o 19 zł, a koszt transportu o 32 zł - wylicza ekspertka PIE.

Firmy szykują się na czwartą falę COVID. Kilka procent z nich deklaruje zwolnienia
7
08.09.2021 17:25

PRACA
 / 
Firmy szykują się na czwartą falę COVID. Kilka procent z nich deklaruje zwolnienia

Sytuacja na rynku pracy jest dobra, ale przedsiębiorcy muszą brać pod uwagę różne scenariusze na wypadek czwartej fali koronawirusa. Z badań PIE i BGK wynika, że póki co, więcej firm chce zatrudniać i podnosić płace, ale kilka procent planuje cięcia.

bEKKbLMd
Handel zagraniczny. Chiny najwięcej zyskały na pandemii
13
21.07.2021 12:34

EKSPORT
 / 
Handel zagraniczny. Chiny najwięcej zyskały na pandemii

Koronakryzys zakłócił normalny handel międzynarodowy, ale niektórym krajom udało się to skutecznie wykorzystać. Pod względem eksportu od reszty świata odskoczyły Chiny - mają jeszcze większy udział w rynku. To już prawie 15 proc. W trójce najmocniejszych krajów UE znalazła się Polska.

Inwestowanie wchodzi na nowy poziom. Social media zamiast raportów finansowych
3
15.07.2021 16:56

GIEŁDA
 / 
Inwestowanie wchodzi na nowy poziom. Social media zamiast raportów finansowych

Od zawsze giełdowi gracze główkowali, próbując przewidzieć przyszłe notowania cen akcji. Kiedyś analizowało się raporty finansowe. Teraz można przeglądać social media. Badania pokazują, że to skuteczna metoda.

Inflacja w Polsce mocno zależna od cen ropy. Co mówią prognozy?
155
27.05.2021 14:05

SUROWCE
 / 
Inflacja w Polsce mocno zależna od cen ropy. Co mówią prognozy?

Cena baryłki ropy naftowej na światowych giełdach w przeliczeniu na złotówki była w kwietniu o 125 proc. wyższa niż rok wcześniej. Eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) wskazują ją jako winną wysokiej inflacji. Sugerują, że jest szansa na lekką przecenę.

Nawet co ósmy polski pracownik na etacie otrzymuje część pensji "pod stołem". Tracą na tym wszyscy
943
05.05.2021 6:23

RYNEK PRACY
 / 
Nawet co ósmy polski pracownik na etacie otrzymuje część pensji "pod stołem". Tracą na tym wszyscy

Pokaźna część pensji pracowników etatowych w Polsce znika z radarów skarbówki, gdyż jest wypłacana "pod stołem". Z najnowszego badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego, z którym zapoznał się money.pl, wynika, że w ten sposób rocznie fiskus traci nawet 17 mld złotych.

bEKKbLMe
Polska goni Zachód. Eksperci oceniają, że pandemia przyspieszyła ten proces
24
29.03.2021 15:13

PROGNOZY
 / 
Polska goni Zachód. Eksperci oceniają, że pandemia przyspieszyła ten proces

Kiedy będziemy tak zamożni, jak przeciętny obywatel UE? Dotarliśmy do raportu z prognozami ekspertów, którzy uważają, że pandemia przyspieszyła ten moment, choć pozostaje on odległy.

Money. To się liczy. Czeka nas twardy lockdown? Co z gospodarką
10
24.03.2021 8:47

MTSL
 / 
Money. To się liczy. Czeka nas twardy lockdown? Co z gospodarką

Dziś w programie pytamy o kolejny lockdown i jego konsekwencje dla gospodarki. Gościem będzie Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego. W drugiej części o rynku pracy mówi Maciej Noga, współzałożyciel Grupy Pracuj. Zapraszamy od 9.15.

Mniej firm planuje dać podwyżki. Oszczędzają też na inwestycjach
4
10.03.2021 14:27

KORONAKRYZYS
 / 
Mniej firm planuje dać podwyżki. Oszczędzają też na inwestycjach

Widać poprawę nastrojów u przedsiębiorców, choć pandemia ciągle daje się we znaki wielu firmom. Jest trudniej o podwyżkę, a cięcia sięgają m.in. inwestycji.

Koronakryzys. Sytuacja finansowa 80 procent miast pogorszyła się
8
09.03.2021 12:18

RAPORT
 / 
Koronakryzys. Sytuacja finansowa 80 procent miast pogorszyła się

Zdecydowana większość polskich miast ucierpiała finansowo na pandemii koronawirusa. Sporo z nich musiało się też zadłużyć. Prawie połowa wskazuje na pogorszenie sytuacji bytowej mieszkańców. Szczegółowe statystyki zaprezentowali ekonomiści PIE.

Cel NBP zagrożony. PIE: w drugim kwartale podwyżki ceny wyraźnie przyspieszą
17
02.03.2021 12:37

PROGNOZY
 / 
Cel NBP zagrożony. PIE: w drugim kwartale podwyżki ceny wyraźnie przyspieszą

Myślisz, że jest drogo? Będzie gorzej. Ekonomiści PIE prognozują, że w maju inflacja wzrośnie do 3,6, proc. To oznaczałoby przekroczenie poziomu akceptowanego przez NBP. Jednak aż takie wysokie tempo podwyżek cen nie powinno się długo utrzymywać.