Trwa ładowanie...
bEEsxLZx
Notowania

Pensja – Wszystkie wiadomości

Pytanie o podwyżkę. To dobry moment? "Opada covidowy kurz, czas podwyżek"
232
06.09.2021 11:27

PRACOWNIK
 / 
Pytanie o podwyżkę. To dobry moment? "Opada covidowy kurz, czas podwyżek"

Inflacja szaleje, rosną przez to koszty życia. Rosną także wynagrodzenia. To dobry moment na upomnienie się o podwyżkę? - Boję się to powiedzieć, bo moi pracownicy też mogą słuchać tego wywiadu. Tak, to jest ten moment. Pracodawcy mieli swoje półtora miesiąca na początku roku, teraz pracownicy są dominujący. Jeżeli ktoś myśli o podwyżce, to kurz pocovidowy powoli osiada, pracodawcy wychodzą z problemów finansowych. Końcówka tego roku to dobry moment, jeżeli widzimy postępy w swojej pracy, wzrost kwalifikacji czy wzrost wydajności, to można porozmawiać z przełożonym o podwyżce. Warto się rozejrzeć, ile płacą gdzie indziej, by mieć twarde argumenty - powiedział w programie "Money. To się liczy" Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service. - Argument rosnących kosztów życia to argument ludzki. To nie jest argument do podwyżki pensji. Masa rzeczy zależy od nas, do pracodawcy średnio trafiają problemy związane ze wzrostem kosztów. Bardziej trafia to, że gdzie indziej płacą więcej, a ktoś jest zaangażowany i nie chce zmieniać miejsca pracy. Jeżeli ktoś ma trudną sytuację życiową, warto o tym porozmawiać, nie ukrywać tego, to też może być argument w takiej dyskusji. Wynagrodzenia rosną, to też jest argument, płaca minimalna jest silnie podnoszona, w niektórych niewykwalifikowanych miejscach pracy wynagrodzenia dochodzą do 18, a nawet 22 złotych za godzinę. Więc jeśli ktoś za 22 złote pakuje rzeczy w centrum logistycznym to tym bardziej jeżeli ktoś jeździ karetką i naraża własne życie, powinien mówić, że wynagrodzenie na poziomie poniżej 22 złotych jest mało akceptowalne - dodał.

Zarobki Polaków na poziomie europejskim? Resort finansów przedstawia prognozy
92
03.09.2021 17:38

PROGNOZY
 / 
Zarobki Polaków na poziomie europejskim? Resort finansów przedstawia prognozy

Ile Polacy będą średnio zarabiać do 2025 roku? Nawet 7 tysięcy złotych brutto. Tak przynajmniej wynika z szacunków Ministerstwa Finansów. Nasuwa się jednak pytanie, w jakim tempie będzie rosła inflacja.

Prezydent Wałbrzycha dorabia w szpitalu. Zarobił setki tysięcy od początku roku
233
02.09.2021 11:29

PENSJA
 / 
Prezydent Wałbrzycha dorabia w szpitalu. Zarobił setki tysięcy od początku roku

Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej do pensji samorządowca dorabia w lokalnym szpitalu. W ten sposób zarobił setki tysięcy złotych. I to tylko od początku tego roku - pisze "Super Express".

Wysyp ofert pracy. Pensje będą rosły? Ekspert odpowiada
5
12.08.2021 12:51

PENSJA
 / 
Wysyp ofert pracy. Pensje będą rosły? Ekspert odpowiada

Rynek pracy rozpędza się po odmrożeniu gospodarki, ofert pracy jest więcej niż przed pandemią. To sprawi, że pensje wzrosną? - Kreuje nam się poziom równowagi. Z jednej strony mamy ponad sto tysięcy wakatów w urzędach pracy, a z drugiej strony - podaż pracowników z Ukrainy. Wytwarza to presję płacową, wynagrodzenia rosną - powiedział w programie "Money. To się liczy" Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service. - Jesteśmy po odmrożeniu hoteli i restauracji. Po ponad roku lockdownu te firmy są wycieńczone finansowo. Nie są w stanie nadążyć za podwyżkami wynagrodzeń. One jeszcze chciałyby zatrudniać na stawkach z 2020 czy 2019 roku. Nie bardzo im to wychodzi. Słyszymy często, że brakuje rąk do pracy w hotelach i restauracjach, ale po prostu nie ma komu pracować za takie stawki - dodał.

