Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marcin Lis
|
aktualizacja

Czarne chmury nad polskim przedsiębiorstwem. Może upaść przez CO2

14
Podziel się:

Produkcja w Hucie Częstochowa stoi od maja – informuje, powołując się na własne ustalenia portal wnp.pl. Na horyzoncie rysuje się coraz poważniejsze ryzyko bankructwa zatrudniającego 1235 osób zakładu.

Huta Częstochowa istnieje od 1896 r.
Huta Częstochowa istnieje od 1896 r. (Wikimedia Commons CC BY-SA)

Produkcja Huty Częstochowa stanęła już w maju, choć oficjalnie o ograniczeniu bieżących prac zakład informował dopiero w czerwcu. W tym miesiącu z 1235 pracowników w pracy pojawiało się średnio niespełna 160 osób zapewniających zabezpieczenie i bieżące prace. To efekt braku kapitału obrotowego – donosi wnp.pl.

Z ofertą pomocy zgłosił się brytyjski Greybull Capital, który chciałby hutę kupić. Problemem są jednak przedłużające się rozmowy z bankami Pekao SA i PKO BP. Z tego względu prezesi obu banków otrzymali listy od związkowców proszących o przyspieszenie procesu analizy oferty ze strony brytyjskiego inwestora. Stawką jest bowiem praca 1235 pracowników huty i 5 tysięcy pracowników w firmach współpracujących.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że decyzja ze strony PKO BP zapadnie w przyszłym tygodniu. Może być pozytywna dla Huty i inwestora.

Wnp.pl zauważa jednak, że inwestor jest "szczególny". W ostatnich latach bowiem kupował już firmy z problemami, które po krótkotrwałej poprawie sytuacji, ponownie wpadały w problemy i były likwidowane.

Zobacz także: 30 lat od transformacji. Ekonomista ocenia, co można było zrobić lepiej

Tym, co ciągnie hutę na "biznesowe dno" są rosnące ceny emisji CO2 oraz zalew taniej stali spoza Unii Europejskiej. Jej producenci nie muszą bowiem ponosić rosnących opłat emisyjnych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

przemysł
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(14)
Radek
5 lata temu
Po co nam huty i zakłady pracy skoro jest 500 plus i sto innych programów socjalnych. Komu by się jeszcze chciało pracować?
M22
5 lata temu
Tusk i PLATFORMA OBYWATELSKA czy tam Koalicja Obywatelska wykończą polski przemysł ciężki, a i tak eko nie będzie!!! Przytakiwać Mistrzowie jak wam każą jesteście fajni wow w Niemczech i Francji wam gratulują a za plecami śmieją!!! Chiny, USA czy Rosja mają emisję CO2 w niedomówieniu!!!
Stal
5 lata temu
jest potrzebna do produkcji czołgów i karabinów. Jest to przemysł o znaczeniu strategicznym. Dlatego niemiecka UE dba o likwidację tego przemysłu w RP.
Pawel37
5 lata temu
W tym wszystkim chodzi o cenę prądu, czego polskie elektrownie sprzedają prąd drożej niż na zachodzie !!! Programy 500 +, pomaganie kopalnią trzeba jakoś finansować.
stary wiarus
5 lata temu
CO2 to polityka. I temu służy - szantażowaniu i przycinaniu tych, którzy "nadmiernie" wybiją się w górę.