Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|

Handel zagraniczny. Chiny najwięcej zyskały na pandemii

11
Podziel się

Koronakryzys zakłócił normalny handel międzynarodowy, ale niektórym krajom udało się to skutecznie wykorzystać. Pod względem eksportu od reszty świata odskoczyły Chiny - mają jeszcze większy udział w rynku. To już prawie 15 proc. W trójce najmocniejszych krajów UE znalazła się Polska.

Handel zagraniczny. Chiny najwięcej zyskały na pandemii
Chiny mają coraz większy udział w handlu zagranicznym (Flickr, Marc oh!, (CC BY-ND 2.0))
bErsJPdx

Koronawirus nie okazał się dotąd czynnikiem fundamentalnie zmieniającym światowy ład ekonomiczny - oceniają eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE). W swoim najnowszym raporcie zwracają uwagę na to, że "globalne łańcuchy dostaw zostały zakłócone, ale nie trwale zerwane".

Z analizy wynika, że największym wygranym pandemii w zakresie handlu towarowego są Chiny. Udział Państwa Środka w światowym eksporcie zwiększył się w 2020 roku o 1,6 pkt. proc. i wyniósł 14,7 proc.

bErsJPdz

Według PIE było to możliwe m.in. dzięki szybkiemu dostosowaniu produkcji do rosnącego światowego popytu na niektóre wyroby. Przede wszystkim produkty związane ze zwalczaniem pandemii oraz urządzenia elektroniczne i elektryczne.

Zobacz także: Niskie stopy procentowe wpędzą Polaków w długi? Ekspert: Jest takie ryzyko

Wbrew licznym zapowiedziom przeniesienia produkcji z Chin, składanych przez firmy wiosną 2020 roku, niewiele jest przykładów faktycznie przeprowadzonej relokacji. "Globalne łańcuchy wartości okazały się nieelastyczne w obliczu zakłóceń po stronie popytu i podaży oraz narastających problemów związanych z transportem morskim" - czytamy w raporcie.

bErsJPdF

Polski eksport odporny na koronawirusa

Eksperci nie widzą też oznak, by rozpoczął się proces masowego przenoszenia produkcji do nowych państw członkowskich UE, w tym do Polski. Choć akurat nasz kraj w zakresie eksportu wykazał się dużą odpornością na negatywne konsekwencje pandemii.

"W całym 2020 roku wartość polskiego eksportu (wyrażona w euro) była niższa, ale zaledwie o 0,3 proc. niż rok wcześniej. Był to trzeci najlepszy wynik w UE" - wylicza PIE.

bErsJPdG

Jeśli dodamy do tego wolniejsze nadrabianie strat w imporcie niż w eksporcie, w efekcie nadwyżka w polskim handlu towarami okazuje się rekordowo wysoka. Jej wartość wyniosła 12 mld euro.

Badanie PIE prowadzone we współpracy z GUS pokazało, że nieco ponad 6 proc. polskich firm przyznało, iż są beneficjentami procesu przenoszenia łańcuchów dostaw z Chin. Kolejne 7,7 proc. prezentuje pozytywne nastawienie do takiej relokacji, przy czym 3,9 proc. respondentów stwierdziło, że zamierza się w ten proces włączyć.

Siła polskiego eksportu

Łukasz Ambroziak, analityk PIE zauważa, że na relatywnie dobre wyniki polskiego eksportu wpłynęło kilka czynników. M.in. większe niż w innych krajach zróżnicowanie eksportowanych towarów.

bErsJPdH

- Przykładem mogą być wyroby przemysłu motoryzacyjnego, które w strukturze polskiego eksportu miały wyraźnie mniejszy udział niż w wielu państwach UE, a to ta branża najmocniej ucierpiała podczas wiosennego lockdownu - wskazuje.

- W okresie marzec-maj 2020 wyraźnie wzrósł polski eksport leków i produktów farmaceutycznych (o 23 proc.), wyrobów tytoniowych (o 14 proc.) oraz odzieży, napojów i artykułów spożywczych - dodaje Ambroziak.

bErsJPdI

Polscy eksporterzy stali się też beneficjentami zwiększonego światowego popytu na dobra konsumpcyjne trwałego użytku, które miały relatywnie duże znaczenie w polskim eksporcie. Ambroziak wskazał m.in. na sprzęt agd, rtv, elektronikę oraz meble.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bErsJPea
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(11)
propagandaSUK...
1 tyg. temu
polska ma duzy wzrost ale i tak nie znaczy to nic bo nasza kwota exportu to np 12mld a niemców 100mld wiec nawet jeśli oni wzrosna 0.1pkt% a my 0.3% to jestesmy gorsi, wp pokazuje prawde jak PiS :D
widać
1 tyg. temu
Chiny zaczynają dominować i właśnie taki był ich cel wypuszczając COVIDa.
Bartoox
1 tyg. temu
Zyskują, bo sami myślą i nie czekają aż im rząd da! Dlatego sama biorę się do roboty i pojadę we wrześniu do Nadarzyna na targi reklamy Rema Extra. Bez sensu jest czekać i biadolić, skoro można poszerzyć swoje horyzonty, pogadać ze specjalistami i zobaczyć co te łebskie spece znowu wymyślili...
bErsJPeb
cynik
1 tyg. temu
Matematyka/statystyka to manipulacja. Chiny to wzrost +1,6%. Z 13,1% do 14,6%. Tak ale w ciągu roku pandemii wzrost wyniósł ponad 12%. To wręcz rewelacyjny wynik
Pititi
1 tyg. temu
Bardzo odkrywczy artykuł. Każdy, kto potrafi logicznie myśleć, już na początku pseudopandemii wiedział, że chinole się na niej obłowią.