Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Alior Bank blisko przejęcia Ruchu za 1 zł. Kontrolę nad firmą ma przejąć Orlen

8
Podziel się:

Alior Bank podpisał z Lurena Investments BV przedwstępną umowę, która ma umożliwić nabycie 100 proc. akcji Ruchu za 1 złoty, o czym bank poinformował w komunikacie. Porozumienie akcjonariuszy, które podpisał bank, zakłada, że kontrolę nad Ruchem przejmie PKN Orlen.

Alior Bank przejmie akcje Ruchu za 1 zł.
Alior Bank przejmie akcje Ruchu za 1 zł. (Getty Images, NurPhoto)

Umowa przedwstępna, o podpisaniu której informuje Polska Agencja Prasowa, jest kolejnym krokiem ku restrukturyzacji Ruchu. W ramach tych działań Alior Bank 1 czerwca zawarł umowę inwestycyjną z PKN Orlen, PZU i PZU Życie.

Wspomniana umowa przewiduje podwyższenie kapitału zakładowego Ruchu. Oprócz tego akcjami nowej emisji spółki podzielą się PKN Orlen, PZU, PZU Życie i Alior Bank - przy czym to Orlen będzie mieć pozycję podmiotu dominującego i obejmie 65 proc. akcji.

Jak podaje PAP, Alior Bank będzie mieć status akcjonariusza mniejszościowego z udziałem 6 proc. akcji. Bank również zawarł z Ruchem umowę, która zakłada umorzenie wierzytelności banku wobec Ruchu. Instytucja finansowa umorzy kwotę nie wyższą niż 87,5 mln złotych.

Zobacz także: Zobacz też: CPK. "Budowa nowego lotniska to dobry pomysł, ale nie tak jak chce rząd"

Umowa pomiędzy wymienionymi wcześniej spółkami ustanawia również m.in. zasady prowadzenia polityki właścicielskiej wobec Ruchu, reguły sprzedaży akcji spółki przez strony porozumienia oraz zakaz zbycia akcji spółki w okresie 5 lat od daty wejścia w życie porozumienia.

Zgodę na tę transakcję Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał w poniedziałek 1 czerwca.

- Zgodnie z zapowiedziami realizujemy procesy akwizycyjne, które uzupełniają biznesowe działania PKN Orlen i przyczynią się do zwiększania zysków w długiej perspektywie. Wchodzimy w kolejny etap pozyskania aktywów spółki Ruch, które wpisują się w nasze strategiczne plany dotyczące rozwoju sieci detalicznej. Chcemy maksymalnie wykorzystać biznesowe synergie, tak aby zwiększać wartość obu spółek i poszerzać ofertę dla naszych klientów - powiedział Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen.

"Zgodnie ze strategią, PKN Orlen planuje otwarcie punktów sprzedaży detalicznej i gastronomii w lokalizacjach poza stacjami paliw, co stanowi platformę do generowania synergii z Ruch. Przyniesie to korzyści w postaci poszerzenia bazy klientów, zapewnienia szerszej oferty i dostępności oraz synergii zakupów towarów i usług" - czytamy w komunikacie koncernu naftowego.

Jak przypomina portal WNP.pl, prezes PKN Orlen Daniel Obajtek przejęcie Ruchu tłumaczył faktem, że "model sprzedaży realizowany przez Ruch koresponduje z formatem O!Shop Orlenu i umożliwia rozwój tego formatu poza siecią stacji paliw". Ruch składa się z 1,8 tys. punktów, a jego kolportaż trafia do ok. 20 tys. punktów.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(8)
H.
4 lata temu
Reanimacja gnijącego trupa: "Dodatkowo Alior Bank zobowiązał się do umorzenia wierzytelności Ruchu w wysokości 87,5 mln zł..."
Grazyna_55
4 lata temu
Oszustwo na wielką skalę.Wyprowadzony majatek i cisza a za wszystkim stoi teraz rząd pisu. I zapewne minister sprawiedliwości który krzyczal że pusci oszustów w skarpetkach. Niech posłowi zadają pyrtanie ministrowi jak to jest możliwe że Chalupec podpisał umowę z Rucem jako prezes, że Ruch nie będzie dochodził od niego zadnych długów które moga powstać w trakcie prowadzenia działalności. Czyli pozwolono prezesowi robić co chce a za długi jakie narobi mieli płacić ajenci i tak się dzieje. Szwindle na kasach, oszustwa pełną parą. Ajenci ciagani po sądach a Chalupec w pysk się smieje wszystkim. No ale jaki rząd tacy prezesi spółek
CDM Pekao SA
4 lata temu
Czy ktoś wie i może napisać, która ze służb trzyma parasol nad Igorem Ch. w tym chorym kraju? Bo, ze trzyma, to jasne jak słońce. Każdy inny już dawno byłby zwinięty przez CBA.
zxcvxzc
4 lata temu
reanimacja trupa przy uzyciu naszych pieniedzy. ale sentymenty suwerena, czyli tez ich glosy w wyborach sa wazniejsze.
Teresa Weber
4 lata temu
Proponuję przyjrzeć się pracy agentów którzy pracują na cały Ruch bez żadnych praw za marne grosze po 12 godzin A góra jak się bawiła i grabila tak jest nadal