Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Odmrażanie gospodarki. Jedna na cztery firmy odzyska kondycję sprzed pandemii dopiero za rok

2
Podziel się

Jedna czwarta firm ocenia, że powróci do sytuacji finansowej sprzed pandemii nie wcześniej niż za rok – wynika z badania PIE i PFR przeprowadzonego pod koniec maja.

Jedna na cztery firmy odzyska kondycję sprzed pandemii dopiero za rok.
Jedna na cztery firmy odzyska kondycję sprzed pandemii dopiero za rok.
bEqKFPDV

Natomiast mniej niż jedna piąta firm (18 proc.) zadeklarowała, że już odzyskała kondycję sprzed pandemii.

– Dane z kolejnych badań sektora przedsiębiorstw potwierdzają, że najtrudniejszy moment w gospodarce był w kwietniu, a obecnie następuje stopniowy wzrost aktywności gospodarczej. Najważniejsze są informacje o poprawie stabilności finansowej firm i małej liczbie przedsiębiorstw rozważających zwolnienia pracowników – wyjaśnia Paweł Borys, prezes zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR).

Ponad połowa badanych firm (54 proc.) oceniła swoją płynność finansową jako wystarczającą, aby przetrwać okres powyżej 3 miesięcy. To lepiej niż w kwietniu, kiedy odsetek ten wyniósł około 39 proc. Z drugiej strony oznacza to, że ponad 40 proc. firm nie ma wystarczających zapasów gotówki, alby przetrwać 3 miesiące.

bEqKFPDX

Więcej firm chce zatrudniać

Odmrażanie gospodarki wpływa na sytuację na rynku pracy, co widać w spadającym odsetku firm planujących zwolnienia czy obniżki wynagrodzeń. Trzeba jednak pamiętać, że wcześniej wiele firm zwolniło pracowników i obniżyło płace.

– W maju 1 na 10 firm dokonała zwolnień, po tym jak 12 proc. firm zastosowało taką strategię w kwietniu. Co więcej, w ubiegłym miesiącu 14 proc. firm obniżało wynagrodzenia pracowników – tłumaczy Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

bEqKFPEd

Jednak odsetek firm planujących zmniejszenie zatrudnienia spadł z 12 proc. na koniec kwietnia do 5 proc. na koniec maja, co jest niewątpliwie pozytywną informacją. Dwukrotnie wzrósł też odsetek firm chcących zwiększyć liczbę pracowników: z 7 proc. do 14 proc.

Na początku kwietnia obniżenie wynagrodzeń pracowników deklarowała połowa ankietowanych firm. Odsetek ten systematycznie maleje i obecnie obniżki planuje już tylko 9 proc. firm. Z kolei udział przedsiębiorstw planujących utrzymanie dotychczasowego poziomu wynagrodzeń wzrósł z 36 proc. na początku kwietnia do 78 proc. na koniec maja.

bEqKFPEe

– Dotychczasowe wyniki naszych badań ankietowych wskazują, że mimo ekstremalnie trudnych warunków do prowadzenia biznesu, pojawia się stopniowa poprawa sytuacji przedsiębiorstw. Widać to także po wznowieniach działalności firm: w okresie od końca kwietnia do końca maja dokonało go 28,7 tys. przedsiębiorstw - wyjaśnia Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE).

W badaniu zapytano też przedsiębiorców, czy ich sytuacja finansowa zmieniła się w wyniku odmrażania gospodarki. Odpowiedzi miały związek z branżą, w której działały firmy. Jedna trzecia przedsiębiorstw, przede wszystkim z sektora produkcyjnego, zadeklarowało poprawę. Natomiast jedna na dziesięć firm – głównie z branży handlowej - uznała, że jej sytuacja wręcz się pogorszyła. Prawie połowa ankietowanych przedsiębiorstw stwierdziła, że ich sytuacja nie uległa zmianie w wyniku odmrażania gospodarki.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bEqKFPEf

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bEqKFPEy
gospodarka
wiadomości
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(2)
logiczny
rok temu
Tyle to nie odzyska jej nigdy !!! ;(((((((((((((((((
Kazmirz
rok temu
Szacun dla Morawiekiego dobrze zadziałał w dobie pandemi.