Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
przejęcie
02.06.2020 10:50

Alior Bank blisko przejęcia Ruchu za 1 zł. Kontrolę nad firmą ma przejąć Orlen

Alior Bank podpisał z Lurena Investments BV przedwstępną umowę, która ma umożliwić nabycie 100 proc. akcji Ruchu za 1 złoty, o czym bank poinformował w komunikacie. Porozumienie akcjonariuszy, które podpisał bank, zakłada, że kontrolę nad Ruchem przejmie PKN Orlen.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Getty Images, NurPhoto)
Alior Bank przejmie akcje Ruchu za 1 zł.

Umowa przedwstępna, o podpisaniu której informuje Polska Agencja Prasowa, jest kolejnym krokiem ku restrukturyzacji Ruchu. W ramach tych działań Alior Bank 1 czerwca zawarł umowę inwestycyjną z PKN Orlen, PZU i PZU Życie.

Wspomniana umowa przewiduje podwyższenie kapitału zakładowego Ruchu. Oprócz tego akcjami nowej emisji spółki podzielą się PKN Orlen, PZU, PZU Życie i Alior Bank - przy czym to Orlen będzie mieć pozycję podmiotu dominującego i obejmie 65 proc. akcji.

Jak podaje PAP, Alior Bank będzie mieć status akcjonariusza mniejszościowego z udziałem 6 proc. akcji. Bank również zawarł z Ruchem umowę, która zakłada umorzenie wierzytelności banku wobec Ruchu. Instytucja finansowa umorzy kwotę nie wyższą niż 87,5 mln złotych.

Zobacz też: CPK. "Budowa nowego lotniska to dobry pomysł, ale nie tak jak chce rząd"

Umowa pomiędzy wymienionymi wcześniej spółkami ustanawia również m.in. zasady prowadzenia polityki właścicielskiej wobec Ruchu, reguły sprzedaży akcji spółki przez strony porozumienia oraz zakaz zbycia akcji spółki w okresie 5 lat od daty wejścia w życie porozumienia.

Zgodę na tę transakcję Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał w poniedziałek 1 czerwca.

- Zgodnie z zapowiedziami realizujemy procesy akwizycyjne, które uzupełniają biznesowe działania PKN Orlen i przyczynią się do zwiększania zysków w długiej perspektywie. Wchodzimy w kolejny etap pozyskania aktywów spółki Ruch, które wpisują się w nasze strategiczne plany dotyczące rozwoju sieci detalicznej. Chcemy maksymalnie wykorzystać biznesowe synergie, tak aby zwiększać wartość obu spółek i poszerzać ofertę dla naszych klientów - powiedział Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen.

"Zgodnie ze strategią, PKN Orlen planuje otwarcie punktów sprzedaży detalicznej i gastronomii w lokalizacjach poza stacjami paliw, co stanowi platformę do generowania synergii z Ruch. Przyniesie to korzyści w postaci poszerzenia bazy klientów, zapewnienia szerszej oferty i dostępności oraz synergii zakupów towarów i usług" - czytamy w komunikacie koncernu naftowego.

Jak przypomina portal WNP.pl, prezes PKN Orlen Daniel Obajtek przejęcie Ruchu tłumaczył faktem, że "model sprzedaży realizowany przez Ruch koresponduje z formatem O!Shop Orlenu i umożliwia rozwój tego formatu poza siecią stacji paliw". Ruch składa się z 1,8 tys. punktów, a jego kolportaż trafia do ok. 20 tys. punktów.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: przejęcie, umowa przedwstępna, alior bank, pzu, pzu życie, pkn orlen, ruch, orlen, wiadomości, wiadomości, wiadomości, banki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
02-06-2020

ObywatelKolejne głupie pomysły dojnej zmiany.

02-06-2020

MaksWiadomo ze za tym pomysłem stoi Pati Koti... czekać jak tam zawita. Wymyślili sobie dystrybucje tych prawicowych swierszczykow. A na marginesie … Czytaj całość

02-06-2020

kastaRuch przecież wykupili kaczyści za 1 zł w latach 90 tych i inne takie koncerny postkomuny też z tego powstała Srebrna .Kaczory miały to na własność … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (8)