Jarosław Gowin wyrzucony z rządu. Dostanie mocno po kieszeni
20
12.08.2021 6:43

DYMISJA
 / 
Jarosław Gowin wyrzucony z rządu. Dostanie mocno po kieszeni

Prezes Porozumienia nie ma już posady w rządzie, wraz z nią przepadły mu także duże pieniądze. Jarosław Gowin straci 140 tys. zł. Tyle mógłby zarobić w fotelu wicepremiera, zasiadając w nim do listopada 2023 roku, czyli do wyborów. Teraz pozostaje mu tylko uposażenie poselskie - informuje ‘'Super Express".

bEEsxLZz
Ratownik otrzymał pensję 3,2 tys. zł za miesiąc pracy. "Współczesne niewolnictwo"
83
08.08.2021 11:17

SŁUŻBA ZDROWIA
 / 
Ratownik otrzymał pensję 3,2 tys. zł za miesiąc pracy. "Współczesne niewolnictwo"

Kierownik zespołu wyjazdowego ujawnił na Twitterze swoje zarobki za ostatni miesiąc. Zarobił niecałe 3,2 tys. złotych za wyjazdy do pacjentów z zawałami, udarami, po wypadkach, czy potrzebujących reanimacji. Jego wpis skomentowali już m.in. Paweł Grzesiowski i Bartosz Fiałek.

Dla polityków +70 proc., dla nauczycieli? Pensja minimalna z plusem
220
02.08.2021 16:13

NAUCZYCIEL
 / 
Dla polityków +70 proc., dla nauczycieli? Pensja minimalna z plusem

- Najkrócej mówiąc wielka irytacja, gniew, rozczarowanie. Chcę przypomnieć o trwających rozmowach o podwyżkach wynagrodzeń według nowego systemu wymyślonego przez ministra Czarnka. Zaproponowano aby wynagrodzenie nauczyciela wynosiło pensję minimalną plus 20 proc. Oczywiście ceną za to ma być podwyższone pensum, niższy odpis na fundusz socjalny i krótsze urlopy – kpił Krzysztof Baszczyński ze Związku Nauczycielstwa Polskiego, gdy był w programie Newsroom pytany o komentarz do podwyżek polityków.

Zakaz handlu. "Solidarność" chce zmiany prawa
21
16.07.2021 14:10

SOLIDARNOŚĆ
 / 
Zakaz handlu. "Solidarność" chce zmiany prawa

W Sejmie ma pojawić się projekt ustawy zaostrzającej obecny zakaz handlu. Związkowcy chcą domknięcia luki w przepisach, która umożliwia otwieranie sklepów w niedziele. - Jest propozycja nowelizacji ustawy, przede wszystkim chcemy, żeby została doprecyzowana definicja przeważającej działalności. Ta ma zostać określona w wymiarze 50-procentowym. W przypadku otwarcia placówki pocztowej, jak dzieje się to teraz, taki sklep musiałby osiągnąć 50 procent obrotów z usług pocztowych - powiedział w programie "Money. To się liczy" Alfred Bujara, szef sekcji handlu NSZZ "Solidarność". - Tu nie chodzi o zamykanie. Za ladą zawsze może stanąć właściciel. Kiedy ustawa weszła w życie, obroty w małych sklepach wzrosły 6-krotnie. Dziś trudno jest konkurować z wielkimi sieciami, one przez lata w majestacie prawa wyprowadzały podatki z Polski. Trzeba ratować małych przedsiębiorców - dodał. Był też pytany o przywrócenie handlu w niedziele, w zamian za wyższe pensje w te dni. - Pracownicy handlu powinni godnie zarabiać od poniedziałku do soboty. Po ciężkiej, nocnej pracy. Są mocno przeciążeni. Obecnie kasjerka pracująca w handlu przerzuca około 6 ton dziennie. Nie proponujmy ludziom dodatkowo pracy w niedziele, te pieniądze powinni zarobić w tygodniu. Robimy badania, pytamy pracowników czy wolą wolne niedziele, czy dodatek do pensji. Większość opowiada się za wolnymi niedzielami, nie można z człowieka zrobić niewolnika i wyrobnika. A u nas się to dzieje - odpowiedział szef sekcji handlu "Solidarności".

