Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

Czarnecki reaguje na przejęcie banku. "Plan Zdzisława został zrealizowany"

268
Podziel się:

- W dzisiejszej Polsce brak jest miejsca na duży biznes, który nie jest powiązany z partią rządzącą lub nie posiada wsparcia silnego kraju. Staliśmy się w tym zakresie podobni do Węgier, Białorusi i Rosji- stwierdza milioner Leszek Czarnecki w wydanym oświadczeniu po tym, jak Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG) rozpoczął przymusową restrukturyzację należącego do Czarneckiego Getin Noble Banku.

Czarnecki reaguje na przejęcie banku. "Plan Zdzisława został zrealizowany"
Milioner Leszek Czarnecki ma powody do zmartwień (East News, Wojciech Strozyk/REPORTER)

"Dzisiaj plan Zdzisława został zrealizowany i bank przejęto" - napisał w wydanym w piątek oświadczeniu milioner Leszek Czarnecki.

Czym jest "plan Zdzisława"? To określenie użyte przez byłego szefa Komisji Nadzoru Finansowego Marka Chrzanowskiego w rozmowie z Leszkiem Czarneckim, nagranej przez tego drugiego w 2018 roku.

- Między nami, to Zdzisław (Zdzisław Sokal, ówczesny prezes Bankowego Funduszu Gwarancyjnego – red.) ma swój plan, który wygląda w ten sposób, że on uważa, że Getin powinien upaść, za złotówkę zostać przejęty przez jeden z tych dużych banków - mówił na taśmach ujawnionych przez "Gazetę Wyborczą" były szef KNF, Marek Chrzanowski.

Odmówiłem płacenia rządzącym łapówki, a oni ukarali mnie na wszystkie możliwe sposoby.(...) W dzisiejszej Polsce brak jest miejsca na duży biznes, który nie jest powiązany z partią rządzącą lub nie posiada wsparcia silnego kraju. Staliśmy się w tym zakresie podobni do Węgier, Białorusi i Rosji - przekonuje w oświadczeniu Leszek Czarnecki.

Milioner dodaje też, że "ucieczka inwestorów, załamanie kursu złotego czy szalejąca inflacjato wszystko są konsekwencje podejścia do gospodarki, jako do łupu rządzących".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polskie firmy dostają ultimatum. "Akcjonariusze pilnują, czy nie finansujemy 'brudnej' energii"

Bank Czarneckiego przejęty

Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG) w piątek rozpoczął przymusową restrukturyzację Getin Noble Banku należącego do Leszka Czarneckiego. Działalność Getin Noble Banku (bez portfela kredytów frankowych) zostanie przeniesiona do VeloBanku, czyli wspólnego banku BFG i Systemu Ochrony Banków Komercyjnych. To kolejna zła wiadomość dla polskiego biznesmena. Wczoraj Komisja Nadzoru Finansowego nałożyła na niego 20 mln zł kary.

Nowo utworzonym VeloBankiem, który jest tzw. bankiem pomostowym, pokieruje Adam Marciniak. Właśnie zrezygnował ze stanowiska wiceprezesa CCC. Wcześniej przez cztery lata był członkiem zarządu PKO BP.

- Bank pomostowy może istnieć dwa lata z możliwością przedłużenia o rok. Jeśli w tym czasie nie znajdziemy nabywcy, powinniśmy przeprowadzić likwidację lub złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości - powiedział podczas piątkowej konferencji Piotr Tomaszewski, prezes BFG.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(268)
Lechu
2 miesiące temu
Kuń za swoją robotę wziął gotówkę , czy przyjął akcje ?
Franc
2 miesiące temu
Wystarczy prześledzić jego karierę biznesową z lat 90-tych i wszystko staje się jasne.
vdsv
2 miesiące temu
Państwowe instytucje i spółki dają możliwości wypływu kasy – Za pieniądze tych spółek załatwia się polityczne interesy rządzących. ciepłe posadki i wysokie zarobki dla rodziny i kolesi, odprawy, nagrody, ustawiane przetargi, sponsorowanie, fundacje, dotacje itp. Poza tym marnotrawstwo i rozrzutność...Dlatego takie spółki są wysoce ryzykowne i mało dochodowe. Słyszeliście o ksiazce pt. Jak stworzyc system transakcyjny do inwetsowania na gieldzie? Opisany w niej system uchronił nieraz przed spadkami
jajo
2 miesiące temu
Wszyscy nasi miliarderzy są powiązani z partiami i służbami a mali milionerzy deweloperki z samorządami
obywatel
2 miesiące temu
Stworzyły go Służby i Zniszczyły go Służby.
...
Następna strona