Trwa ładowanie...
bFeBnQJN
Notowania

Pie – Wszystkie wiadomości

"Money. To się liczy". Jak firmy cierpią przez epidemię? Gościem Andrzej Kubisiak, PIE
1
22.04.2020 8:51

MTSL
 / 
"Money. To się liczy". Jak firmy cierpią przez epidemię? Gościem Andrzej Kubisiak, PIE

Dziś w "Money. To się liczy" pytamy o to, ile firm już ucierpiało z powodu epidemii koronawirusa i jak powinna się zmienić rządowa tarcza antykryzysowa, żeby pomóc przedsiębiorcom. Gościem będzie Andrzej Kubisiak, zastępca Dyrektora ds. Badań i Analiz Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Zapraszamy od 9.15.

Rynek pracy. Kogo brakuje, a kto pracy nie znajdzie?
4
14.02.2020 11:30

ZATRUDNIENIE
 / 
Rynek pracy. Kogo brakuje, a kto pracy nie znajdzie?

Rynek pracy zmienia się dynamicznie, poziom bezrobocia jest rekordowo niski, jednak przedstawiciele pewnych zawodów mają powody do obaw. Nadal jednak wielu ludzi do pracy brakuje, czy pomogą Ukraińcy? - Barometr zawodów przygotowany przez resort rodziny, pracy i polityki społecznej pokazuje jakie są niedobory, a jakie nadwyżki na rynku pracy. W Polsce jest zbyt wielu ekonomistów - powiedział w programie "Money. To się liczy" Andrzej Kubisiak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. - Są też zawody deficytowe, to głównie budownictwo, opieka, w tym sektor medyczny, gastronomia, a także księgowi czy finansiści prowadzący rozliczenia. Lukę wypełniają Ukraińcy, ale pojawiają się tu tylko na jakiś czas, coraz częściej wracają do ojczyzny - dodał.

Nie uczą się, nie pracują. Ma tak milion młodych
100
14.02.2020 11:20

EDUKACJA
 / 
Nie uczą się, nie pracują. Ma tak milion młodych

Blisko milion młodych Polaków ani nie uczy się, ani nie pracuje. Jak ich zaktywizować? - Efekt uboczny bogacenia się społeczeństwa. Jeśli ktoś nie pracuje i się nie uczy to nie inwestuje też w przyszłość, ale sytuacja mu na to pozwala, bo stać go, by nie pracował - powiedział w programie "Money. To się liczy" Andrzej Kubisiak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. - Tu akurat jesteśmy bardzo blisko średniej unijnej, bardziej rozwinięte kraje paradoksalnie mają ten odsetek większy. Osoby bierne zawodowo są grupą, o którą rynek pracy powinien teraz walczyć, mamy ogromny problem z aktywnością zawodową - dodał ekspert.

Demografia wciąż kuleje. 500+ i inne programy to za mało, ubywa nas na potęgę
507
14.02.2020 10:45

DEMOGRAFIA
 / 
Demografia wciąż kuleje. 500+ i inne programy to za mało, ubywa nas na potęgę

Polaków jest coraz mniej, już niedługo liczba ludności spadnie do poziomu poniżej 38 mln. - To jedno z naszych największych wyzwań, bo wiemy, że w ciągu najbliższych 20 lat czeka nas ogromna depopulacja. W wieku produkcyjnym ubędzie nam aż 40 proc. osób aktywnych zawodowo - powiedział w programie "Money. To się liczy" Andrzej Kubisiak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. - Depopulacja Polski na tle Unii Europejskiej jest jedną z największych. Co więcej, nie mamy zastępowalności pokoleń, przez to, że Polacy głównie boją się o pracę. Gorzej jest tylko na Cyprze - dodał ekspert.

Depopulacja. 500+ nie wystarczy, dużo zależy od szefa
313
14.02.2020 7:09

DEMOGRAFIA
 / 
Depopulacja. 500+ nie wystarczy, dużo zależy od szefa

Polaków ubywa, niedługo będzie nas mniej niż 38 mln. Jakie jest na to rozwiązanie? - Niestety, wiele zależy od decyzji przełożonych muszą prowadzić politykę kadrową tak, by Polacy chcieli mieć dzieci - powiedział w programie "Money. To się liczy" Andrzej Kubisiak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. - Gorzej niż w Polsce jest tylko na Cyprze, Polacy boją się konsekwencji w pracy związanych z posiadaniem dziecka. Co gorsza, piramida wiekowa się przesuwa i ubywa nam osób aktywnych zawodowo, co jest niepokojące - dodał.