Ile musisz pracować na iPhone'a? Ten indeks pokazuje, na ile nas stać
269
10.07.2021 20:21

ZAROBKI W POLSCE
 / 
Ile musisz pracować na iPhone'a? Ten indeks pokazuje, na ile nas stać

Przeciętny Polak musi pracować na iPhone'a ponad 28 dni. Pod warunkiem, że nie wyda w tym czasie ani grosza. W krajach Starej Unii ten czas jest dużo krótszy. O tym, że odstajemy jeszcze od Zachodu, przypominają nam też inne statystyki.

bEEsxLZF
Marcin Wiącek zostanie nowym Rzecznikiem Praw Obywatelskich? Tyle może zarobić
16
09.07.2021 9:06

PENSJA
 / 
Marcin Wiącek zostanie nowym Rzecznikiem Praw Obywatelskich? Tyle może zarobić

Dr hab. Marcin Wiącek otrzymał w czwartek rekomendację Sejmu na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Kadencja RPO zwyczajowo trwa pięć lat. W jej trakcie Wiącek zarobi mniej niż 1 mln złotych brutto.

Mniejszy klin podatkowy. Sedlak: Przestałem wierzyć władzy, źle się dzieje
15
18.06.2021 17:08

PODATKI
 / 
Mniejszy klin podatkowy. Sedlak: Przestałem wierzyć władzy, źle się dzieje

Polski Ład ma przynieść zmniejszenie klina podatkowego, czyli zmniejszyć różnicę pomiędzy całkowitym kosztem zatrudnienia a wynagrodzeniem wypłacanym na rękę. - Powiem szczerze, że przestałem patrzeć na obietnice władz jako na coś konkretnego. Odwołam się do strategii odpowiedzialnego rozwoju z 2015 roku, byłem nią zafascynowany. Uważałem, że częściowo jest ona nierealna, ale wierzyłem, że władza będzie dążyć do tego, by poprawiać warunki naszego życia. I gdyby podsumować zapowiedzi, to jesteśmy może w 5 proc. realizacji - powiedział w programie "Money. To się liczy" dr Kazimierz Sedlak, dyrektor Sedlak & Sedlak. - Porównując te dwa planu gospodarcze, to należy uczciwie powiedzieć, że są to tylko obietnice, nie ma tam żadnych konkretów. Nie chcę mówić o manipulacji, ale z jednej strony podnosi się ceny energii, wprowadza się opłaty, nie nazywając ich podatkami, summa summarum źle się dzieje. Obywatel powinien być partnerem władzy, a nie podmiotem realizującym jej polecenia. Brakuje nam partnerskich relacji między władzą a obywatelami - dodał.

Zarobki będą jawne? Sedlak: W Polsce mamy problem kulturowy
15
18.06.2021 12:45

PŁACA
 / 
Zarobki będą jawne? Sedlak: W Polsce mamy problem kulturowy

Płace wszystkich powinny być jawne? - Z ekonomicznego punktu widzenia, problem jawności wynagrodzeń jest tylko ciekawym tematem do dyskusji. Wynagrodzenie, czysto ekonomicznie, to cena pracy na rynku pracy. Spróbujmy sobie wyobrazić zakupy w markecie, gdy nie widać cen. To samo jest z pracą, to towar, który sprzedają pracownicy na rynku pracy. Wydaje mi się, że patrzenie na wynagrodzenia z tego punktu widzenia jest bezsensowne, oczywiście, że kiedyś będą jawne, do tego zmierzają wszelkie światowe tendencje - powiedział w programie "Money. To się liczy" dr Kazimierz Sedlak, dyrektor Sedlak & Sedlak. - Urealnienie zarobków to ideał społeczny, gospodarka ma dość specyficzne mechanizmy. Nie wiemy ile zarabia Jan Kowalski i inna osoba o tych samych kompetencjach w innym mieście. Problem płacy wynika z pewnych mechanizmów rynkowych - jestem z Krakowa, jest praca w Wieliczce, tam się więcej płaci. W takich sytuacjach te mechanizmy rynkowe dokonują naturalnych regulacji. Natomiast wracając do jawności, to problem kulturowy, u nas nie mówi się o pieniądzach, bo nie wypada. Skandynawowie żyją w innej kulturze i tam nie ma problemu, by publikować zarobki, są jawne. Z prawnego punktu widzenia sprawa jest oczywista, nikomu to nie przeszkadza, ale kulturowo rodzi to problemy - dodał.

