Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|

Wakacje w tym roku były droższe. Gdzie koszty wzrosły najbardziej?

6
Podziel się:

Po wakacjach portfele wielu Polaków są dość mocno odchudzone. Na każde 1000 zł wydane w tym roku na wakacje koszt wyżywienia wzrósł średnio o 9 zł, zakwaterowania o 19 zł, a koszt transportu o 32 zł - wylicza ekspertka PIE.

Wakacje w tym roku były droższe. Gdzie koszty wzrosły najbardziej?
Wakacje nad Bałtykiem w tym roku nie należały do tanich (WP, Mateusz Madejski)
bEKwRkGd

Po pandemicznym 2020 roku te wakacje były już prawie normalne. Ceny jednak nie były takie jak przed COVID. Było drożej, choć najbardziej pesymistyczne scenariusze się nie sprawdziły.

- Na umiarkowany wzrost cen w te wakacje największy wpływ miały popyt i drogie paliwo - wskazuje Paula Kukołowicz z Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE).

bEKwRkGf

Według niej, wakacje 2021 na ogół nie przyniosły spodziewanego wysokiego wzrostu cen. Zauważa, że powszechnie spodziewano się ponadprzeciętnego wzrostu cen usług w turystyce.

Zobacz także: Najwyższa inflacja od 20 lat. Niepokoi wzrost ceny żywności. „Jeśli to się nie zatrzyma, to może być kiepsko”

- Choć na ogół tak się nie stało, to jednak w niektórych rodzajach usług oraz prawdopodobnie w niektórych regionach kraju wzrost cen był wyraźnie wyższy niż ogólny poziom inflacji - przyznaje.

bEKwRkGl

Okazuje się, że w lipcu tego roku ogólny wzrost kosztów związanych z wyjazdami wakacyjnymi wyniósł 6,7 proc. w porównaniu z lipcem zeszłego roku.

- W stosunku do poprzedniego roku ceny zakwaterowania w hotelach wzrosły średnio o 4,9 proc. zaś ceny zakwaterowania na polach campingowych już o 8,6 proc. - wylicza ekspertka PIE.

Hotel czy namiot?

Według Kukołowicz, tak zróżnicowany wzrost cen między hotelami a polami campingowymi pokazuje, że o wzroście cen noclegów decydowały nie tyle straty poniesione w okresie pandemii, (szczególnie mogłoby dotyczyć hoteli, które straciły największą część ruchu turystycznego w okresie lockdownu), ile wzmożony popyt konsumencki, który dotyczył w przeważającej mierze właśnie pól campingowych.

bEKwRkGm

Największy wzrost cen, mający wpływ na ogólną cenę tegorocznych wakacji, dotyczył cen paliw. Osoby, które podróżowały samochodami wydawały na paliwo średnio około 30 proc. więcej niż przed rokiem.

- Pomimo że koszty transportu stanowią średnio zaledwie 15 proc. całości kosztów, to wzrost cen paliw istotnie wpłynął na ogólne koszty podróży wakacyjnych dla osób używających własnych środków transportu - wskazuje Kukołowicz.

bEKwRkGn

Wylicza, że na każde 1000 zł wydane na wakacje w roku 2020 koszt wyżywienia wzrósł średnio o 9 zł, koszt zakwaterowania o 19 zł, zaś koszt transportu o 32 zł.

Jak zaznaczyła, ogólny umiarkowany wzrost cen na poziomie całego kraju nie oznacza wyższego niż przeciętny wzrostu cen w niektórych regionach kraju a także znacznego zróżnicowania cen w różnych częściach Polski.

- Porównanie cen na polach campingowych najbardziej atrakcyjnych turystycznie powiatów nadmorskich z cenami mniej atrakcyjnych (jak na tereny górskie) powiatów zlokalizowanych w górach pokazuje, że koszt zakwaterowania nad morzem może być o 60-70 proc. wyższy niż w górach - ocenia ekspertka PIE.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEKwRkGG
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(6)
Dina
miesiąc temu
E tam wzrosły. To jak dla mnie kwestia upolowania dobrej okazji. Nam się udało załapać na naprawde zacnego lasta do Chorwacji. Dlatego i testy pcr w laboratorium diagnostyki bez których byśmy nie wlecieli do kraju nie przydrożyły samego wyjazdu
otiska
miesiąc temu
W zasadzie ciężko mi powiedzieć, czy zagraniczne wakacje zdrożały. Wykupiłam wycieczkę w Rainbow i wydaje mi sie, ze cena jest porównywalna do czasów przedpandemicznych. Nie to co ceny wypoczynku w Polsce - tutaj jest zdecydowany wzrost cen wszystkiego.
Bdj
miesiąc temu
A ile zapłacił za wakacje Jatek Kaczyński ? Znowu pojechał za darmo na koszt fundacji imienia brata?
bEKwRkGH
Selena
miesiąc temu
W zeszłym roku nigdzie nie byłam, więc jak teraz lecącą do Hiszpanii enterem trochę dopłaciłam to nic się nie stało. Nad polskim morzem ceny zdecydowanie bardziej poszły w górę.
anja
miesiąc temu
Spoko , loko . Pan Prezes Kaczyński Jarosław ( Polskę zbaw ) już myśli. Dla narodu będą nowe talony na wakacje ( 2000 / głowę ) a dla dzieci ekstra dopłaty . Ale max 1000 zł na dziecko . Tak ,że każdego będzie stać na wczasy pod gruszą - jak na zachodzie Europy , którą już doganiamy , nie?