Płaca minimalna 3 tys. zł. "Solidarność": To za mało
9
16.06.2021 16:18

SOLIDARNOŚĆ
 / 
Płaca minimalna 3 tys. zł. "Solidarność": To za mało

Rada Ministrów przyjęła propozycję płacy minimalnej w wysokości 3 tys. zł od 2022 roku. - Za mało, to wartość minimalna, o mniej nie mogło wzrosnąć. My od lat występujemy, by powiązać płacę minimalną z poziomem 50 proc. średniej krajowej. Bo to przeciętne wynagrodzenie pokazuje, jak funkcjonuje gospodarka, a płaca minimalna jest narzędziem politycznym. Niby się ją negocjuje, ale się jej nie negocjuje, bo rozdźwięk między pracownikami a pracodawcami jest tak duży, że rząd wprowadza ją własną decyzją - powiedział w programie "Newsroom WP" Marek Lewandowski, NSZZ "Solidarność". - Racjonalnym jest, aby minimalne wynagrodzenie stanowiło połowę przeciętnego wynagrodzenia. Za tym jest "Solidarność". A to są takie przepychanki, politykę powinno się eliminować z relacji pracowników z pracodawcami - dodał.

bEEsxLZG
Pandemia zmieniła benefity. Już nie komórka czy karnet. Oto co dostają teraz pracownicy
32
13.06.2021 8:27

PRACA
 / 
Pandemia zmieniła benefity. Już nie komórka czy karnet. Oto co dostają teraz pracownicy

Elastyczny czas pracy, dodatkowe pakiety opieki medycznej czy ubezpieczenia na życie to obecnie najczęściej oczekiwane przez pracowników dodatkowe, pozapłacowe benefity. Na znaczeniu tracą tradycyjne, wciąż obecne deputaty oraz karnety na siłownię.

Średnia pensja 15 tys. zł. Tak się zarabia w Szwecji
384
10.06.2021 13:24

PŁACE
 / 
Średnia pensja 15 tys. zł. Tak się zarabia w Szwecji

Jak pracować, to tylko w Szwecji, gdzie średnia zarobków sięga ponad 35 tysięcy koron, co przekłada się na około 15 tysięcy złotych miesięcznie. Pracownicy kawiarni, obsługujący kasy w sklepach czy osoby sprzątające mogą liczyć na pensję rzędu 10 tys. zł.

Oto zarobki Mateusza Morawieckiego. Premier umie pomnażać swoje pieniądze
362
26.05.2021 12:32

MORAWIECKI
 / 
Oto zarobki Mateusza Morawieckiego. Premier umie pomnażać swoje pieniądze

Ponad 33 mln 580 tys. zł w banku BZ WBK oraz ok. 700 tys. zł już w rządzie. To zarobki Mateusza Morawieckiego od 2004 roku. Patrząc na majątek premiera ujawniony przez Wirtualną Polskę, widać, że umie on pomnażać zarobione pieniądze.

Nawet co ósmy polski pracownik na etacie otrzymuje część pensji "pod stołem". Tracą na tym wszyscy
942
05.05.2021 6:23

RYNEK PRACY
 / 
Nawet co ósmy polski pracownik na etacie otrzymuje część pensji "pod stołem". Tracą na tym wszyscy

Pokaźna część pensji pracowników etatowych w Polsce znika z radarów skarbówki, gdyż jest wypłacana "pod stołem". Z najnowszego badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego, z którym zapoznał się money.pl, wynika, że w ten sposób rocznie fiskus traci nawet 17 mld złotych.

Marynarzem być, czyli zarobki niezłe za długie godziny nudy
154
30.04.2021 14:49

ZAROBKI
 / 
Marynarzem być, czyli zarobki niezłe za długie godziny nudy

Podobno jego zawód to zwiedzanie świata, za które dostaje się krocie. Czy tak wygląda praca marynarza? Poza blaskami są też cienie: rozłąka z rodziną i samotność. Ścieżka kariery jest jednak bardzo prosta. Zaczyna się od marynarza czy bosmana, by później awansować na stanowisko oficerskie i na koniec zwieńczeniem jest zostanie kapitanem. - Typowy dzień pracy? Prowadzenie przez osiem godzin wachty nawigacyjnej. Planuję też operacje balastowe i ładunkowe - mówi Piotr Kończewski, pierwszy oficer na kontenerowcu.